Je léto!

Názory

Toto je patafyzický fejeton. Je o létě. A taky o grilování. Ať naše země září miliony rozžhavených grilů! Je taky o počasí. O ministerstvu pro rozvoj místního počasí. A o dotacích.

Audio
verze

Český malíř Petr Faltus píše na svém webu satiru: Ahoj léto!
67 960 receptů na celé prázdniny. Kniha receptů přijde do schránky každému občanovi do konce listopadu 2020. Rozbalte gril kdekoliv! Ochutnejte skvělé steaky, hot dogy, křidélka, nožičky, ouška přímo v lůně české přírody. Agentura Dobrou noc, podpora tuzemského cestovního ruchu, Prckovice.

Není to ale satira, pro fejetonistu je to vlastně krásný text do voleb. Politiky musí zaujmout: 67 960 receptů do každé schránky ještě nikdo neslíbil. Ani Paroubek kdysi. Dnes by s tím mohl utlouci Babiše. Jenže Babiš je rychlý jako lasice. Než si Paroubek natáhne trenýrky, ANO už bude knihu šedesáti tisíc receptů strkat do schránek.   

A ten optimismus celé akce! Grilujte, děcka, grilujte všude. Ať naše země září miliony rozžhavených grilů. Jiní mají karanténu, vy grilujete a já vládnu, tak to je správně. Máte mastné brady? Máte. Já pro vás řídím stát jako vlastní firmu, to jsem slíbil a splnil. Chcete dotace na grily? Proč ne. Větší rodina větší gril, menší rodina menší. Já mám přirozeně gril největší, ogriluji vás všechny naráz. Napsat šedesát tisíc receptů je pro mě hračka. Ministryně financí Schillerová už našla peníze. Ležely na ulici. Komu recepty nedojdou, ať mi napíše, osobně je donesu.

Petr Faltus inspiruje nejen jako malíř. Mohl by namalovat slavnostní průvod šedesáti tisíc receptů. Za nimi by pochodovaly v šestistupech grily. A v čele průvodu, zajisté, bazény. Na tribuně by mávali ogrilovaní vůdci, hot dogy, křidélka, ouška a nožičky. Kolem bazénů skákaly by krasavice ve službách plytkého bazénismu, což je ismus, který ani Václav Klaus ještě nerozpoznal. Něco podobného pod názvem Poslední soud namaloval na konci středověku Hieronymus Bosch. Teď končí novověk a žádá si dnešního Bosche. A tím Faltus rozhodně je.

 

V létě se ovšem o politice psát nemá. Přivolává to úžeh, který se pak svádí na nevinné slunce. Přišel jsem po mnoha letech s různým počasím na to, že lidem neškodí záplavy, vichry, sucha a kroupy, nýbrž lidi. Co jsou všechny holomrazy světa proti jedné válce. 

V létě se má psát o počasí. Ale pozor, i za počasí je někdo nahoře odpovědný. Rozdává dotace, aby pršelo, i dotace, aby bylo sucho. Počasí bez dotací už neexistuje, kdysi bývalo běžné. Sněhy jako dům, mráz hodně stupňů pod nulou. Dnes je už lépe, příroda je dotovaná, tak se modlete, aby i vám dali. Dotace na počasí se berou v Praze na ministerstvu pro rozvoj místního počasí. Nejlepší v dotacích je jistý pan Babiš. Bere dotace za každého počasí. A nejenže bere, on je také dává. Je na obou koncích té dotační hole, hladí i bije. Modlitby směřujte k němu. Můžete dostat i naddotaci, která má větší sílu než dotace. Můžete si tak vymodlit i nadpočasí. Je mnohem lepší, než mají v cizině. Něco navíc, asi jako vícepráce, které připisují firmy k účtům a stát je proplácí. Méněpráce ale neexistují, kdybyste chtěli účty snížit. Bylo hezky, pršelo, jak pršet má, mrazíky nebyly, vrať dotaci? To neplatí. Dotaci si zaslouží jakékoliv počasí, i nečas je počasí. Nezaměňovat s Nečasem.

Faltus by měl také namalovat olej, jak lidi prosí o dotaci. Žebráci, siroty, Babiš. Kdo nebere dotaci, okrádá stát. Z Bruselu by se táhla fronta až do Prahy. Pak by přišel telegram, jen sirotám, Babiš nic. Bum. Francouzský spisovatel Boris Vian kdysi vylíčil, jak sedláci prosí pod kazatelnou Boha, aby víc pršelo, bylo víc sucha a zimy a tepla. Farář, který nechápal uhlazující vliv dotací, prosby nahoru nepředal. Řval na sedláky z kazatelny: K smíchu jsou Pánu mému vaše ovsy, vaše žita a ječmeny. Vy po něm chcete užitek? Ale Bůh je luxus!

Dnes už takový názor není. Sám Bůh patrně dotuje lidi, jinak by už nebyli. Francie bere dotace i na ústřice a vláda možná začne už brzy skořápky z ústřic vykupovat, aby nesvinily krajinu. Tak hezké léto s Faltusem. I on je luxus.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama