Jak kopretinová Turkyně ve Finsku ke štěstí přišla

13. července 2021

Hüly „Hissu“ Kytö.

Přezdívku Hissu dostala od finské švagrové, protože se její turecké jméno Finům špatně vyslovuje. Hissu ale znamená pomalý, tichý, šedý, což mi k Hissu vůbec nesedí. Vhodnější významy jsem našla na stránce, která nabízí anglické významy jednotlivých písmen tvořících jméno: H jako humble, skromnost. I jako inclusive, zahrnující všechny. S jako sincere, upřímnost. S jako smile, úsměv. U jako unite, spojovat. Ano, takhle na mne Hissu zapůsobila.

Sedím v kavárně organizace Daisy Ladies (doslova Kopretinové dámy) ve finském přímořském městě Turku a čekám na schůzku se zakladatelkou organizace, takřka čtyřiasedmdesátiletou Hülyí „Hissu“ Kytö.

Věděla jsem, že pochází z Turecka, že v Turku žije už takřka půl století a zná se s finským prezidentem. Dostala rovněž několik ocenění za přínos v integraci migrantů. Nejvíc mě ale zajímalo, proč se Turkyně přestěhovala do země sněhu a jezer mezi lidi, kteří si uplynulý rok a půl pandemie vyloženě užívali, neboť sociální distancování je součástí jejich DNA.

Z přemýšlení mě vytrhl hlasitý pozdrav Huomenta! (Dobré ráno) a ve dveřích se objevila žena plná energie, které bych nehádala víc než šedesát let. „Nemůžu žít bez lidí, to by byla nuda. Pořád musím něco dělat,“ říká.

Z Turecka do Turku

Jak jste se dostala do Finska? Jaká byla cesta z Turecka do Turku? Tak zněly moje první otázky a Hissu se zasmála.

Narodila se v tureckém Istanbulu a ve městě také několik let žila se svou rodinou poblíž moře. „Od té doby je můj nejoblíbenější element voda. Musím být někde u vody… I proto jsem si vybrala tohle místo,“ ukáže z okna směrem k řece Auře, která Turku protéká.

Podpořte Reportér sdílením článku