PODCAST: Sestřelí Babiše Paroubkovo vejce? Čeká Fialu poprava ve Špidlově stylu? Eurovolby se blíží

25. dubna 2024

Post Image

PODCAST: Sestřelí Babiše Paroubkovo vejce? Čeká Fialu poprava ve Špidlově stylu? Eurovolby se blíží

Play icon
44 minut

Ačkoli volby do Evropského parlamentu provází v Česku nízká volební účast, značný dopad na domácí politiku mít můžou. Po výprasku ČSSD v eurovolbách v roce 2004 odešel z funkce premiéra Vladimír Špidla. Mohl by takový osud potkat i Petra Fialu? Zatím se to nezdá pravděpodobné, ale do voleb zbývá pár týdnů: co kdyby se objevil nějaký skandál, který by potopil Spolu. Andrej Babiš by si zase mohl nastudovat osud Jiřího Paroubka. Porážka jeho sociální demokracie v eurovolbách roku 2009 stála na počátku jeho odchodu. A ANO je favoritem voleb, podobně jako Paroubkova ČSSD. Další, 49. díl politického podcastu Pravda vítězí, který připravují novináři magazínu Reportér.

Může Babiš skončit jako Paroubek? Budou vzduchem létat vejce nebo vodňanské kuře? Kam politické strany chodí na bezobsažná hesla? Bojuje SPD s diktátem Bruselu, nebo s diktátem z češtiny? O tom všem byla řeč v dalším dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Hlavně nezpívej

„Položím ti takovou otázku. Bojíš se?“

„Otázky se nebojím, jediné, z čeho mám strach, je, že tady zase začneš zpívat nebo recitovat.“

„Zatím nehodlám zpívat, ale takže otázka. Myslíš si, že může Andreje Babiše potkat osud Jiřího Paroubka? A můžou se stát letošní volby do Evropského parlamentu pro šéfa ANO Andreje Babiše tím samým, čím se staly eurovolby před 15 lety pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka? Totiž začátkem úpadku?“

„Myslíš jako, jestli by někdo mohl po Andreji Babišovi házet vejce v kampani, jako se to stalo Jiřímu Paroubkovi v roce 2009? Nebo že by snad tentokrát šlo o kuřecí stehna z Vodňan?“

„Hele, vážně. Když jsem studoval historii českých voleb do Evropského parlamentu, tak mi přišla možnost, že by Andreje Babiše mohl potkat osud Jiřího Paroubka, větší, než jsem si myslel.“

Poslechněte si také

Popravička

„A druhá otázka. Myslíš, že může premiéra a předsedu ODS Petra Fialu potkat s letošními volbami do Evropského parlamentu osud Vladimíra Špidly, pro kterého eurovolby před dvaceti lety znamenaly odchod z funkce premiéra i šéfa sociální demokracie?“

„Myslíš taková pěkná povolební vnitrostranická popravička?“

Testovací nálada

„Ještě předtím, než začneme tyhle dvě velké otázky probírat, bych ti chtěl položit ještě další otázky ke čtyřem předchozím českým volbám do Evropského parlamentu. Mám asi dnes takovou testovací náladu.“

„Klidně sehraji roli rituálního pitomce kolegovi, který se chce v podcastu vytáhnout, jaký má přehled.“

„To není fér, já se chci ptát na hesla politických stran, která v kampaních v těch předchozích čtyřech českých volbách do Evropského parlamentu zazněla, a já jsem si je taky pamatoval jen velice matně, pokud vůbec.“

Poslechněte si také

Srdce Evropy stokrát jinak

„Která politická strana měla v jedněch ze čtyř uplynulých voleb do Evropského parlamentu heslo Jsme srdcem Evropy, chceme být slyšet?“

„To je tak kouzelně bezobsažný, že to může mít úplně každý.“

„To heslo měla ODS v roce 2019.“

„Podívejme se. Gratulki.“

„A která strana měla kdysi velice podobné heslo – Buďme srdcem Evropy?“

„Strana Kardiochirurgové za životní jistoty?“

„Byla to Unie svobody, respektive koaliční kandidátka pod názvem Unie liberálních demokratů v roce 2004. Vtipné, jak to připomíná to heslo z roku 2019.“

Poslechněte si také

Rebelové od kolébky

„Proč se tady vlastně bavíme o těch vypečených sloganech? Mně přijde, že ta hesla jsou symptomem, proč bývá ve volbách do Evropského parlamentu oproti jiným volbám tak nízká volební účast. A teď to nemyslím tak, že za to můžou tvůrci těch hesel, respektive politické strany. Jde prostě o to, že se politické strany snaží nějak upoutat populaci, která většinově na Evropský parlament kašle.“

„Druhá metoda je, že si politické strany ve volbách do Evropského parlamentu vybírají hesla vnitropolitická, která nakonec taky zas tak nefungují. Navíc teda vnitropolitická hesla nemají s agendou Evropského parlamentu nic společného.“

„Ježíši, ty jsi detailista.“

„Vlastně jediné, co mi přišlo, že funguje, ne sice masově, ale na určitý segment voličů, jsou hesla proti Evropské unii. Třeba heslo Okamurovy SPD z roku 2019 o tom, že jsou proti evropskému diktátu.“

„Tady mě teda napadá jízlivá poznámka. Když čtu a poslouchám vyjádření řady borců z SPD, tak evidentně už dávno před evropským diktátem bojovali proti diktátu z češtiny.“

„Tak oni možná byli rebelové už od narození a ve škole intuitivně rebelovali proti pravidlům českého pravopisu.“

Poslechněte si také

8,8 procenta hlasů

„Vraťme se zpátky k tomu, jestli může Petr Fiala dopadnout jako Vladimír Špidla. V prvních českých eurovolbách v roce 2004 totiž dostala sociální demokracie – která o dva roky dříve ve sněmovních volbách získala přes třicet procent hlasů – pouhých 8,8 procenta. Stranu zachvátila panika a Špidla raději rezignoval.“

„Volební průzkumy před letošními volbami, které máme zatím k dispozici, nenasvědčují extra tomu, že by se v evropských volbách takový výprask pro vládní strany mohl odehrát. Na druhé straně ani volební průzkumy v roce 2004 neukazovaly, že ČSSD Vladimíra Špidly dostane tak málo hlasů.“

„Pořád taky zbývá do voleb pár týdnů a stát se může spousta věcí.“

„Nechceme nic naznačovat, ale třeba se v případě Podnikatelské družstevní záložny ukrývají další kostlivci, kteří ještě vypadnou ze skříně na Občanskou demokratickou stranu.“

„Na druhé straně možné je samozřejmě všechno, ale nějaká totální porážka pro ODS se opravdu nyní nezdá příliš pravděpodobná.“

Přečtěte si i článek ke kauze Podnikatelské družstevní záložny

Ani se netrefíš

„Přejděme k Jiřímu Paroubkovi a jeho ČSSD. Tam se sice na základě průzkumů před evropskými volbami v roce 2009 čekalo, že ODS Mirka Topolánka s ním povede relativně vyrovnaný volební souboj, ale konečný výsledek, to znamená 31,45 procenta pro ODS a 22,39 procenta pro ČSSD, byl pro Jiřího Paroubka nemilým překvapením.“

„A tím začal Paroubkův odchod, který vyvrcholil sněmovními volbami v roce 2010, ve kterých ČSSD uspěla mnohem méně, než se čekalo, takže Jiří Paroubek rezignoval.“

„Zde musíme posluchačům a posluchačkám připomenout, že Jiří Paroubek byl tehdy velmi nepopulární mezi mladými lidmi, takže to vedlo k asi historicky nejvýraznější české kampani před volbami do Evropského parlamentu. Na Jiřího Paroubka se totiž začala házet vajíčka.“

„Tahle vajíčková kampaň se do značné míry rozšířila i proto, že Jiří Paroubek sám přiléval olej do ohně. Jednomu studentovi třeba řekl: ‚Ty seš chudák, ani se netrefíš, viď?‘“

„Ano, to je Jiří Paroubek ve své ryzí podobě. Své odpůrce také posílal do cukrárny a na mlíčko a pak pronesl větu – Tamhle máme nějaké cucy na klacku, tak jim je dejte, ať je klid.“

„A cuc na klacku má být jako lízátko, nebo nanuk?“

„Na tom je nejvtipnější, že dokonce pro naši generaci Husákových dětí, narozených v sedmdesátých letech, to byl termín, který jsme nepoužívali.“

Přečtěte si také

Totalita a rakovina

„Proč jsem při studiu historie kampaní a voleb do Evropského parlamentu dospěl k závěru, že by si Andrej Babiš měl dát pozor, aby se nevydal cestou Jiřího Paroubka? Nemyslím mladé voliče, těm se naopak ANO, zdá se, snaží věnovat. Ale Jiří Paroubek kdysi a Andrej Babiš nyní strašně přehání rétoriku. Při vajíčkové kampani říkali lidé v ČSSD, že je to jako v Německu před nástupem Hitlera. Jiří Paroubek taky řekl: ‚Je to připravená akce, která nás měla zastrašit a smést nás z chodníků náměstí českých a moravských měst.‘“

„No a ty myslíš, že jak teď Andrej Babiš mluví o nové totalitě a rakovině Evropy a největší zradě v dějinách Česka, tak že to taky překouřil a může se mu to vrátit?“

„Problém všech historických paralel je, že historie se neopakuje. A víš, jak to dopadá s našimi prognózami…“

Poslechněte si také

ANO a rok 2019

„Nicméně ještě jedna věc. Před všemi předchozími eurovolbami indikovaly agentury vyšší podporu pro strany levého středu, nejprve ČSSD, pak ANO. Vyšší podporu, než na jakou nakonec dosáhly.“

„Průzkumy před evropskými volbami jsou ale asi pro agentury docela obtížné, je tam fakt nízká volební účast a na takovém vzorku se to patrně hůř měří.“

„Naprosto souhlasím. I tak ale řeknu jednu věc. Průzkumy CVVM z roku 2019 dávaly ANO 26, respektive 28 procent hlasů, mimochodem jde o podobné výsledky, jaké dostává v průzkumech teď. Ale v eurovolbách nakonec ANO získalo jen 21 procent hlasů. Nicméně ano, v roce 2019 to byla jiná situace.“

Podpořte Reportér sdílením článku