Chcete lepší úvěr? Podnikejte zeleně

Post Image

Chcete lepší úvěr? Podnikejte zeleně

Play icon
20 minut

V rámci boje proti nebezpečným klimatickým změnám se musejí firmy v Česku a Evropě, ale i obecně ve světě připravit na to, že jejich vztah k životnímu prostředí bude hrát velkou roli třeba při jednání o úvěru v bance. Některé velké korporace už se těmto kritériím věnují léta, na další se vztahuje povinnost tato data vést, brzy se však otázka udržitelnosti, vztahu k uhlíkové stopě nebo třeba k lidským právům začne týkat i menších a středních firem.

Je to opravdu ambiciózní cíl. A jedním z jeho důsledků bude, že firmy a podnikatelé budou muset brát zásadní ohled na to, kolik produkují emisí. Třeba proto, aby dostali v bance úvěr.

Evropská unie chce do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů. Dílčím cílem je snížení emisí do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990. Plány na snižování uhlíkové stopy a cestu ke klimatické neutralitě má ovšem většina zemí světa. Cíl nulových emisí do roku 2050 už si stanovilo nebo zvažuje stanovit přes 130 států.

Čína jako jeden z největších producentů na světě plánuje emise snížit do roku 2030 o 65 procent oproti roku 2005. Uhlíkově neutrální chce být v roce 2060. A Spojené státy plánují snížit emise o polovinu do konce tohoto desetiletí. Uhlíkově neutrální chtějí být do roku 2050.

Proměna světové ekonomiky se děje kvůli změně klimatu a zhoršování životního prostředí, které ohrožují život na Zemi. Boj s tímto procesem se považuje za jeden z největších problémů současné doby. Před změnami klimatu a jejich důsledky varuje už od roku 1990 Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). A jeho prognózy se stále zhoršují.

Ve své poslední zprávě z letošního dubna důrazně vyzývá k okamžitému snižování uhlíkové stopy. V opačném případě hrozí globální oteplení o více než dvojnásobek limitu 1,5 stupně Celsia. Udržení pod touto hranicí je globálním klimatickým cílem stanoveným v mezinárodní Pařížské dohodě.

Podpořte Reportér sdílením článku