Krásno Stanislava Fialy

Lidé

Narodil se v roce 1962 v Mostě. Staré město mu mizelo před očima. To, co bylo krásné a funkční, měnila rypadla v poušť.„Myslím si, že to člověku přinese nadhled a uvědomění, že nic ve skutečnosti není tak vážné,“ vzpomíná. Rozhodl se, že nebude bourat, ale stavět. A tvořit „krásno“. Tak alespoň kolegové z jeho kanceláře nazývají typické betonové struktury, které vtiskl i do nedávno dokončeného paláce Drn.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Mezi špičkové české architekty patří Stanislav Fiala již od devadesátých let. V roce 2000 se dostal s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích mezi finalisty prestižní evropské ceny za současnou architekturu Mies van der Rohe Award. Letos byl vyhlášen architektem roku, a to mimo jiné i za Palác Špork či nedávno dokončený palác Drn na Národní třídě.

 

Porota na jeho práci ocenila především schopnost improvizace: „Stačí mít otevřené oči a uvidíte, že někdo tvrdě pracuje, přemýšlí nad každým detailem a s citem sobě vlastním nachází nečekaná řešení stovek problémů, které se na každé stavbě vynořují.“

Stanislav Fiala se přitom snaží spoléhat jen na sebe a vlastní fantazii. Není příznivcem „opisování“, a aby měl v tomto ohledu čisté svědomí, radši nesleduje, co ve světě stavějí jiní. A zůstává nad věcí. „To, co tady můžeme zkazit či vylepšit, je nic proti tomu, co může udělat vesmír,“ říká.

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement