Glosa

Ti věčně ochotní

02 / 07 / 2015

O vysoké kvalitě českých amatérských divadel – třeba divadelního souboru Jiřího Voskovce.

O vysoké kvalitě českých amatérských divadel – třeba divadelního souboru Jiřího Voskovce.

O vysoké kvalitě českých amatérských divadel – třeba divadelního souboru Jiřího Voskovce.

Zve-li amatérská scéna na „světovou premiéru“, může se zdát, že jde o žert či barnumskou reklamu. Divadelní soubor Jiřího Voskovce v Sázavě nad Sázavou (kde se hraje už 113 let!) si ale troufl na hru dosud neuvedenou, a vznešené ohlášení ospravedlnil, neboť jde o prvotinu slavného patrona.

Drama DOBYVATELÉ, napsané v roce 1921, kdy bylo autorovi šestnáct, objevil synovec, básník Prokop Voskovec, údajně „v šuplíku“ sázavské vilky, kde se strýc narodil. Je inspirováno dobovou modernou, jak ji představoval hlavně surrealismus a futurismus. Svár na život a na smrt dvou bratří, jejichž firmy představují zlo a dobro technického pokroku, se odehrává v roce 3000 v Praze a na Venuši…

Stálý režisér souboru Martin Kovářík, v civilu „luxuspapírník“, učinil dílo hratelným jednak tím, že je citlivě prokrátil o dobrou polovinu, a jednak tím, že výpravu omezil na projekční plochu s grafikami, která se několikrát otevře a odhalí malý band, jenž osvěží představení svižnými písněmi. Autor hudby i textů Milan Štědra, šéf místního infocentra a radní, se zejména hitem, do něhož vmontoval citace nejlepších písní V&W, stal „první hvězdou zápasu“, míněno − s publikem.

Ví se, že krizi českého fotbalu i hokeje zavinil technický i morální úpadek masové základny, z níž jedině vyrůstají špičky. Poněkolikáté zjišťuji, že české divadlo má dál nadějnou bázi v ochotnících. To označení neponižuje, ale vyznamenává nadšence ochotné věnovat Múze Thálii zdarma většinu volného času. Tito jedinečně uctili premiérou 19. června Voskovcovy stodesáté narozeniny.

A když jsem srovnal kvalitu hry se svým prvním dílkem VOLÁ BARCELONA, které jsem léta Páně 1946 zplodil o dva roky starší, sklonil jsem se před jeho talentem i rozhledem…

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat