Jak přežít (nejen) suchý únor

Post Image

Jak přežít (nejen) suchý únor

Play icon
21 minut

foto Tomáš Binter

Co si mám zase dát, táhne vám hlavou. Společnost kolem vás popíjí, ale vy – ať už z jakýchkoli důvodů – odmítáte alkohol. Další birel? Některou z „domácích“ limonád? Možností, jak při abstinenci netrpět, poslední dobou přibývá. Přispívá k tomu zájem mladé generace o zdravější životní styl a jednou z nadějných alternativ jsou vína, která prošla složitým procesem dealkoholizace. Navštívili jsme jejich výrobnu v Rakvicích na jižní Moravě.

Pojem „nealkoholická vína“ ve většině mých vrstevníků spolehlivě vyvolává vzpomínky na dětské oslavy. Vzduchem létají rychlé špunty, děti si přiťukávají po vzoru dospělých… a vy vidíte ulepenou podlahu i nábytek.

Až nedávno – díky mé ženě, která se rozhodla, že pro ni život může být snesitelný i bez alkoholu – jsem zjistil, jaký mám vůči nealko vínům předsudek.

U nás doma se začala objevovat vína, která s přeslazenými navoněnými tekutinami typu „dětských šampíček“ nemají nic společného. Jsou z vykvašených hroznů, prošla jako běžné víno všemi řádnými procesy… a jedním navrch.

Milion dolarů

„Poslední dva roky je to naše nejprodávanější položka na e-shopu,“ říká Lenka Michlovská z vinařství Vinselekt. Její manžel Miloš má mezi vinaři velké renomé, jeho vína lze vídat ve vinotékách i v supermarketech. A před dvanácti lety si dopřál zatím asi největší vylomeninu: za milion australských dolarů pořídil zařízení na dealkoholizaci.

Existují v zásadě tři metody na výrobu odalkoholizovaného vína. Odborně řečeno: reverzní osmóza, vakuová destilace a dvojitá vakuová destilace. Ve vinařství Vinselekt používají tu třetí, která je momentálně nejpokročilejší. Soustrojí z trubek, které vypadá, že by ho mohl svařit kdejaký šikula v garáži, ve skutečnosti představuje unikátní patent.

Podpořte Reportér sdílením článku