To maso nejez. Patří jen božstvu!

Příchod. Egungun vstupuje do vesnice za divokého zvuku tamtamů.

foto Michal Novotný

Obyvatelé Západu znají vúdú především ze zkreslené podoby podávané v hollywoodských hororech. Kořeny karibského vúdú však sahají až do západní Afriky. V Beninu je vodun vedle křesťanství a islámu dalším z oficiálních náboženství a neobejde se bez zvířecích obětí. Zdokumentoval ho reportér, který léta fotografuje a popisuje projevy víry po celém světě.

Na konci ledna se nedaleko městečka Dassa-Zoumè stala strašlivá nehoda, která otřásla západoafrickým Beninem. Podle svědků praskla autobusu společnosti Baobab Express přední pneumatika, řidič nezvládl řízení a narazil do protijedoucího kamionu s pomeranči.

„V plamenech našlo smrt více než dvacet cestujících a mnoho dalších skončilo v nemocnici,“ vypráví mi Jeho Veličenstvo Ôba Oyé Wôlé, král z Akpassi – malého království nedaleko hranic s Togem, které je vyhlášené pěstováním lahodných kešu.

Řítíme se v mírně rozhrkaném terénním voze velkou rychlostí na setkání králů a vysokých hodnostářů do malé „monarchie“ Savalou. Benin je sice republikou, ale existuje v něm mnoho království, která nemají žádnou ústavní roli, nicméně jejich panovníci se těší značnému vlivu a úctě.

„Musíme zajistit, aby se podobné neštěstí neopakovalo,“ vysvětluje mi král rázně situaci po zmíněné nehodě. Uvelebí se na pohodlné zadní sedačce a ze zvyku se ovívá tradiční plácačkou na mouchy z koňského ocasu, která je jedním z důležitých symbolů afrických monarchů.

Mám trochu obavu, aby novou havárii nezpůsobil královský šofér, když divoce předjíždí v nepřehledných zatáčkách.

Věštec Fa to vyřeší

Podpořte Reportér sdílením článku