PODCAST: Kdo si zvolil Babiše a Zemana, nemůže se posmívat za Fica

5. října 2023

Post Image

PODCAST: Kdo si zvolil Babiše a Zemana, nemůže se posmívat za Fica

Play icon
38 minut

Po zářijových slovenských volbách se z části Česka ozývalo, že je Slovensko zaostalé, zatímco my jsme prozápadní. Česká republika, která si zvolila Miloše Zemana a Andreje Babiše, se však nad Slováky moc povyšovat nemůže. Současně neplatí, že by Ficovo vítězství přiblížilo Babišovo vítězství – o tom rozhodne domácí ekonomická situace a výkony vlády Petra Fialy. Jisté širší poučení se však ze slovenských voleb vzít dát, například ukazuje na problém rozdělení země na velkoměsta a zbytek. Nový, 34. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Udělají z vás tři borovičky odborníka na slovenské volby? Může národ, který dvakrát zvolil Zemana a Babiše, někoho mistrovat? V čem se liší volební chování velkoměst od většiny země? A proč se budu osobně za dva roky omlouvat Olomouci, Bruntálu a Šumperku? O tom všem byla řeč v dalším, 34. díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí Roberta Čásenského a Michala Musila.

My Slovensku rozumíme

„Milé posluchačky, milí posluchači, rádi bychom vám sdělili své postřehy ke slovenským volbám, protože jak jistě dobře víte z médií i ze sociálních sítí, spousta Čechů vždycky jednou začas, když jsou na Slovensku volby, zjistí, že Slovensku neobyčejným způsobem rozumí, možná dokonce lépe než samotní Slováci.“

„Třeba já Slovensku rozumím opravdu hodně. Jezdil jsem tam na hory jako malý lyžovat, v roce 1992 jsem v hloučku novinářů mluvil s Vladimírem Mečiarem a pozor – letos v květnu jsem byl tři dny v Bratislavě. Moje kvalifikace rozumovat o slovenských volbách je tímto zcela jednoznačně potvrzena.“

„Já mám zase pár přátel a známých mezi slovenskými kolegy. A to jsem ještě cudně vynechal, že jsem nedávno byl v Prešově na svatbě, a kdybych si z té svatby něco pamatoval, mohl bych být dokonce specificky odborníkem na politické nálady na východě Slovenska.“

„Nicméně vážně – my si tady opravdu nebudeme hrát na experty na slovenskou politiku, spíš budeme rozebírat některé ohlasy, které se objevily u nás tady na české scéně, a také širší, nikoliv jen slovenské dopady a souvislosti.“

Kdo je tady zaostalý

„Mimochodem když v roce 2019 zvítězila ve slovenských prezidentských volbách Zuzana Čaputová, na českých sociálních sítích se z mojí bubliny ozývalo, jak nám to Slováci nandali. Psalo se: oni si zvolili chytrou a liberální ženu, my jsme si zvolili proruského a tehdy ještě alkohol milujícího sedmdesátníka Miloše Zemana. Letos se ale zase na českých sociálních sítích psalo, jak jsou ti Slováci zaostalí a my Češi jak jsme prozápadní.“

„No země, která si dvakrát za sebou zvolila prezidentem Miloše Zemana a dvakrát za sebou poslala Andreje Babiše do vlády, asi moc nemůže poučovat někoho jiného o kvalitě volebních rozhodnutí.“

„Myslím, že se Češi a Slováci ve svém volebním chování, když se na to podíváme z dlouhodobějšího hlediska, zase tak dramaticky neliší.“

Neprojektovat

„Podle mě fakticky ten výsledek slovenských voleb neříká k těm budoucím českým za dva roky prakticky nic, přestože si to mnozí lidé takto projektují.“

„Ano, slyšel jsem, že vítězství Roberta Fica zvýšilo šance na to, že v českých sněmovních volbách vyhraje Andrej Babiš. Jeho šance na vítězství určitě existuje, není, mírně řečeno, zanedbatelná. Ale primárně rozhodne to, jaká bude v Česku ekonomická situace v době voleb, kolik dalších chyb bude vršit vláda Petra Fialy, co ještě provede ministr financí Stanjura a ministr zdravotnictví Válek a tak dále.“

Rozdělení země

„Jedním z širších aspektů, který ale platí nejen pro Slovensko, ale i Česko a další země, je rozdělení země na liberálnější, otevřená velká města a konzervativnější venkov, čímž ovšem nemyslím vesnice, ale myslím tím spíš neměstské regiony nebo menší střední města.“

„Tohle říkal jeden slovenský sociolog v povolebním vysílání na webu Aktuality.sk. Polemizoval s tvrzením, že výsledky tamních voleb jsou jakýmsi slovenským unikátem souvisejícím s tamní zaostalostí. A poukazoval právě na rozpor mezi liberálními a bohatými městy a konzervativnějším, méně bohatým, řekněme, venkovem. Například obyvatel Bratislavy si neumí představit – a v Praze je to vlastně stejné –, že někdo mimo velké město musí jezdit třeba pár desítek kilometrů k nějakému lékaři.“

Poslechněte si i další díly podcastu Pravda vítězí

Negeneralizovat

„Když jsme pracovali v novinách, tak si oba pamatujeme, jak jsme vždycky tiskli velkou mapu republiky s výsledky po okresech a kolem Prahy byla díra uprostřed jinak barevné republiky.“

„To je samozřejmě pravda, jenom bych chtěl varovat před generalizací.“

„Je fakt, že v druhém kole letošních prezidentských voleb měla Praha snad poprvé v posledních mnoha letech stejnou barvu jako velká většina České republiky. Petr Pavel porazil Andreje Babiše i v místech, kde by vzhledem k volební historii teoreticky neměl mít šanci. V tomhle je kouzlo voleb, podobně jako ve sportu. Dlouhodobé statistiky jsou sice jasné, ale konkrétní výsledek se může vymykat.“

Nedělej předpovědi

„Třeba letos v lednu v okrese Bruntál nepřekvapivě vyhrál v druhém kole prezidentské volby Andrej Babiš, ale pozor, v sousedním okrese Olomouc vyhrál vcelku jednoznačně Petr Pavel. A v dalším sousedním okrese Šumperk, který je v zásadě baštou voličů ANO, vyhrál Petr Pavel také, byť těsně.“

„To je ale skutečně dáno do značné míry typem volby a osobním působením kandidátů. Troufnu si předpovědět, že ve sněmovních volbách 2025 ve všech těch třech okresech vyhraje ANO, a u Bruntálu si nejsem jist, jestli to dokonce nebude Tomio Okamura. Pokud se mýlím, tak se rád voličům v okresech Olomouc, Bruntál a Šumperk veřejně omluvím.“

„Varuji tě – nedělej předpovědi, nedělej předpovědi, pak si zase budeš sypat popel na hlavu… Ale vážněji: třeba já bych nesázel na to, že vítězství ANO v okrese Olomouc je jisté.“

Dva Berlíny

„Dělicí linie opravdu nejsou jen na Slovensku a v České republice a nevedou nutně jen mezi velkoměsty a zbytkem země. Definoval bych to jako zapomenuté oblasti. Mimochodem i v Berlíně, v sídlištích ve východní části města, která spadala pod Německou demokratickou republiku, se volí jinak.“

„Je fakt, že my jsme byli zvyklí dívat se ve volební mapě na bývalé Sudety jako na jeden celek. Jenže u nás nyní vznikají takové, řekněme, vnitřní Sudety, to znamená místa, která jsou zapomenutější. Naproti tomu třeba okresy Liberec nebo Jablonec, tam se ekonomicky daří.“

„Zásadní otázka, na kterou nemáme úplně vyčerpávající odpověď, je, co s těmi zapomenutými oblastmi dělat. Protože není úplně jisté, že když tam budeš lít peníze, tak se to změní, minimálně ne okamžitě.“

Podpořte Reportér sdílením článku