Ženskou obřízkou k poslušnosti. Změnit to může vzdělání a bohatství.

Report

Do ordinace, která vypadá jako ze sedmdesátých let, vstupuje starší muž v ošuntělé bundě a unaveně se usmívá. Na ulici rušné Káhiry byste si ho nevšimli. Přitom zlepšil život tisícovkám žen, které poznamenala ženská obřízka. Doktor Sajfuddín Amr je první plastický gynekolog v Egyptě a na Blízkém východě. Celou svoji kariéru usiluje, aby tato starobylá tradice byla vymýcena.

Jaká je pozice ženské obřízky v islámu?

Islám nemá nic společného s ženskou obřízkou. Není o ní zmínka v Koránu, ani v Bibli, ani Tóře či talmudu. Žádná boží kniha nemá zmínku o ženské obřízce. Někteří ale tvrdí, že existuje hadíth (islámská tradice založená na skutcích proroka Muhammada, pozn. autorky), který se obřízky týká, ale nikdy nebylo ověřeno, že by Muhammad opravdu mluvil o obřízce. Mohla to být úprava stydkých pysků, ale také odstraňování chlupů. Nicméně fundamentalističtí duchovní tvrdí, že je to pro dívky povinnost. Což je výmysl.

 

Kde jsou tedy kořeny ženské obřízky?

Ženská obřízka neboli FGM (female genital mutiliation, pozn. aut.) má původ v Egyptě. V hrobce Akhmahor v Sakkáře byla objevena asi 2 500 let stará vyobrazení, která ji znázorňují. V té době byla obřízka – mužská i ženská – symbolem vyšší třídy. Týkala se princů a princezen a byla vnímána jako symbol očištění. Čili je to stará egyptská tradice, kterou praktikují křesťané i muslimové. Když ale muslimští duchovní tvrdí, že je to základní součást našeho náboženství, je to naprostá blbost. Nemá to vůbec nic do činění s islámem.

 

Máte k dispozici údaje o počtu obřezaných žen?

V roce 1998 bylo v Egyptě obřezáno 96-98 procent žen, v roce 2009 asi 91 procent, roce 2017 to podle statistik UNICEF bylo 87 procent. Čili mírně to klesá, jsem tudíž trochu optimista. Řekl bych, že letos to číslo dosáhne 75 procent. Nicméně pořád máme v Egyptě asi čtyřicet milionů obřezaných žen ve věku 7-69 let. Zmíněné odhady WHO a UNICEF se týkají věku 15-49 let, jenomže ženská obřízka se dělá i před pubertou, jako ve starém Egyptě.

 

Jestli to chápu správně, jsou celkem tři druhy FGM.

Vlastně čtyři, ale ten čtvrtý je sporný. První typ je mírná forma obřízky, druhý zahrnuje odřezání klitorisu, třetí je infibulace - odstranění velkých i malých pysků, klitorisu a téměř kompletní zašití genitálií včetně vyústění močové trubice, které vytvoří nad vstupem pomyslnou pečeť z kůže (zůstane pouze malý vstup velikosti mince, kterým odchází moč a menstruační krev, pozn. aut.). Čtvrtý typ je jakákoliv modifikace ženských genitálií, a podle některých výkladů sem patří i kosmetická gynekologie, která zahrnuje úpravu nebo obnovu. V Evropě, hlavně v Británii, byli dokonce někteří doktoři zatčeni za zmenšování malých stydkých pysků a obviněni z FGM, což je nefér.

 

Který typ je v Egyptě nejčastější?

Hlavně první a druhý, přičemž druhý převažuje. Třetí typ není příliš rozšířený, děje se spíš na jihu Egypta mezi Núbijci – této úpravě se říká faraonská.

 

Jaké existují další geografické odlišnosti?

Třetí typ se ujal hlavně v saharské a subsaharské Africe – v Jemenu, Súdánu, Somálsku, Džibutsku, Eritrei, Etiopii, Ugandě, Burkině Faso a severní Nigérii. Pak také v Indonésii, severním Iráku, ale třeba i v Kolumbii (je rozšířená mezí národem Emberá a není jisté, jestli jde o zvyk přenesený africkými otroky, nebo o místní tradici, pozn. aut.).

 

Zákrok vyžadovaný komunitou

Jaká byla vaše osobní cesta k tomuto tématu?

Neměl jsem nikdy žádného obřezaného člena rodiny, byla to pro mě úplně nová věc, ve škole jsme se o tom neučili. V roce 1985 jsem byl jako lékař u porodu a najednou jsem zjistil, že nemůžu najít vagínu té ženy. Byl jsem zmatený a netušil, co se děje. Viděl jsem jen malou dírku velikosti mince a mohl jsem cítit, že v ní je dětská hlavička. Nebyl tam nikdo, aby mi poradil. Tak jsem vzal nůžky, porod se povedl. Kladl jsem si dvě otázky: Proč lidé odřezávají genitálie svých dcer? A co mohu udělat, aby se to změnilo?

Později jsem opustil porodnictví a otevřel v Káhiře urogynekologickou jednotku, kde jsem pracoval do roku 2019. Zajímaly mě vaginální operace, urogynekologie a rekonstrukce pánevního dna. Cestoval jsem a studoval v Americe, Británii, Francii, Německu. A učil se, jak to dělají. Koncem devadesátých let jsem začal dělat nápravné operace. Zjišťovali jsme, že dokážeme zvýšit citlivost klitorisu, a zkoušeli jsme vylepšit estetický vzhled. V roce 2002 jsem se stal prvním kosmetickým gynekologem na Blízkém východě.

 

Dovolím si vrátit se k vašemu zážitku z porodního sálu. Myslela jsem, že muž si musí obřezanou ženu sám otevřít a odstranit onu pečeť – před tím, než do ní vnikne.

Muž ji neotvírá. Přivede ji k nám. Hlavně Súdánci ke mně chodí před svatbou, abych jejich ženy otevřel. Jednou přišla velmi milá paní z jihu Egypta s tím, že nejsou schopni s manželem mít sex. Osm měsíců po svatbě! Otevřel jsem ji a všechno bylo v pořádku.

 

A jak to dělali předtím?

Pravděpodobně to řešili nějak podomácku. Ale sex můžete mít i s otvorem velkým jako mince. Súdánští muži to mají rádi. Dělá se tam proto refibulace – to znamená, že ženu otevřete, ona porodí a poté ji zase zavřete.

 

Proč?

Ptal jsem se jedné dámy: Mám vám to otevřít a opravit? Odmítla. Zeptal jsem se znovu, se stejným výsledkem. Vysvětlil jsem jí, že jde o její poslední šanci. Řekla mi: Doktore, pokud mě zase neuzavřete, manžel se se mnou rozvede.

 

Vždyť v Egyptě obřízku zakazuje zákon.

Od roku 2008 jsou všechny typy FGM zakázány zákonem. Je tam trest vězení, který nedávno stoupnul z rozmezí 3-5 let na 3-20 let. Mám z toho velkou radost.

 

Týkají se postihy i lékařů, kteří to provádí?

Ano. FGM provádějí ze 75 procent lékaři. Co se týče sester, porodních asistentek a dalšího personálu, je to přes 85 procent.

 

Nehrozí teď v důsledku nového zákona, že pokud lékaři odmítnou obřízku provést, budou ji lidé provádět doma po svém?

Ano, to je problém. FGM prováděná lékaři má svá pro a proti. Je to čistý zákrok ve sterilním prostředí, jde o čistou infibulaci. Pozákroková péče je snadná a smrtelnost mnohem nižší. Ale počet FGM tím roste. Pokud existuje bezpečná cesta, jak obřezat svou dceru, lidé ji využívají. Znal jsem pracovnici organizace bojující proti FGM, kterou obřezal její otec-gynekolog. Dokážete si představit, že tohle někdo udělá vlastní dceři?

 

Z jakého prostředí pocházejí ženy, které hledají vaši pomoc?

Velkou roli hraje vždy rodina, hlavně to, odkud pochází matka. Obrací se na nás ženy ze všech vrstev společnosti, jedno mají ale společné: jejich matky pocházejí z vesnického prostředí. V primitivních nebo ekonomicky špatně situovaných společnostech lidé věří, že pokud dívka není obřezaná, může zdivočet, chodit s chlapci, mít s nimi sex. A nikdo by si ji pak nechtěl vzít. Je to cesta, jak se zařadit do komunity, obřízka je tedy především společenská konvence.

 

Vědí egyptské ženy, zejména ty z venkova, že sex může znamenat i potěšení, nejen plození děti?

Záleží na míře vzdělání. Ve veřejných nemocnicích jsem vypozoroval, že většina venkovských žen se tím nezaobírá. Jejich role je uspokojit muže, porodit a vychovat děti, vařit a uklízet. To už ale neplatí ve městech. Vyšší stupeň vzdělání znamená méně FGM, klesá ovšem i porodnost. A také počet dětských svateb. Dívky se vdávají nikoliv v šestnácti, ale po dvacítce nebo po třicítce.

 

Existuje v Egyptě nějaká sexuální výchova?

Ano, ale je na mizerné úrovni. Dívky mají k dispozici číslo, kam můžou zavolat, když zjistí, že je rodiče chtějí obřezat. Ti pak mohou být zatčeni. V praxi to ale vůbec nefunguje, nezavolá nikdo. Většinou se dívky objeví na klinice a neví, co se děje. Je jim šest nebo sedm. Co mají dělat?

Důležité jsou peníze. Bohatší lidé nemyslí na takové věci jako je ženská obřízka, záleží jim, aby se dívka vdala do vyšší společnosti. Egyptská ekonomika se momentálně zlepšuje. Nicméně když slyším proklamace OSN, že praktikování FGM zastaví do deseti let, přijde mi to naivní.

 

Jak se k problému staví egyptský stát?

Podle mě laxně. Nelze poslat doktora z Káhiry na venkov, aby tam k lidem mluvil – nenajde s místními lidmi společnou řeč. Ve vesnicích je tradice, že musíte poslechnout starší, muže nebo ženy. S těmi se musí pracovat, a také s duchovními. Mešity jsou všude, je nutné trénovat každého šejcha, aby k lidem mluvil a přiměl je pochopit, že FGM není zakotvená v žádném náboženském textu.

 

A jak na FGM reaguje světová veřejnost?

Před dvaceti lety to nikoho nezajímalo, ale díky africkým migrantům se to mění. V Evropě je dnes více než šest set tisíc obřezaných žen, v USA přes půl milionu! Problém se nyní setkává se stále větším zájmem – a kritikou.

 

Tisíce nervových zakončení

Co tedy jako doktor pro postižené ženy přesně děláte?

Naše procedury zlepšují oběh v klitorisu a tím i jeho citlivost – neinvazivním způsobem. Pokud je citlivost nízká a nepomáhá to, přistoupíme k operaci. Počet operačních zákroků ale klesá. Našli jsme jiné způsoby, jak ženám pomoct, jak zlepšit sexualitu, psychické zdraví i vzhled.

 

Jste schopní obnovit i klitoris?

Ano.

 

A je pak plně funkční?

No, buďme realisté. Část klitorisu je odřezána, amputována a nemůže být nikdy navrácena. Ale klitoris sám o sobě je velmi citlivý orgán, nejcitlivější na ženském těle. Má osm tisíc nervových zakončení, mužský penis jen čtyři tisíce. Klitoris navíc spolupracuje s dalšími patnácti tisícovkami nervovými zakončeními. Během obřízky jsou uříznuty jen asi dva centimetry, ale klitoris má okolo osmi centimetrů. Můžeme použít zbytek, upravit ho a stimulovat.

 

Ženy s plnou FGM tedy mohou mít orgasmus?

Obřezané ženy mohou mít orgasmus, zároveň ale je ale častý třeba zpožděný orgasmus, nebo snížená sensitivita. Některé ženy necítí vůbec nic. My děláme obnovnou chirurgii – vracíme genitáliím funkčnost, citlivost a vzhled.

 

Dovolte mi poslední otázku: co vás osobně motivuje v celém tomto snažení?

Je to můj způsob, jak poděkovat Bohu a lidem kteří na mě byli laskaví v životě a pomohli mi. Dělá mi radost, že můžeme těm nešťastnicím pomáhat.

 

 

Autorka je arabistka

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama