Rozjetá 3D raketa letí pořád vzhůru

Post Image

Rozjetá 3D raketa letí pořád vzhůru

Play icon
15 minut

foto Tomáš Binter

Z původního koníčka se stal pro Josefa Průšu pořádně velký byznys: 3D tiskárny od Prusa Research sbírají ocenění po celém světě a firma v roce 2018 překonala miliardu korun v tržbách. Ve staré holešovické továrně, kde teď firma sídlí, je tak trochu pořád cítit duch domácí dílny, byť pořádně velké a na několika patrech.

Když jsme spolu mluvili v roce 2016, měli jste ve firmě kolem padesáti lidí. Kolik jich máte dnes?

Dnes tu máme přes tři sta padesát lidí.

Jaké profese vám přibyly nejvíce? Co ti lidé dělají?

Přibývají rovnoměrně ve všech oblastech. Ve výrobě, v zákaznické podpoře i mezi nákupčími a těmi, kteří řídí chod firmy.

V čem všem se liší řízení firmy s padesáti a 350 lidmi a řádovým rozdílem v obratu?

Teď se to řídí lépe, protože už tu máme nějaký střední management, kde jsou lidé, kteří zodpovídají za svou část firmy. My tak už nemusíme řešit všechno, včetně toho, když třeba někdo nechodí pořádně do práce. Ubylo mikromanagementu, což je fajn. Na straně druhé tím, jak výrazně narostl obrat, může být kaž­dá chyba v rozhodnutí výrazně dražší.

Mimochodem, už víte, zda jste v roce 2018 překročili v tržbách miliardu korun?

Nemáme ještě uzavřené účetnictví, to bude až někdy před polovinou roku. Ale už teď víme, že miliardu v tržbách jsme překonali.

Ze starších výročních zpráv bylo patrné, že jste měli ziskovost přes dvacet procent. Je to i u vyšších tržeb stejné, nebo se zvyšuje či snižuje?

Přesně to uvidíme až z finálních výsledků. Ale myslím, že by to mělo být stejné, a pokud bychom odečetli investice, tak i lepší. Díky velikosti bychom měli být efektivnější.

Do čeho jste investovali?

Podpořte Reportér sdílením článku