Buď chovat dinosaury, nebo stavět ve velkém

Post Image

Buď chovat dinosaury, nebo stavět ve velkém

Play icon
32 minut
Pohled na jižní svah Svatopetrského údolí ve Špindlerově Mlýně z vrcholu sjezdovky Stoh.

foto Tomáš Binter

Dost možná končí několikaleté období, kdy se v nezastavěné části oblíbeného českého horského střediska nesměly stavět nové budovy. Zastupitelstvem prošla v první fázi změna územního plánu, která může spustit nový stavební boom. K prodeji už se ostatně začaly nabízet louky za takové peníze, za které by se, jak říká jeden starousedlík, na nich vyplatil leda tak chov dinosaurů. Tedy samozřejmě pokud se nezmění územní plán a na těch loukách se nezačne stavět.

Ve Špindlerově Mlýně se schyluje ke sporu, který ve výsledku může přepsat pravidla, kde a jak se může v nejznámějším horském středisku stavět.

V centru sporu je malá parcela v nejvyhledávanější, a tudíž v nejdražší části městečka.

Pozemek ve Svatém Petru má pouhých 270 metrů čtverečních a zatím se na něm ani nic stavět nesmí, ale už brzy může mít hodnotu v řádu desítek milionů korun. A pokud dojde k jeho proměně z louky na stavební parcelu, může to pomoci odstartovat nové kolo stavebního boomu v krkonošském Špindlerově Mlýně – a to na dosud nedostupných pozemcích, na kterých se dlouho vůbec nic stavět nemohlo.

Ona parcela může, obrazně řečeno, zafungovat na místní realitní a stavební ruch podobně, jako malý šém dokázal rozpohybovat velkého golema.

Malý pozemek je zakousnutý do jižního svahu Svatopetrského údolí v nejvýchodnější části Špindlerova Mlýna. Schovaný mezi stromy v ohybu nezpevněné cesty, na půli cesty mezi zaniklými a na moderní bydlení přestavěnými chalupami Petrklíč a Sněženka. Leží přesně na hranici s Krkonošským národním parkem, kousek pod okrajem lesa a hotelem Panorama, jednou z posledních klasických horských chat, které tu ještě zbyly. Turisté kousek odsud vyráží na túry na Luční boudu a dál na Sněžku, je tu také nejlepší výhled na protější černou sjezdovku Stoh.

Podpořte Reportér sdílením článku