PODCAST: Polsko, Trump, Fialova vláda… Jak ze sebe spolehlivě udělat trotla

19. října 2023

Post Image

PODCAST: Polsko, Trump, Fialova vláda… Jak ze sebe spolehlivě udělat trotla

Play icon
34 minut

koláž: ČTK/Profimedia.cz a Redakce Reportér

Nejen novináři, ale lidé obecně často velice rádi předpovídají, co se stane v politice i mimo ni. Dost často ty předpovědi nevyjdou, avšak jen menšina přizná, že jejich předpovědi nevyšly. Speciálně ošidné je předpovídat, jak dopadnou volby za rok či dva na základě aktuálních průzkumů – za tu dobu se totiž může stát spousta věcí. Platí to pro polské volby, Donalda Trumpa i budoucnost vlády Petra Fialy. Takové je téma dalšího, 35. dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí: jeho autoři se přitom otevřeně hlásí k tomu, že už ze sebe svými předpověďmi trotly párkrát udělali.

Proč selhaly různé předpovědi u slovenských i polských voleb? Co z toho plyne pro nás? Má vláda ještě nějaké světélko naděje? Máme se předem pro jistotu bát, že to blbě dopadne? A schází české politice velikán Jiří Paroubek? O tom všem byla řeč v dalším, 35. dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí, který připravuje Robert Čásenský a Michal Musil.

Pojďme předvídat

„Vítáme vás u pětatřicátého pokračování podcastu Pravda vítězí, což bychom mohli označit za takové malé, půlkulaté jubileum. Zároveň jde o první díl ve druhém roce podcastu.“
„A abychom tyto bezvýznamné milníky důstojně oslavili, rozhodli jsme se, že vám v tomhle vydání podcastu předvedeme, jak umíme tipovat výsledky voleb a předvídat budoucnost, zkrátka jak víme, která pravda nakonec zvítězí.“
„Inspirovaly nás k tomu výsledky slovenských a teď čerstvě polských voleb, které v obou případech dopadly trochu jinak, než mnozí speciálně u nás, ale asi nejen u nás předpokládali.“

Poslechněte si i další díly podcastu Pravda vítězí

Křišťálová koule

„Můžeme s předpověďmi začít třeba u prezidentských voleb ve Spojených státech, které se konají za rok a kousek, tedy v listopadu 2024. Jak myslíš, že dopadnou? Vyhraje Joe Biden, nebo Donald Trump?“
„Jeden náš kamarád věští věci z korkových špuntů, já se ale podívám do křišťálové koule. Vidím, vidím – nevyhraje ani Joe Biden, ale ani Donald Trump.“
„No, dobrý, to jsme začali zostra.“

Konstruktivní pesimismus

„Ty třeba předvídáš už dlouho, že každý výsledek voleb u nás bude průšvih.“
„Uznávám, když si člověk dopředu řekne, že to bude průšvih, je to taková bezpečná verze.“
„Ano, to nazývám konstruktivním pesimismem. Předpověď zní – všechno dopadne špatně. A když to náhodou dopadne dobře, můžeme slavit.“
„Ale pozor, v květnu 2010 jsem šel volit a podle průzkumů byl jednoznačně favoritem tehdy Jiří Paroubek a jím vedená ČSSD. Ale když jsem odvolil, tak mě napadlo, že by to možná ten Paroubek nemusel vyhrát.“
„A skutečně to dopadlo tak, že ač ČSSD byla po volbách nejsilnější stranou, Jiří Paroubek neměl s kým sestavit vládní koalici, protože získal míň hlasů, než se čekalo.“

Veliké ohrožení

„Jiří Paroubek ještě v den vyhlášení výsledků voleb odstoupil z funkce vedení sociální demokracie.“
„Nebylo to nakonec pro Českou republiku škoda? Takový velikán.“
„Když jsem s ním dělal v roce 2020, přesně po deseti letech po jeho odchodu z politiky, rozhovor, tak mi Jiří Paroubek tvrdil, že se tehdy cítil ve velkém ohrožení, a kdyby tehdy neskončil, tak si myslí, že už by dnes nežil.“

Poslechněte si i další díly podcastu Pravda vítězí

Viděl daleko

„Ohledně předpovídání bych ocitoval Jaroslava Haška. Konkrétně pasáž, kdy Švejk v hospodě vykreslí, jak se bude vyvíjet první světová válka – a je zcela mimo. A vypravěč pak řekne: ‚Historiky bude zajímat, že on viděl daleko do budoucnosti. Jestli situace vyvinula se později jinak, než jak on vykládal, musíme mít na zřeteli, že neměl průpravného diplomatického vzdělání.‘ No a tak to podle mě je i s našimi a nejen našimi předpověďmi.“
„Tak průpravného diplomatického vzdělání nemáme taky.“
„Ale my to aspoň řekneme.“

Taky jsem byl mlád

„Nicméně vraťme se k tomu, proč je to s předpovídáním budoucnosti skutečně ošidné. Třeba průzkumy veřejného mínění. Ty většinou zachycují, co si lidé v konkrétní moment myslí. Je tak obtížné dovozovat z průzkumů, jak dopadnou volby třeba za dva roky, což se mimochodem ukázalo i v polských volbách.“
„Ocituji z článku jednoho českého média z letošního srpna, tedy dokonce jen pár týdnů před polskými volbami. Zdroj nebudeme říkat, i my jsme se spletli tolikrát, že bychom to ani nespočítali. Nicméně onen citát. ‚Občanská platforma by většinu zřejmě nedala dohromady, i kdyby se spojila s dalšími opozičními stranami,‘ stálo v onom srpnovém článku. No ve skutečnosti tu většinu po volbách Občanská platforma s opozicí dát může.“
„Tohle je fakt přesně to, proč jsem čím dál tím víc na předpovědi alergický. A jasně, přiznávám, když mi bylo o pětadvacet let méně, tak jsem je dělal strašně rád. Jenže potom jsem viděl, jak ty předpovědi dopadly.“

Zdražování a polykrize

„Spousta lidí si dnes myslí, že v průzkumech nepopulární vláda Petra Fialy má už teď, dva roky před volbami, jistou porážku.“
„Kdyby se konaly volby nyní, tak šanci na porážku má tato vláda skutečně velmi slušnou. Ale je opravdu jisté, že za dva roky vládní strany prohrají?“
„Zásadní pro vládu podle mě fakt je, jestli se zlepší ekonomická situace, konkrétně jestli oslabí inflace, zdražování. Michal Kormaňák, sociolog agentury Ipsos, říkal ve velmi zajímavém podcastu kolegyně z Echa24 Lenky Zlámalové, že zdražování je opravdu to zásadní, co lidé řeší u nás – a nejenom u nás.“
„Sociolog ještě říkal, že kromě zdražování prožíváme období takzvané polykrize. Byl zde covid, přišla válka na Ukrajině, inflace, energetická krize, nyní přišla válka na Blízkém východě. To určitě na popularitu vlád dopadá a nepochybně to způsobuje pesimistickou náladu i u nás.“

Podpořte Reportér sdílením článku