Omezte lanýže

Post Image

Omezte lanýže

Play icon
3 minuty

kresba Miroslav Kemel

"Domácnost, které zbývá po zaplacení obvyklých výdajů na útratu tisícovka nebo dvě měsíčně, určitě není rozmazlená. U rodičů, kteří přemýšlejí, zda si budou moci dovolit poslat letos dítě na školu v přírodě s ostatními spolužáky, se asi také nedá mluvit o nárokování blahobytu," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v říjnu 2022.

Když nemají na chleba, ať jedí koláče! Na tento slavný výrok připisovaný francouzské královně Marii Antoinettě si v posledních týdnech vzpomenu téměř každý den. Připomínají mi ho diskuse nad současnou energetickou krizí a hospodařením státu. Zaznívají v nich (zcela správně) varování před neustále rostoucími státními dluhy a nekoncepčním čarováním s daněmi, ale také slova o „černých pasažérech“ nebo o rozmazlené společnosti, která si „nárokuje blahobyt“. Pronášejí je zpravidla vzdělaní dobře situovaní odborníci a dělají to jistě v dobré víře.

Přesto mohou být takové výroky pro mnohé rozčilující nebo zraňující. Domácnost, které zbývá po zaplacení obvyklých výdajů na útratu tisícovka nebo dvě měsíčně, určitě není rozmazlená. U rodičů, kteří přemýšlejí, zda si budou moci dovolit poslat letos dítě na školu v přírodě s ostatními spolužáky, se asi také nedá mluvit o nárokování blahobytu. Penzisté ve starším venkovském domku vytápěném plynem po valorizaci důchodu o osm set korun zřejmě nepropadnou bezuzdnému utrácení.

Inflace a energetická krize zasahují prakticky každého, ale velmi rozdílnou měrou. Zatímco část domácností přiměje k investicím do fotovoltaiky a tepelných čerpadel, jiní už odkládají nákupy oblečení a bot a o tepelném čerpadlu si mohou nechat leda zdát. Spíš se modlí, aby se jim nečekaně nerozbila pračka nebo kotel. Slova o nárokování blahobytu jim mohou znít podobně jako doporučení, aby načas omezily spotřebu bílých lanýžů, protože ty jsou po letošní neúrodě mnohem dražší než v jiných letech.

Domácností, které růst cen přežijí relativně v pohodě, je ve společnosti jen asi dvacet procent. Na všechny ostatní ekonomická situace více či méně doléhá, patnáct procent řadí sociologové mezi „kriticky ohrožené“. Píšeme o tom ve velkém článku uvnitř tohoto čísla.

Vláda by se teď měla velmi snažit, aby ti nejohroženější nepropadli do neřešitelné situace a kolotoče exekucí, ze kterého už obvykle není úniku. My ostatní bychom mohli přispět zvýšenou mírou empatie a pochopení.

Milé čtenářky, milí čtenáři, děkuji vám za váš zájem o magazín Reportér a přeji hezké a klidné podzimní dny.

P. S.: Příští číslo vychází 14. listopadu.

Podpořte Reportér sdílením článku