not random 0

Tady si sedni a zvykej si. Nová kniha o Alexandru Mitrofanovovi

Prosinec 1979. Alexandr Mitrofanov, dvaadvacetiletý, dost hubený občan SSSR přijíždí do Československa, aby tu žil. Má českou manželku, spolužačku z vysoké. Umí česky, učí se už několik let, z učebnice, filmů, písniček Hany Hegerové a z Mladého světa, který si ještě v SSSR předplatil. Později se stane známým českým novinářem. Ale to samozřejmě ještě neví. Následující rozhovor je úryvkem z nové knihy o Mitrofanovovi, kterou napsala stálá členka redakce Reportéra Adéla Dražanová a která vychází na jaře.

Report

not random 1

Léčím vás frekvencemi. Že neexistujete? No a co?

Slibuje úlevu od bolesti i těm, na které je moderní medicína krátká, a účtuje si za to tisíce korun. Pacienty přitom léčí „vlnami“ posílanými zdálky na základě online či telefonické konzultace. Takto Milan Dvořák z Plzeňska léčil i Stanislava Kroupu s amputovanou nohou. Byl zde ovšem jeden háček: žádný Stanislav Kroupa nikdy neexistoval. „Zlepšil jste se na červenou 88,“ tvrdil léčitel po telefonu smyšlenému pacientovi.

not random 2

Jak těžké je zapustit kořeny v cizí zemi

Osudy malé sudetské Němky a jen o něco málo staršího Ukrajince dělí skoro osmdesát let. Přesto jsou si podobné. Krvavá ruská invaze na Ukrajinu připomíná běsnění Hitlerova Německa a následné události. Úděl německé holčičky vysídlené z Československa a příběh malého ukrajinského kluka, který se stal loni uprchlíkem, však ukazují, že Evropa je dnes přece jen jiná. Lepší.

not random 3

Velmi dobře trénovaná opice? Umělá inteligence: Máme se těšit, nebo bát?

Na vývoji umělé inteligence se pracuje už roky. V posledních měsících se ovšem objevily veřejně dostupné služby, které k ní přitáhly širokou pozornost a spustily debaty o tom, jak moc změní společnost a na jakých principech vlastně stojí. „Je jako dobře vytrénovaná opice, ale pořád je to jen asistent naší mysli,“ říká Tereza Bartoníčková, jedna ze sedmi expertů, kterým jsme položili řadu otázek o tom, co můžeme od AI očekávat.

not random 4

Žlutý sajrajt i symbol babišizace země. Řepka má nespravedlivý cejch

Fuj, už ten sajrajt zase kvete! Podobnou hlášku pronesl či zaslechl snad každý Čech. Olejnina, která se kromě potravinářského využití přimíchává do pohonných hmot, se stala symbolem „babišizace“ či „agrofertizace“, případně zdrojem láteření na Evropskou unii, která stojí právě za jejím využitím v rafineriích. Taková zloba ale není fér: řepka může být velice prospěšná. U příležitosti žluté záplavy odemykáme článek z dubnového Reportéra.

not random 5

Nehádejte se v kuchyni, kde jsou nože blízko. Nárůst počtu vražd

Oproti předchozímu roku loni v Česku vyskočil počet vražd, více bylo také – policejním slovníkem řečeno – „vražd motivovaných osobními vztahy“. V roce 2022 se objevila řada několikanásobných vražd v rodinách, některé už se dostaly k soudu. Jde o jednorázový výkyv, nebo o trend? Třeba v devadesátých letech bývalo celkově vražd podstatně více. Policie nicméně mluví o vlivu několika krizí – covidu, války na Ukrajině a energetické krize. Jiní experti jsou skeptičtější.

not random 6

Zmrzlinový král Havaje přišel ze západních Čech

Říkal si „Ice Cream Man“ – zmrzlinový muž. V osmdesátých letech se mu povedlo na Havaji vybudovat úspěšný podnik vyrábějící a produkující kvalitní zmrzlinu. Minulost Waltera Lapperta před jeho příchodem do USA však byla zahalena tajemstvím. Studium archivů ukazuje, že ačkoli se k tomu nehlásil, pocházel z Československa. Krátce bojoval v československých jednotkách za druhé světové války, pak odešel do Latinské Ameriky.

not random 7

Vy sázíte, my účtujeme. Zelený fígl se stromky

Češi se zabývají smutnými obrazy kůrovcové kalamity v lesích, mnohé firmy se snaží podpořit sázení stromů, aby se staly uhlíkově neutrální – dřeviny přece spotřebovávají oxid uhličitý, přispívající ke změně klimatu. Není tohle ideální prostředí pro zelený byznys? Projekt Sázíme Česko přiměl zručným a nákladným marketingem spoustu lidí platit za výsadbu stromků. Cena sazenice je ovšem v rámci projektu podstatně vyšší, sází se navíc v holinách lesů, kde by stromky stejně většinou vysadili vlastníci; stát v tom ještě významně pomáhá dotacemi.

not random 8

Lovci vinylů

Pohřbili jsme je předčasně, už je to jisté. Gramofonové desky se dnes prodávají více než cédéčka – jedni je opravdu poslouchají, jiní spíš jen sbírají, další je vnímají jako zajímavou investici, a tak se do Česka vrátily i pravidelné burzy. Navštivte spolu s námi tu vůbec největší, která se koná čtyřikrát ročně v pražském kulturním domě Barikádníků. Je sobota, mezi desátou a čtvrtou hodinou přijde pět set potenciálních kupců a zvědavců. Prodavačů tu máme zhruba padesátku – a vinylových desek? Odhadem třicet tisíc.

not random 9

Neférové přijímačky: Děti z chudších rodin jsou diskriminované, letos dokonce víc než dříve

Na střední školy se letos hlásí 114 tisíc dětí. Což je o třináct tisíc víc než vloni, a dokonce o třetinu víc než před čtyřmi lety. I to je podle Jana Zemana, analytika Informačního centra o vzdělávání EDUin, důvod, proč se zvyšuje diskriminace dětí z horších sociálních podmínek. „Problém jednotných zkoušek vidím hlavně v tom, že se v nich nezjišťuje, na co se dané dítě hodí nebo co umí, ale rozhodly, kdo je ten nejlepší,“ říká.

not random 10

Prezident Pavel dostal pokutu za netransparentní údaje o dárcích v kampani

Prezident Petr Pavel se často staví do role moderního politika, který na rozdíl od jiných nebude vůči veřejnosti nic zatajovat. A zdůrazňuje, že bude transparentní. Nicméně se ukázalo, že po volbách dostal pokutu 60 tisíc korun za to, že ne všechny údaje na seznamu dárců jeho kampaně byly transparentní: část neobsahovala povinné informace o sponzorech. "Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo," řekl Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

not random 11

Velký vodíkový plán a jeho velké potíže

Pokud nepřijdeme na to, jak ve velkém a efektivně skladovat energii vyrobenou ze slunce a větru, nemůžeme provést zelenou transformaci tak, jak si ji představujeme. Evropa teď sází na vodík. Ten lze vyrobit z vody za pomoci přebytečné solární a větrné elektřiny třeba v létě a v zimě, když nesvítí slunce ani nefouká vítr, ho pak můžeme proměnit zpátky na elektřinu. Plán však skřípe. Češi, a nejen oni, by chtěli vodík vyrábět i z jaderné elektřiny, Německo je proti.

not random 12

Zdražíme, oni to koupí. Proč jsou u nás ceny potravin tak vysoko

Proč u nás ceny potravin tak moc rostou? Proč jsou u nás vyšší než v jiných zemích – třeba v Polsku, v některých případech dokonce v Německu? Rychle stoupající ceny u nás potvrzují statistiky: řeší je spotřebitelé a vláda, akci slibuje i antimonopolní úřad. Spor, kdo za to může, mezi sebou vedou zástupci obchodních řetězců, výrobců potravin a velkých zemědělských firem: pohled na vývoj cen a přirážek různého zboží neukazuje na jednoznačného viníka. Nabízí se, že všechny strany čas od času prostě zkusí, co zákazník vydrží.

not random 13

Jsem kancléř prezidenta. Hackeři, vítejte

Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta Zemana, měl ve svém domě v Praze tak špatně zabezpečenou internetovou síť, že do ní snadno pronikli hackeři: probourali se dokonce do bezpečnostního systému nemovitosti. Jde samozřejmě o zásah do soukromí Mynářových, hackeři ovšem tvrdí, že tím testovali ochranu sítě politiků. A Mynář z toho vyšel tak, že kdyby nějaká cizí tajná služba chtěla, snadno by do jeho sítě pronikla. Pokud už se tak nestalo…

not random 14

Chalupu nemám, trénuju děti

Nejméně hodin tělocviku v Evropě, zoufalé pohybové dovednosti. „Bojíme se děti nechat udělat kotrmelec, aby si nezlomily vaz,“ zní ze sportovních klubů. Současně mnoho odvětví hlásí rekordní zájem rodičů, kteří se snaží své potomky zvednout od monitorů a rozhýbat. Po dvou letech covidového polospánku přibývá i díky populačně silným ročníkům malých fotbalistů – a nejen jich. Chybějí ale sportoviště a především trenéři.

not random 15

Třeba ho ještě zahlédneme... Na inauguraci přijeli lidé zdaleka

Pražský hrad ožil. Od čtvrtečního dopoledne sem přicházeli lidé, kteří nejprve čekali na Hradčanském náměstí na příjezd Petra Pavla. Následně se přesunuli na třetí nádvoří, aby v dešti a větru sledovali z velkoplošných obrazovek jeho inaugurační slib, který se odehrál ve Vladislavském sále. Chvíli na to k nim prezident promluvil z balkonu. „Nebude to lehké, ale zvládneme to,“ řekl občanům.

not random 16

Pane prezidente, dáme si koblihu se sekanou. Youtubeři a volby

Petr Pavel nemá oblíbený toaletní papír… Ale seklihu, sekanou v koblize, sní! Taková témata s kandidátem na prezidenta probíral v lednu populární youtuber MenT, video mělo tři čtvrtě milionu zhlédnutí. Nešlo o jediný takový pořad, Pavel i jeho soupeř Andrej Babiš se objevili na YouTube třeba ve Fabulacích Jana Špačka. Zájem youtuberů o letošní prezidentskou volbu byl nebývalý. A role tohoto formátu v politické komunikaci zjevně dále poroste.

not random 17

Přes Kanárské ostrovy i Brazílii... Západoafrický exodus

Saharská Afrika je nehostinná oblast tvořená několika rozlehlými státy, které mají daleko k tomu být silnými ekonomikami či stabilními zeměmi pro život. Suché a horké podnebí, nízká bezpečnost i touha po ekonomickému prospěchu jsou hlavními důvody, proč lidé z regionu odcházejí do jiných zemí za lepším. Kudy vedou jejich cesty a co je na nich čeká?

not random 18

Šedá zóna válečná. Ukrajinský Vuhledar

Ve Vuhledaru, městě v první linii rusko-ukrajinské války, živořily tuto zimu ve sklepích rozbitých paneláků stále stovky obyvatel. Ač mohli, odmítali své město opustit – na rozdíl od drtivé většiny předválečné, patnáctitisícové populace města na Donbasu. Koncem ledna na Vuhledar útočila ruská armáda posílená o mobilizované vojáky. 24. února 2023 to bude rok od chvíle, kdy Rusko na Putinův rozkaz napadlo Ukrajinu…

not random 19

Fantasticky úspěšná porážka Andreje B. Musí řešit mandát, ANO i média

Po prohře v prezidentských volbách musí Andrej Babiš vyřešit budoucnost své politické kariéry, svého byznysu i svých médií. Potřebuje také najít novou cestu pro hnutí ANO, které přestalo vítězit. 8. února oznámil, že si funkce předsedy i poslance ponechá, nicméně už nebude tolik viditelný. To však, jak se píše v analytickém textu magazínu Reportér, nejspíše nebude stačit. Babiše čekají další zásadní rozhodnutí.

not random 20

Ať žije mnoholáska

Žijí spolu, mají děti, současně však mívají milenky a milence, a to přiznaně, a dokonce pod jednou střechou. Seznamte se se Sandym, Šárkou a komunitou Mlejn u Okoře. I jejich příběh popsala režisérka Jana Počtová v dokumentu Šťastně až na věky o různých podobách vztahů v dnešní společnosti. Dokument má v půlce února premiéru v kinech.

Report
not random 21

Spolkni prášek. Proč se Česko potýká s výpadky léků

Nedostatek některých léků se stal horkým tématem. Ministr zdravotnictví Válek vyzýval ke klidu, Alena Schillerová ho z opozice kritizovala. Politička ANO nicméně žádala obtížně splnitelné věci. Výpadky dodávek způsobila souhra faktorů, především však přerušování výroby v Číně a Indii, kde se produkují základní látky. Možnosti Česka jsou zde omezené. V Evropě se po covidu mluvilo o vlastní výrobě, jenže přišla palčivější témata – například energetická krize. A výroba v Asii je nakonec výhodná v tom, že léky jsou levnější.

not random 22

Pegasus v akci. Špičkový odposlech na Hradě

Je to prý zatím nejdokonalejší způsob, jak se nabourat do mobilního telefonu a využít jej k odposlechům i sledování majitele. Systém Pegasus byl vyvinut pro boj s teroristy, ale občas bývá používán i jinak. Nedávno se našly jeho stopy v mobilech vlivného hradního úředníka. Hradu přitom s ochranou a odhalením Pegasu nepomáhala tajná služba BIS, neboť mezi prezidentem Zemanem a jejím šéfem Koudelkou panuje osobní spor a letitá nedůvěra.

not random 23

Zakopejte ten odpad navěky do země. Obce versus jaderné úložiště

Představte si, že máte pod zemí čtyři sta fotbalových hřišť s kontejnery s radioaktivním odpadem. Obyvatelé míst, která stát vybral jako potenciální kandidáty takového hlubinného úložiště, se těmto plánům brání. Jadernou energii přitom považuje většina politické scény za nutnost, která pomůže Česku zbavit se závislosti na ruském plynu. Jaderný odpad je však velká zátěž: je nebezpečný a na otázku, co s ním, neexistuje jednoznačně dobrá odpověď.

not random 24

Jak přežít (nejen) suchý únor

Co si mám zase dát, táhne vám hlavou. Společnost kolem vás popíjí, ale vy – ať už z jakýchkoli důvodů – odmítáte alkohol. Další birel? Některou z „domácích“ limonád? Možností, jak při abstinenci netrpět, poslední dobou přibývá. Přispívá k tomu zájem mladé generace o zdravější životní styl a jednou z nadějných alternativ jsou vína, která prošla složitým procesem dealkoholizace. Navštívili jsme jejich výrobnu v Rakvicích na jižní Moravě.

not random 25
not random 26

Generál… Néé, teď už prezident! Nadšení a radost v Karlíně

„Moc vám děkujeme.“ To byla první slova generála ve výslužbě Petra Pavla, když se v půl čtvrté odpoledne postavil se svojí ženou Evou na podium pražského Fora Karlín. V tu chvíli už bylo jasné, že tu stojí budoucí český prezident. „Před deseti lety jsem se chytal za srdce, před pěti taky,“ říká dvaasedmdesátiletý Kamil Černý z Řevnic. Loni proto vyšel do ulic a nasbíral tři a půl tisíce podpisů. Dnes může s dalšími příznivci slavit triumf svého favorita přímo v jeho štábu.

not random 27

Od vojáka k prezidentovi. Život v datech

Narodil se do rodiny důstojníka a jako mladík se vydal na dráhu profesionálního vojáka minulého režimu. Pak komunismus padl a on se stal elitním členem armády nového demokratického státu. Velel operaci ve válčící Jugoslávii, při níž se povedlo zachránit více než padesát francouzských vojáků působících v mírové misi UNPROFOR – a získal za to vysoká francouzská vyznamenání. Posléze se dostal až do nejvyšší funkce české armády a usedl do druhého nejvyššího postu v Severoatlantické alianci. V lednu 2023 byl zvolen čtvrtým prezidentem České republiky.

not random 28

Vítěz voleb v historickém rozhovoru: Češi jsou odvážnější, než si myslí

Generál ve výslužbě Petr Pavel se stane příštím prezidentem České republiky. Jak se změnily jeho názory za posledních osm let? Magazín Reportér přinesl jeden z prvních velkých rozhovorů s Petrem Pavlem už v prosinci roku 2014. Co tehdy říkal o své vojenské a politické minulosti? A jak odpověděl na otázku, zda by chtěl být jednou prezidentem republiky? Porovnejte si, co říkal generál Pavel před tím, než odjel pracovat v NATO s jeho dnešními slovy…

not random 29

PODCAST: Smažák s tatarkou. Dupa wolowa. Geniální diplomat Babiš zasahuje

Aniž by byl prezidentem, podařilo se Andreji Babišovi vyrobit solidní diplomatický skandál: Poláci i ministři z Pobaltí se ozvali, když Babišovi uklouzlo, že by těmto spojeneckým zemím v NATO určitě nešel vojensky na pomoc, pokud by byly napadeny. Jaké další diplomatické kousky by předvedl ve funkci prezidenta? Není vůbec vyloučeno, že by se i v zahraniční politice snažil kombinovat názory z českých sociálních sítí se svými znalostmi, či spíše neznalostmi. Urážel by kuchyně jiných zemí vyzdvihováním smažáku s tatarkou? Řekl by v Německu, že mají moc Hitlera a moc Turků? Nový, 17. díl podcastu Pravda vítězí.

not random 30

Nebýt oukej je oukej. A říct si o pomoc taky

Jak mají děti poznat, že se necítí psychicky dobře, a co s tím dělat? Jak mají řešit hádku? Jak se naučit klidně reagovat? Jak chápat pocity jiných? Národní ústav duševního zdraví zkouší na šedesáti třídách druhého stupně základních škol program, v němž se mají přesně tohle žákyně a žáci naučit. Je složený z dvaceti vyučovacích hodin a jmenuje se Všech pět pohromadě: letos by měly být k dispozici výsledky jeho testovací části.

not random 31

Jsme ztracená generace Rusů a může za to Putin

Sedmnáct mladých Rusů. Sdílejí jeden dům v Almaty, největším městě Kazachstánu. Z Ruska odešli kvůli konfliktu, který vládce Kremlu Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině. Nechtějí být odvedeni, odmítají ve válce bojovat a na režim mají vztek. Někteří už se ani nechtějí vrátit. Jeden se obává, že válka bude mít v Rusku krvavou dohru. Druhý sní o tom, že se země stejně jako Německo po roce 1945 dokáže vypořádat se svými traumaty.

not random 32

Dvě cesty na Hrad. Proč má Petr Pavel výhodu nad Andrejem Babišem

Co znamenaly výsledky prvního kola prezidentské volby pro postupující kandidáty? Andrej Babiš potřeboval odrazovat potenciální voliče svého soupeře, lákat nové duše mezi nevoliči z prvního kola a šroubovat emoce, kam to jen půjde. Petr Pavel se musel snažit opevnit své jádro, úspěšně posbírat voliče od protikandidátů, ukázat na Babišovy slabiny a nenechat se uvařit v kotlíku nenávisti.

not random 33

Světýlka pro generála, lahváč pro rektorku

Po sečtení výsledků prvního kola bylo jasné, že důležitým faktorem bude rozluštění hádanky, kolik voličů Danuše Nerudové přijde podpořit Petra Pavla. Napovědět mohou i názory ze dvou vesnic, kam oba kandidáti jezdí odpočívat – Telecí na Vysočině a České Čermné na Náchodsku. Navštívili jsme obě místa těsně po Vánocích, a pak i po vyhlášení výsledků voleb. V obou obcích před volbami fandili těm svým, teď jim sousedé doporučují spolupráci. Ještě o něco víc než souboj o Hrad ovšem místní lidi zajímaly jiné události sezony – hasičský a myslivecký bál.

not random 34

K moři to, synáčku, vezmeme přes Kosovo

Nejdřív mě lákalo strávit Silvestra v Indii. Když jsem se podíval na ceny letenek, tak aspoň – dejme tomu – na Krétě. Ale ne, taky nic, na účtu jsem měl volných pětadvacet tisíc, to by nestačilo. „A stejně k moři pojedeme,“ řekl jsem nakonec devítiletému synovi, „vezmeme to přes Srbsko, Kosovo a Makedonii. Slibuju, vykoupeš se!“ Pokrčil rameny, opatrně souhlasil a já pro jistotu zamluvil jeden hotel s bazénem.

not random 35

Nebojte se, mrtvý nejsem. Ruští zajatci na Ukrajině

V táboře na západě Ukrajiny čeká téměř tisícovka ruských vojáků na výměnu zajatců – navštívit je mohla malá skupina reportérů. Někteří zajatí přemýšlejí, zda měla ruská invaze smysl, další nadále věří ruské oficiální verzi. „Nemyslím si, že mě budou po návratu domů vítat jako hrdinu,“ říká jeden ze zajatců a dodává, že mu nepřijde, že by Ukrajinci potřebovali zachraňovat před fašisty. „Západ využívá Ukrajinu pro své vlastní cíle, bez ohledu na oběti,“ říká ale jiný.

not random 36

Druhá Průhonická prohra Andreje Babiše

V Průhonicích, kde bydlí Andrej Babiš, zvítězil v prvním i ve druhém kole prezidentské volby přesvědčivě Petr Pavel. Proč tam v prvním kole šéf hnutí ANO dostal jen kolem 27 procent hlasů a v kole druhém 28,41 procent? Jedním z důvodů jsou patrně i různé bobtnající stavební plány Babišem založeného holdingu, které se v obci a okolí staly výbušným tématem. Odemykáme pro vás text z tištěného vydání magazínu Reportér.

not random 37

PODCAST: Dycky Pavel! Jedině Babiš! Jak vydýchat finále prezidentské volby?

Po prvním kole souboje o prezidenta odstartovalo velké finále a Českou republikou cloumají emoce. Andrej Babiš zahájil hned o víkendu kampaň zostra a mnozí příznivci Petra Pavla jsou vyděšení, že místo Miloše Zemana nastoupí na Pražský hrad šéf ANO. Neuškodilo by se však zastavit, vydýchat a podívat se na situaci s odstupem. Babiš samozřejmě stále může vyhrát, ale jeho mašinerie v týdnu po prvním kole nejela zdaleka tak hladce a objevovaly se v ní prvky chaosu. Nový, 16. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>