not random 0

Vláda zlevněné dráhy

Vládní kabinety si rády dávají různá přízviska. Měli jsme tu už „vládu národního porozumění“ stejně jako „vládu rozpočtové odpovědnosti“. Současný prezident před jedenadvaceti lety pojmenoval svou sestavu ministrů „vláda sebevrahů“. Kabinety premiéra Babiše si žádný název nedaly, nejpřesnější by pro ně ovšem bylo označení „vláda zlevněné dráhy“.

Názory

not random 1
not random 2
not random 3

Turnétův syndrom a hudba

Vyrážíme s kytaristou na moravské literárně-hudební turné. Některé štace známe, ale na mnohých budeme vystupovat poprvé: neznámá místa často prověří, jakou životaschopnost má to, s čím chce člověk vyrazit na trh, a často i to, jak odolný je on sám.

not random 4

Šlapkou v Kataru

Už dřív jsem tu psal, že jsem se na středně stará kolena dal v Kataru na cyklistiku. Katar není zrovna ráj pro začínající šlapky mého typu, takže si asi řeknete – proč to ten člověk dělá?

not random 5
not random 6
not random 7

Hádali se o klimatu

Spor ohledně klimatických změn, který v Česku vedou někteří politici či uživatelé sociálních sítí, je typickou hádkou v éře internetu: plnou emocí i pocitů, že všemu rozumíme víc než vědci.

not random 8
not random 9

Smrt expertizy

Případ pomalovaného Karlova mostu, kdy jsou mnozí chytřejší a kvalifikovanější než památkáři a restaurátoři, potvrzuje širší úpadek respektu k expertům.

not random 10
not random 11

In memoriam

Kdyby se po zbytek prázdnin chtěl prezident kromě trápení nemohoucích vládních činitelů věnovat i něčemu užitečnějšímu, mohl by se začít zajímat o osudy pěti obětí, které právě před padesáti lety, v srpnu 1969, postříleli v centru Prahy a Brna čeští milicionáři a esenbáci.

not random 12

Boris alias Churchill?

Nový premiér Velké Británie má hodně společného s Winstonem Churchillem. Když vejde Boris Johnson do sálu, nejde jej stejně jako kdysi Churchilla přehlédnout. A oběma je vlastní smysl pro humor, odhodlání mluvit bez servítků, mimořádný novinářský talent. Tady ale podobnosti víceméně končí. Zatím...

not random 13

Dopis do budoucnosti

Jestli si tento text přečtete až za nějakou dobu, budete vědět, jak to dopadlo. Bylo léto 2019 horké? Oslavoval Babiš 17. listopad? Pochopili jsme, proč v něj a Zemana tolik lidí věřilo?

not random 14

Problém jste vy, pane premiére

Andrej Babiš prohlásil, že nechápe, proč vlastně demonstrují. Důvod je přitom jasný, nejde ani o popření výsledku voleb, ani o prosazení návratu „pravdy a lásky“ či cokoli dalšího. To, co spojuje většinu účastníků demonstrací, je Babišova mocenská a ekonomická nenasytnost.

not random 15

Ta naše hospoda česká

Jak někdy vypadá česká politika? "Trochu mi připomíná diskuse nad šestou plzní v brandýské Záložně ve stylu: Ty jsi debil! Ne, ty jsi debil!" - píše šéfredaktor Reportéra o slovní kopané mezi otcem a synem Klausovými a Miroslavem Kalouskem.

not random 16
not random 17
not random 18

Politika mezi dunami

Čas od času se mě lidi zeptají na opravdu choulostivou věc. Jak prý to v té Arábii vypadá, abych tak řekl, politicky? Baví se se mnou místní lidi o politice? A jaký mají názor třeba na Izrael? Nehádáme se o tom?

not random 19
not random 20
not random 21
not random 22

Babiš v Paroubkově saku

Premiérovo hnutí vyhrálo evropské volby, ovšem na úkor vlastních souputníků. Voličům opozičních stran zjevně nevadí důsledné odmítání jakékoli spolupráce s oligarchou na trůnu. Pro Andreje Babiše to může znamenat, že se ocitne v izolaci a přijde o svou mocenskou mašinerii. Pokud opozice vydrží a nenechá převládnout vzájemné – zcela přirozené a pochopitelné – antagonismy.

not random 23
not random 24

Rittig a spol.: Zlatý důl to byl

K soudu, který řešil případ stamilionových obchodů kolem pražského dopravního podniku, jsem chodil častěji než téměř všichni obžalovaní. Proto si po květnovém osvobozujícím rozsudku dovolím pár otázek.

not random 25

Eurovolby: Nevýhra Babiše a jeho spojenců

Václav Klaus svého času zavedl do českého politického slovníku výraz „nevýhra“. Pocity nevýhry musejí mít po letošních volbách do Evropského parlamentu vládní ANO Andreje Babiše a komunisté, kteří kabinet v parlamentu podporují. A pro výsledek koaličních sociálních demokratů je klausovské „nevýhra“ slabé slovo.

not random 26

Bobr, koala a Kubera

Předseda Senátu mohl v Terezíně překvapit jen člověka, který strávil posledních dvacet let zalezlý ve tmě pod kamenem. Problémem není prostořeký Jaroslav Kubera, ale fakt, že mu neschopnost rivalů umožnila usednout do čela horní komory.

not random 27

Zatmění Ústavního soudu

Obvykle spolehlivé strážce našeho základního zákona postihlo nezvyklé zmatení mysli, když legalizovali šikanu cizinců na základě politických názorů. Jde o verdikt neslučitelný s civilizovanou, demokratickou zemí, a jeho náprava je nezbytná - i kdyby měla znamenat změnu Ústavy.

not random 29
not random 30

Kouzlo šílenství

„Právě lidé, kteří se pouštějí do věcí, jež připadají ostatním šílené, dělají svět zajímavějším.“ Úvodní slovo šéfredaktora ke květnovému vydání magazínu Reportér.

not random 31

Pod povrchem vzteku

Málokdo dnes vypráví dějiny České republiky, vzniklé v roce 1993, jinak než jako dějiny korupce v rozkradeném státě. Leč pod zlověstným příkrovem běží normální život, který se životu v „rozkradené zemi“ nepodobá.

not random 33
not random 34
not random 35
not random 36
not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>