not random 0

Prezident Pavel dostal pokutu za netransparentní údaje o dárcích v kampani

Prezident Petr Pavel se často staví do role moderního politika, který na rozdíl od jiných nebude vůči veřejnosti nic zatajovat. A zdůrazňuje, že bude transparentní. Nicméně se ukázalo, že po volbách dostal pokutu 60 tisíc korun za to, že ne všechny údaje na seznamu dárců jeho kampaně byly transparentní: část neobsahovala povinné informace o sponzorech. "Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo," řekl Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Report

not random 1

Velký vodíkový plán a jeho velké potíže

Pokud nepřijdeme na to, jak ve velkém a efektivně skladovat energii vyrobenou ze slunce a větru, nemůžeme provést zelenou transformaci tak, jak si ji představujeme. Evropa teď sází na vodík. Ten lze vyrobit z vody za pomoci přebytečné solární a větrné elektřiny třeba v létě a v zimě, když nesvítí slunce ani nefouká vítr, ho pak můžeme proměnit zpátky na elektřinu. Plán však skřípe. Češi, a nejen oni, by chtěli vodík vyrábět i z jaderné elektřiny, Německo je proti.

not random 2

Zdražíme, oni to koupí. Proč jsou u nás ceny potravin tak vysoko

Proč u nás ceny potravin tak moc rostou? Proč jsou u nás vyšší než v jiných zemích – třeba v Polsku, v některých případech dokonce v Německu? Rychle stoupající ceny u nás potvrzují statistiky: řeší je spotřebitelé a vláda, akci slibuje i antimonopolní úřad. Spor, kdo za to může, mezi sebou vedou zástupci obchodních řetězců, výrobců potravin a velkých zemědělských firem: pohled na vývoj cen a přirážek různého zboží neukazuje na jednoznačného viníka. Nabízí se, že všechny strany čas od času prostě zkusí, co zákazník vydrží.

not random 3

Jsem kancléř prezidenta. Hackeři, vítejte

Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta Zemana, měl ve svém domě v Praze tak špatně zabezpečenou internetovou síť, že do ní snadno pronikli hackeři: probourali se dokonce do bezpečnostního systému nemovitosti. Jde samozřejmě o zásah do soukromí Mynářových, hackeři ovšem tvrdí, že tím testovali ochranu sítě politiků. A Mynář z toho vyšel tak, že kdyby nějaká cizí tajná služba chtěla, snadno by do jeho sítě pronikla. Pokud už se tak nestalo…

not random 4

Chalupu nemám, trénuju děti

Nejméně hodin tělocviku v Evropě, zoufalé pohybové dovednosti. „Bojíme se děti nechat udělat kotrmelec, aby si nezlomily vaz,“ zní ze sportovních klubů. Současně mnoho odvětví hlásí rekordní zájem rodičů, kteří se snaží své potomky zvednout od monitorů a rozhýbat. Po dvou letech covidového polospánku přibývá i díky populačně silným ročníkům malých fotbalistů – a nejen jich. Chybějí ale sportoviště a především trenéři.

not random 5

Třeba ho ještě zahlédneme... Na inauguraci přijeli lidé zdaleka

Pražský hrad ožil. Od čtvrtečního dopoledne sem přicházeli lidé, kteří nejprve čekali na Hradčanském náměstí na příjezd Petra Pavla. Následně se přesunuli na třetí nádvoří, aby v dešti a větru sledovali z velkoplošných obrazovek jeho inaugurační slib, který se odehrál ve Vladislavském sále. Chvíli na to k nim prezident promluvil z balkonu. „Nebude to lehké, ale zvládneme to,“ řekl občanům.

not random 6

Pane prezidente, dáme si koblihu se sekanou. Youtubeři a volby

Petr Pavel nemá oblíbený toaletní papír… Ale seklihu, sekanou v koblize, sní! Taková témata s kandidátem na prezidenta probíral v lednu populární youtuber MenT, video mělo tři čtvrtě milionu zhlédnutí. Nešlo o jediný takový pořad, Pavel i jeho soupeř Andrej Babiš se objevili na YouTube třeba ve Fabulacích Jana Špačka. Zájem youtuberů o letošní prezidentskou volbu byl nebývalý. A role tohoto formátu v politické komunikaci zjevně dále poroste.

not random 7

Přes Kanárské ostrovy i Brazílii... Západoafrický exodus

Saharská Afrika je nehostinná oblast tvořená několika rozlehlými státy, které mají daleko k tomu být silnými ekonomikami či stabilními zeměmi pro život. Suché a horké podnebí, nízká bezpečnost i touha po ekonomickému prospěchu jsou hlavními důvody, proč lidé z regionu odcházejí do jiných zemí za lepším. Kudy vedou jejich cesty a co je na nich čeká?

not random 8

Šedá zóna válečná. Ukrajinský Vuhledar

Ve Vuhledaru, městě v první linii rusko-ukrajinské války, živořily tuto zimu ve sklepích rozbitých paneláků stále stovky obyvatel. Ač mohli, odmítali své město opustit – na rozdíl od drtivé většiny předválečné, patnáctitisícové populace města na Donbasu. Koncem ledna na Vuhledar útočila ruská armáda posílená o mobilizované vojáky. 24. února 2023 to bude rok od chvíle, kdy Rusko na Putinův rozkaz napadlo Ukrajinu…

not random 9

Fantasticky úspěšná porážka Andreje B. Musí řešit mandát, ANO i média

Po prohře v prezidentských volbách musí Andrej Babiš vyřešit budoucnost své politické kariéry, svého byznysu i svých médií. Potřebuje také najít novou cestu pro hnutí ANO, které přestalo vítězit. 8. února oznámil, že si funkce předsedy i poslance ponechá, nicméně už nebude tolik viditelný. To však, jak se píše v analytickém textu magazínu Reportér, nejspíše nebude stačit. Babiše čekají další zásadní rozhodnutí.

not random 10

Ať žije mnoholáska

Žijí spolu, mají děti, současně však mívají milenky a milence, a to přiznaně, a dokonce pod jednou střechou. Seznamte se se Sandym, Šárkou a komunitou Mlejn u Okoře. I jejich příběh popsala režisérka Jana Počtová v dokumentu Šťastně až na věky o různých podobách vztahů v dnešní společnosti. Dokument má v půlce února premiéru v kinech.

not random 11

Spolkni prášek. Proč se Česko potýká s výpadky léků

Nedostatek některých léků se stal horkým tématem. Ministr zdravotnictví Válek vyzýval ke klidu, Alena Schillerová ho z opozice kritizovala. Politička ANO nicméně žádala obtížně splnitelné věci. Výpadky dodávek způsobila souhra faktorů, především však přerušování výroby v Číně a Indii, kde se produkují základní látky. Možnosti Česka jsou zde omezené. V Evropě se po covidu mluvilo o vlastní výrobě, jenže přišla palčivější témata – například energetická krize. A výroba v Asii je nakonec výhodná v tom, že léky jsou levnější.

not random 12

Pegasus v akci. Špičkový odposlech na Hradě

Je to prý zatím nejdokonalejší způsob, jak se nabourat do mobilního telefonu a využít jej k odposlechům i sledování majitele. Systém Pegasus byl vyvinut pro boj s teroristy, ale občas bývá používán i jinak. Nedávno se našly jeho stopy v mobilech vlivného hradního úředníka. Hradu přitom s ochranou a odhalením Pegasu nepomáhala tajná služba BIS, neboť mezi prezidentem Zemanem a jejím šéfem Koudelkou panuje osobní spor a letitá nedůvěra.

not random 13

Zakopejte ten odpad navěky do země. Obce versus jaderné úložiště

Představte si, že máte pod zemí čtyři sta fotbalových hřišť s kontejnery s radioaktivním odpadem. Obyvatelé míst, která stát vybral jako potenciální kandidáty takového hlubinného úložiště, se těmto plánům brání. Jadernou energii přitom považuje většina politické scény za nutnost, která pomůže Česku zbavit se závislosti na ruském plynu. Jaderný odpad je však velká zátěž: je nebezpečný a na otázku, co s ním, neexistuje jednoznačně dobrá odpověď.

not random 14

Jak přežít (nejen) suchý únor

Co si mám zase dát, táhne vám hlavou. Společnost kolem vás popíjí, ale vy – ať už z jakýchkoli důvodů – odmítáte alkohol. Další birel? Některou z „domácích“ limonád? Možností, jak při abstinenci netrpět, poslední dobou přibývá. Přispívá k tomu zájem mladé generace o zdravější životní styl a jednou z nadějných alternativ jsou vína, která prošla složitým procesem dealkoholizace. Navštívili jsme jejich výrobnu v Rakvicích na jižní Moravě.

not random 15
not random 16

Generál… Néé, teď už prezident! Nadšení a radost v Karlíně

„Moc vám děkujeme.“ To byla první slova generála ve výslužbě Petra Pavla, když se v půl čtvrté odpoledne postavil se svojí ženou Evou na podium pražského Fora Karlín. V tu chvíli už bylo jasné, že tu stojí budoucí český prezident. „Před deseti lety jsem se chytal za srdce, před pěti taky,“ říká dvaasedmdesátiletý Kamil Černý z Řevnic. Loni proto vyšel do ulic a nasbíral tři a půl tisíce podpisů. Dnes může s dalšími příznivci slavit triumf svého favorita přímo v jeho štábu.

not random 17

Od vojáka k prezidentovi. Život v datech

Narodil se do rodiny důstojníka a jako mladík se vydal na dráhu profesionálního vojáka minulého režimu. Pak komunismus padl a on se stal elitním členem armády nového demokratického státu. Velel operaci ve válčící Jugoslávii, při níž se povedlo zachránit více než padesát francouzských vojáků působících v mírové misi UNPROFOR – a získal za to vysoká francouzská vyznamenání. Posléze se dostal až do nejvyšší funkce české armády a usedl do druhého nejvyššího postu v Severoatlantické alianci. V lednu 2023 byl zvolen čtvrtým prezidentem České republiky.

not random 18

Vítěz voleb v historickém rozhovoru: Češi jsou odvážnější, než si myslí

Generál ve výslužbě Petr Pavel se stane příštím prezidentem České republiky. Jak se změnily jeho názory za posledních osm let? Magazín Reportér přinesl jeden z prvních velkých rozhovorů s Petrem Pavlem už v prosinci roku 2014. Co tehdy říkal o své vojenské a politické minulosti? A jak odpověděl na otázku, zda by chtěl být jednou prezidentem republiky? Porovnejte si, co říkal generál Pavel před tím, než odjel pracovat v NATO s jeho dnešními slovy…

not random 19

PODCAST: Smažák s tatarkou. Dupa wolowa. Geniální diplomat Babiš zasahuje

Aniž by byl prezidentem, podařilo se Andreji Babišovi vyrobit solidní diplomatický skandál: Poláci i ministři z Pobaltí se ozvali, když Babišovi uklouzlo, že by těmto spojeneckým zemím v NATO určitě nešel vojensky na pomoc, pokud by byly napadeny. Jaké další diplomatické kousky by předvedl ve funkci prezidenta? Není vůbec vyloučeno, že by se i v zahraniční politice snažil kombinovat názory z českých sociálních sítí se svými znalostmi, či spíše neznalostmi. Urážel by kuchyně jiných zemí vyzdvihováním smažáku s tatarkou? Řekl by v Německu, že mají moc Hitlera a moc Turků? Nový, 17. díl podcastu Pravda vítězí.

not random 20

Nebýt oukej je oukej. A říct si o pomoc taky

Jak mají děti poznat, že se necítí psychicky dobře, a co s tím dělat? Jak mají řešit hádku? Jak se naučit klidně reagovat? Jak chápat pocity jiných? Národní ústav duševního zdraví zkouší na šedesáti třídách druhého stupně základních škol program, v němž se mají přesně tohle žákyně a žáci naučit. Je složený z dvaceti vyučovacích hodin a jmenuje se Všech pět pohromadě: letos by měly být k dispozici výsledky jeho testovací části.

not random 21

Jsme ztracená generace Rusů a může za to Putin

Sedmnáct mladých Rusů. Sdílejí jeden dům v Almaty, největším městě Kazachstánu. Z Ruska odešli kvůli konfliktu, který vládce Kremlu Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině. Nechtějí být odvedeni, odmítají ve válce bojovat a na režim mají vztek. Někteří už se ani nechtějí vrátit. Jeden se obává, že válka bude mít v Rusku krvavou dohru. Druhý sní o tom, že se země stejně jako Německo po roce 1945 dokáže vypořádat se svými traumaty.

not random 22

Dvě cesty na Hrad. Proč má Petr Pavel výhodu nad Andrejem Babišem

Co znamenaly výsledky prvního kola prezidentské volby pro postupující kandidáty? Andrej Babiš potřeboval odrazovat potenciální voliče svého soupeře, lákat nové duše mezi nevoliči z prvního kola a šroubovat emoce, kam to jen půjde. Petr Pavel se musel snažit opevnit své jádro, úspěšně posbírat voliče od protikandidátů, ukázat na Babišovy slabiny a nenechat se uvařit v kotlíku nenávisti.

not random 23

Světýlka pro generála, lahváč pro rektorku

Po sečtení výsledků prvního kola bylo jasné, že důležitým faktorem bude rozluštění hádanky, kolik voličů Danuše Nerudové přijde podpořit Petra Pavla. Napovědět mohou i názory ze dvou vesnic, kam oba kandidáti jezdí odpočívat – Telecí na Vysočině a České Čermné na Náchodsku. Navštívili jsme obě místa těsně po Vánocích, a pak i po vyhlášení výsledků voleb. V obou obcích před volbami fandili těm svým, teď jim sousedé doporučují spolupráci. Ještě o něco víc než souboj o Hrad ovšem místní lidi zajímaly jiné události sezony – hasičský a myslivecký bál.

not random 24

K moři to, synáčku, vezmeme přes Kosovo

Nejdřív mě lákalo strávit Silvestra v Indii. Když jsem se podíval na ceny letenek, tak aspoň – dejme tomu – na Krétě. Ale ne, taky nic, na účtu jsem měl volných pětadvacet tisíc, to by nestačilo. „A stejně k moři pojedeme,“ řekl jsem nakonec devítiletému synovi, „vezmeme to přes Srbsko, Kosovo a Makedonii. Slibuju, vykoupeš se!“ Pokrčil rameny, opatrně souhlasil a já pro jistotu zamluvil jeden hotel s bazénem.

not random 25

Nebojte se, mrtvý nejsem. Ruští zajatci na Ukrajině

V táboře na západě Ukrajiny čeká téměř tisícovka ruských vojáků na výměnu zajatců – navštívit je mohla malá skupina reportérů. Někteří zajatí přemýšlejí, zda měla ruská invaze smysl, další nadále věří ruské oficiální verzi. „Nemyslím si, že mě budou po návratu domů vítat jako hrdinu,“ říká jeden ze zajatců a dodává, že mu nepřijde, že by Ukrajinci potřebovali zachraňovat před fašisty. „Západ využívá Ukrajinu pro své vlastní cíle, bez ohledu na oběti,“ říká ale jiný.

not random 26

Druhá Průhonická prohra Andreje Babiše

V Průhonicích, kde bydlí Andrej Babiš, zvítězil v prvním i ve druhém kole prezidentské volby přesvědčivě Petr Pavel. Proč tam v prvním kole šéf hnutí ANO dostal jen kolem 27 procent hlasů a v kole druhém 28,41 procent? Jedním z důvodů jsou patrně i různé bobtnající stavební plány Babišem založeného holdingu, které se v obci a okolí staly výbušným tématem. Odemykáme pro vás text z tištěného vydání magazínu Reportér.

not random 27

PODCAST: Dycky Pavel! Jedině Babiš! Jak vydýchat finále prezidentské volby?

Po prvním kole souboje o prezidenta odstartovalo velké finále a Českou republikou cloumají emoce. Andrej Babiš zahájil hned o víkendu kampaň zostra a mnozí příznivci Petra Pavla jsou vyděšení, že místo Miloše Zemana nastoupí na Pražský hrad šéf ANO. Neuškodilo by se však zastavit, vydýchat a podívat se na situaci s odstupem. Babiš samozřejmě stále může vyhrát, ale jeho mašinerie v týdnu po prvním kole nejela zdaleka tak hladce a objevovaly se v ní prvky chaosu. Nový, 16. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 28

Orlová pro Babiša. Ty ostatní šašky neznáme

Orlová je třicetitisícové město na Karvinsku, kde v minulých i předminulých prezidentských volbách dosáhl Miloš Zeman rekordních čísel: ve druhém kole získal 77, respektive 82 procent. Nyní tady Andrej Babiš dostal ještě o 260 hlasů víc než současná hlava státu před pěti lety. Sice se od té doby zvedla rovněž volební účast, nicméně stále zde zůstává 45 procent voličů, kteří v prvním kole zůstali doma. Odemykáme reportáž ze zářijového Reportéra, ve které jsme se pokusili nahlédnout do duší Orlováků.

not random 29

PODCAST: Vstoupí Hrad do holdingu? Získá teď Babiš čapí křídla?

Poslední dny před prvním kolem prezidentských voleb zásadně ovlivnil osvobozující rozsudek v případu Čapí hnízdo. Znamená to, že holding Agrofert přijde do hradních komnat a Andrej Babiš bude zvolen českým prezidentem? Tato úvaha pochopitelně není od věci, Babiš určitě dostal možnost vést kampaň v klidu. Na druhé straně však existují i důvody, proč mu rozsudek nemusí stačit. A záleží také na tom, zda se ještě neobjeví nějaká další neočekávaná událost a jak budou probíhat televizní debaty. Nový, 15. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 30

Že mladí lidé nechodí k volbám, už snad neplatí, říká elegán z punkové rodiny

Zorganizovali první prezidentskou debatu v televizním formátu – na profesionálně nasvíceném a ozvučeném pódiu, s promyšlenou dramaturgií. Zúčastnilo se jí pět kandidátů, přímý přenos si v prosinci naladilo sto třicet škol a její záznam má nyní sedmnáct tisíc zhlédnutí. V zákulisí událost připravovala stovka mladých lidí, tím nejviditelnějším byl Oldřich Neumann – student žurnalistiky a současně saxofonista a zpěvák kapely Kašpárek v rohlíku.

not random 31

PODCAST: Kočičí princové Pavel a Babiš, Nerudová jako pes obranář

První kolo prezidentské volby se blíží, v době svátků si ovšem týmy Petra Pavla a Andreje Babiše vyměňovaly na sociálních sítích obrázky koček. Danuše Nerudová přišla pro změnu s pejskem a také rozsáhlou obranou v případě stínů, které na ni dopadají z dob, kdy byla rektorkou Mendelovy univerzity. Zdá se, že její kampaň přinejmenším narazila na určitý strop. Nad Andrejem Babišem ovšem visí podstatně větší problém – a to soud v případu Čapího hnízda. Jak moc by mu rozsudek o jeho vině uškodil? Nový, 14. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 32

PODCAST: Božka, nic neber! První dámy od populární Hany a Olgy až po soudružku milostpaní Martu

Brzy přijde na Pražský hrad s novou hlavou státu také nová první dáma, případně první manžel. V mnoha příbězích prvních dam po roce 1918 se zrcadlí i tragédie a bizarnosti dvacátého století. Komunistický prezident Antonín Novotný křičel na Slovensku na svou ženu: „Božka, nic neber.“ Marta Gottwaldová se snažila napodobovat oblíbenou Hanu Benešovou, ale nešlo jí to. Populární Olga Havlová zažila před zvolením svého manžela také jeho věznění a pronásledování. Nový, 13. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 33

Musíš žít rychle

Z PROSINCOVÉHO VYDÁNÍ. Říká se jim slané děti. Jejich plíce nefungují, jak by měly, a mnohé mají na tomto světě přesně vyměřený čas; většina se nedožije ani třiceti let. A přesto, nebo možná právě proto, umějí ten čas využít na dvě stě procent. Ostatně, přemýšleli jsme někdy o tom, jak bychom s ním naložili my, kdybychom věděli, že nám zbývá třeba jeden jediný den života?

not random 34

PODCAST: Merkur, Venuše, Země, Mars… Babiš jako Pepek Vyskoč

Andrej Babiš před studenty označil Měsíc a Slunce za planety. A nevěděl, že Jaroslav Hašek napsal Švejka. Zjevně by ani nevěděl, že ve Švejkovi je postava mečícího udavače Pepka Vyskoče… Uškodí Babišovi jeho neznalosti? Těžko říct, možná to zasáhne skupinu starších učitelek, které ho jinak patrně volí. A je kritika Babišových neznalostí elitářstvím, jak se objevilo na sociálních sítích? V každém případě i jeho konkurenti Petr Pavel a Danuše Nerudová před Vánocemi perlili. Poslechněte si nový, v pořadí dvanáctý díl předvolebního politického podcastu Pravda vítězí.

not random 35
not random 36

Tam, kde se rodí vánoční stromky

Vánoční stromky, které si zdobíme v českých obývácích, často pocházejí z odlehlých hor v Gruzii, na úpatí hřebenu Velkého Kavkazu. Hustý jedlový les v oblasti Rača je místem, kde zdejší muži šplhají na desítky metrů vysoké jedle a sbírají šišky. Z nich se získávají semena, ta se zasadí a stromky se pak pěstují v Evropě, včetně České republiky. Sklizeň nemá s vánoční atmosférou nic společného, je to spíš adrenalin, velká dřina a gigantický mezinárodní byznys.

not random 37

Na pomoc Ukrajině. České zbrojovky jedou naplno

Přestože česká ekonomika pravděpodobně sklouzává do recese, český zbrojní průmysl zažívá kvůli válce na Ukrajině nejlepší období za několik desítek let. Vyprázdnily se sklady, továrny začaly chrlit zbraně a munici v množství nevídaném od konce studené války a nabírají zaměstnance. Na dodávkách zbraní vydělává i holding Agrofert, přestože jeho zakladatel Andrej Babiš nepatří právě mezi zapálené příznivce zbrojní pomoci Ukrajině.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>