Byty, které mají cenu v milionech eur

Post Image

Byty, které mají cenu v milionech eur

Play icon
13 minut
Šest penthousů na střechách bytových domů top rezidence Pomezí na úpatí stolové hory Vidoule v pražských Košířích nabízí výhled na celou západní polovinu Prahy.

foto archiv

Nejmovitější vrstva Češek a Čechů stále více investuje do bytů. Ať už do těch menších, které berou jako investici, nebo do těch velkých a opravdu drahých pro vlastní potřebu. Desítkami vložených milionů to ale nekončí, je třeba investovat i čas. Nutím klienty měřit kufry a třídit ponožky, usmívá se architekt.

Bohatí Češi začali věřit investicím do bytů a domů. Ukazují to specializované studie i reálné chování klientů na pražském trhu s rezidenčními nemovitostmi. Menší byty si kupují jako investici, ty skutečně velké a drahé si pak pořizují k vlastnímu bydlení.

Studie chování a uvažování českých dolarových milionářů, zveřejněná na konci října, ukázala, že bohatí Češi a Češky mají vysokou důvěru v investice do rezidenčních nemovitostí. Plných šestatřicet procent z nich je přesvědčeno, že právě byty a obytné domy nabízejí nejzajímavější zhodnocení do budoucna. Větší důvěru (u 41 procent dotázaných) měly už jen stavební pozemky. Vysoká očekávání jsou podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře spojená s rychlým růstem cen nemovitostí a vycházejí také z nízkých úrokových sazeb. Jinými slovy, uložené peníze moc nevynesou, půjčky jsou levné a nemovitosti na ceně neztratí.

Právě J&T Banka studii nazvanou Wealth Report publikuje už řadu let. V letošním vydání upozorňuje, že důvěra v nemovitosti se vyšplhala na rekordně vysokou úroveň. „Rezidenční nemovitosti v České republice dosáhly v letošním roce historického vrcholu, když je za výnosově zajímavé označilo 36 % dolarových milionářů. Na Slovensku pak rezidenční nemovitosti vykázaly nejvyšší meziroční nárůst, počet dolarových milionářů očekávajících od nich nejvyšší zhodnocení se bezmála zdvojnásobil. Tento trend lze také přičítat především levným penězům a vysokému nedostatku bydlení, kdy je převis poptávky nad nabídkou v obou zemích na historických maximech,“ uvádí J&T Banka Wealth Report ve svém nejnovějším vydání pro rok 2019.

Zpráva o stavu pražského nemovitostního trhu za první pololetí letošního roku od realitní kanceláře Svoboda & Williams pak uvádí, že průměrná cena bytu v takzvaném prémiovém, tedy nejlepším segmentu bydlení se pohybuje nad 110 000 korun na metr pro celou Prahu – s tím, že nové byty se prodávají v průměru za 114 tisíc na metr, ty starší pak za 109 tisíc za čtvereční metr. V samotném centru je cena ještě o poznání vyšší, v Praze 1 u nových bytů atakuje hranici dvou set tisíc za metr a u starších se blíží sto šedesáti tisícům, na „dvojce“ je to pak 134 000 u nových bytů a 117 000 u těch „z druhé ruky“.

Studie poukazuje na to, že v poslední době se v centru prodávaly zejména malometrážní byty, často o dispozici 1+kk, které si jejich nabyvatelé pořizovali jako takzvané byty investiční. Tedy buď na pronájem, nebo jen do držení bez dalšího využití s tím, že hodnota bude v čase ještě stoupat, a majitelé tak mají dobře uložené peníze. Popularita takto pořizovaných bytů mezi movitými zájemci stoupá. Většinou se přitom nejedná o cizince, ale o Češky a Čechy. Mezi kupujícími jsou v kategorii „prémiového bydlení“ podle údajů kanceláře Svoboda & Williams tuzemští nabyvatelé (74 procent) v jasné převaze nad cizinci (26 procent klientů). Právě díky investicím do malých bytů tak byla průměrná celková cena bytů prodávaných v letošním prvním pololetí v Praze 1 „jen“ lehce nad dvanácti miliony korun.

Kouzlo je v detailech

Podpořte Reportér sdílením článku