Po přeslici XXVI. Morituri te salutant

Post Image

Po přeslici XXVI. Morituri te salutant

Play icon
7 minut

Čtvrtý týden v lednu nemá na českých horách chybu. Už několik let v řadě to funguje: je opravdová zima. Kolikrát bylo předtím i potom teplo a ošklivo, ale tenhle týden to vždycky klaplo. Nasněžilo a začalo mrznout. Tak ohromné čepice sněhu na střechách chalup a obří sněhové bariéry na krajích cest nepamatuju. Letos nám na Benecku svítilo slunce. Ať jsme jezdili na lyžích, anebo běhali na běžkách, sníh se kolem nás třpytil ve slunečních paprscích.

Ráno bylo minus dvanáct, přes den minus míň. Od hory Žalý se k nám dralo slunce. Večer zalily nebe červánky. Ráno byla zase vymetená obloha. Až na víkend se počasí zkazilo, no co!

Vloni touhle dobou jsme tady, na Benecku, volili v druhém kole prezidenta. Dlouho předtím kolovaly naší zimní horskou partou mejly o potřebě zařídit si voličský průkaz. A opravdu jsme ho všichni na chalupě u Fantíků měli.

Ten páteční večer jsme slavnostně kráčeli zledovatělou cestou dolů do místní školy. Míjeli jsme skupiny těch, kteří tu taky byli na dovolené a zrovna šli od uren. Už jen ta účast nás blažila. Byli jsme rozjaření. Měli jsme za to, doufali jsme, že lidé zvolí změnu.

Vždyť už v prvním prezidentském období Miloše Zemana se stále víc ukazovalo, že truc a naschvály budou hlavní motivací jeho činů, které se stále míň daly nazvat státnickými. A přitom se zpočátku zdálo, že se nad své zášti povznese; líbil se mi jeho první prezidentský projev, kde s nikým neúčtoval, a taky fakt, že na Hradě ihned po svém zvolení vyvěsil vlajku Evropské unie. Jenže pak už to byla – a je – stále větší bída.

Před vchodem jsme se u české vlajky hromadně vyfotili. Chtěli jsme mít památku na okamžik změny k lepšímu. Hlučeli jsme, protože s námi byla spousta malých dětí; náš každoroční zimní horský týden se léty změnil z rodičovského na babičko-dědečkovské starání.

Podpořte Reportér sdílením článku