PODCAST: Umělá inteligence je zase o krok dál. Připraví nás o práci?

22. září 2022

Post Image

PODCAST: Umělá inteligence je zase o krok dál. Připraví nás o práci?

Play icon
83 minut
David Grudl

Napsal jsem mu: „Přijď do podcastu vyprávět o tom novém programu, který za nás dokáže během pár vteřin vytvořit na libovolné zadání krásnou fotku nebo obrázek!“ David Grudl odpověděl se smajlíkem: „To bych ti tam musel říct i o umělé inteligenci, která za pár vteřin vygeneruje smysluplný text, což tě jednou připraví o práci!“

Kamarád David Grudl je z mého laického pohledu úspěšným programátorem (on by to asi řekl jinak, například: „Vymýšlím software, pohánějící spoustu webů, přednáším, školím, píšu…“), který nadšeně sleduje a zkouší novinky v oblasti umělé inteligence.

V podcastu o nich obšírně vypráví: „Podle mě jsme generace,“ říká čtyřiačtyřicetiletý David Grudl mimo jiné, „která je v průměru každých deset let svědkem naprosté revoluce. Nejdřív to byl příchod internetu, pak jsme si skoro všichni zvykli na to, že máme v kapse superpočítač, a teď už si čím dál více lidí dovede přesně představit i to, jakou změnu pro naše budoucí životy znamená umělá inteligence.“

V podcastu se věnuje hlavně čím dál populárnějším programům typu Midjourney nebo GPT-3, které dokážou na základě stručného zadání okamžitě generovat povedené obrázky i texty.

Obrázek vygenerovaný pomocí softwaru Midjourney a klíčových slov Davida Grudla.

David Grudl

Tyto novinky vzbuzují na jednu stranu obavy, například textový GPT-3 dokáže na povel chrlit kvanta dezinformačních článků, a to i v českém jazyce. Už dnes je schopný zastoupit (pod)průměrného novináře, který nedisponuje kreativním myšlením, stejně jako Midjourney postupně nahradí (pod)průměrné fotografy, grafiky nebo výtvarníky.

David Grudl ovšem v podcastu hovoří spíše optimisticky: „Dobrý novinář nebo dobrý výtvarník teď naopak bude mít na kreativitu více času, umělá inteligence mu jen pomůže. Děje se vlastně obdobná věc jako po vzniku fotografie, kdy přišla o práci spousta portrétních malířů. Ti schopnější se začali věnovat jiným typům malování, a proto vznikla spousta nových, moderních směrů.“

Ve více než hodinovém rozhovoru David Grudl srozumitelně vysvětluje, na jakém principu tato umělá inteligence funguje: „Představ si, že jde o jakýsi ping-pong dvou neuronových sítí, které pracují s obrovským množstvím dat.“

Rozhovor si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

Podpořte Reportér sdílením článku