not random 0

Demonstrace v Moskvě? Reflexní vesta a v batohu teplé ponožky

Zpravodajka Českého rozhlasu Ivana Milenkovičová se vrátila z Moskvy 7. března. V zemi strávila s přestávkami dva a půl roku. „Obrovská část veřejnosti souhlasí s politikou Vladimira Putina a nemá zájem na tom, aby se něco měnilo,“ popisuje své zkušenosti ze země, která v posledních letech několikrát zpřísnila postihy pro ty, kteří smýšlejí jinak.

Lidé

not random 1

Pivo, chleba, jídlo, těšte se!

Šéfkuchaři mají zkušenosti z vyhlášených podniků a michelinských restaurací a starají se o hospodu spojenou s pekárnou. Vepřový jazyk, tatarák, grundle, plzeň, domácí slaný koláč – to mimo jiné nabízí podnik U Kalendů v Praze u Vltavy. Před otevřením loni v listopadu tam příznačně visel nápis Pivo, chleba, jídlo, tešte se!. Honza Všetečka a Sláva Grigoryk navazují ve své gastronomii na legendární podskalskou putyku i jejich oblíbenou Kodaň, obklopenou vodou.

not random 2

Raper Yzomandias. Zírá do prázdna, uletěla mu hlava

Na to, že vyjde v Reportérovi rozhovor s Yzomandiasem, bych si před pár týdny nevsadil, i když jsem o něj stál. Jedenatřicetiletý raper (a zároveň úspěšný podnikatel) je zásadní postavou současné české populární hudby, ale problém: Yzo žije ve svém uzavřeném, rapovou sektu připomínajícím světě. Tradiční média nebere vážně, nepotřebuje je a rozhovory téměř nedává.

not random 3

Vstaň a hraj

Jestli by Jitka Andrlíková mohla něco rozdávat, je to nezlomnost. Její životní plány jí během studií na DAMU překazila mrtvice – pak zažila ještě další dvě. Kariéra v kamenném divadle už nebyla možná, místo toho ale začala jezdit po školách. Na jí organizovaných představeních si děti mohou zkusit třeba to, jaké to je, být v roli šikanovaného, a jak se tomu ubránit. Chce po nich, aby přepisovaly scénáře, které se odehrávají ve skutečném světě.

not random 4

Dítě z Valašska na konci války

Ve vesnici, kde se narodil a dodnes žije, zažil partyzánskou zvůli, německý teror i sovětské násilí. „Starosta s pistolí u hlavy musel vybírat stavení, které gestapo vypálí. Pak ještě vyhrožovali, že všechny muže zastřelí,“ vzpomíná Josef Petrů. O pár dní později dorazila Rudá armáda, na což místní lidé také nemají příjemné vzpomínky, stejně jako na akce partyzánů. Osmý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 5

Co z tebe bude? Vždyť jenom maluješ. Umělec Chemis

Některé jeho malby dosahují velikosti činžovních domů, to pak tráví celé týdny vysoko nad zemí. Pětatřicetiletý Chemis, vlastním jménem Dmitrij Proškin, pochází z Kazachstánu, ale už od svých šesti let žije v Česku. V polovině března nastříkal na oprýskanou zeď v pražských Nuslích dívku s copem, která se spolu se svými plyšáky schovává pod ukrajinskou vlajkou.

not random 6
not random 7
not random 8

Nacisti, fašisti, agenti… Taková ruská televize nebývala

Když se Vladimir Putin před dvaadvaceti lety stal ruským prezidentem, mediální krajina v největší zemi světa byla v dobré kondici. Existovaly nezávislé televize, rozhlasové stanice i noviny a časopisy. Putin ale rychle pochopil, že média je třeba ovládnout: začal proslulou televizí NTV, která jej zesměšňovala v pořadu podobném českým „Gumákům“. A od té doby je jen a jen hůř, soudí Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu a přední český odborník na Rusko a postsovětský prostor.

not random 9

Doma s uprchlíky: nastavte pravidla a mluvte, třeba i česky

Setkávala se s uprchlíky z Bosny, Čečenska či Sýrie. Pomáhala překonat mlčení v rodinách zasažených holokaustem. Nyní psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová nabízí pomoc lidem utíkajícím z Ukrajiny. „Moje zkušenost z uprchlických táborů je, že běženci klidně mohou mluvit ukrajinsky a vy česky. Nevadí to, i přesto si dokážete porozumět,“ říká.

not random 10
not random 11

PODCAST: Umělci sami nosili díla na podporu Ukrajiny

Více než stovka českých tvůrců se zapojila do velké aukce Umění pro Ukrajinu. Jejich díla mohou zájemci vydražit online, čtyřicet děl se bude dražit v sobotu odpoledne i v klasické aukci. „Ochota umělců byla velká, většinou nám svá díla rovnou sami přinesli,“ říká v podcastu Blanka Čermáková, ředitelka Trafo Gallery a jedna z organizátorek celé akce.

not random 12
not random 13

Pěstounské rodiny z Ukrajiny mají i deset dětí, pomoc našly v Česku

V ukrajinském městě Dnipro na východě země se ukrývá v krytu několik desítek pěstounských rodin se svými dětmi. Postupně se je ale daří dostat do Česka. Některé rodiny čítají i deset dětí. „Děti v pěstounské péči si i bez války prošly traumatem a nechceme, aby musely zažívat další. Hledáme pro ně bydlení tak, aby se rodina nemusela trhat,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

not random 14

Mnoho žen si myslí, že nebyly „dostatečně“ znásilněné

Nezisková organizace Konsent založila před třemi lety svépomocnou skupinu pro ženy, které se setkaly se sexuálním násilím. „Zatím jsem se u nás nesetkala se ženou, která by si připadala ,dostatečně‘ znásilněná. Mnoho z nich vypráví, že váhaly, zda k nám mohou přijít,“ říká studentka psychologie Kristýna Bělíková, která skupinu koordinuje.

not random 15

Pojď hrát hokej! Já ale nemám nohy. To nevadí!

Když se Filip Veselý narodil, zjistila jeho máma, že má zdeformované dolní končetiny. Následovalo množství drastických operací a zásahů, mimo jiné natahování nohou železy. Nakonec mu museli nohy pod koleny amputovat. To bylo Filipovi devět let. Jako velký bojovník se ale nevzdal. Začal totiž hrát parahokej, stal se z něj obrovský talent a splnil si svůj velký sen. Právě teď – ve svých šestnácti – září jako vůbec nejmladší člen parahokejové reprezentace na paralympiádě v Pekingu.

not random 16
not random 17
not random 18
not random 19

Kateřina Tučková: Nejtěžší ze všech mých porodů

Přesně před deseti lety vydala Žítkovské bohyně, kterých se prodalo sto padesát tisíc výtisků. Teď se Kateřina Tučková vrací s románem o řeholnicích, jemuž dala jméno Bílá Voda: „Vlastně celých těch deset let jsem na něm pracovala a bylo to náročné těhotenství, ještě že už končí,“ říká při procházce sychravou Prahou: „Včera v noci jsem odeslala poslední korektury.“ O knize mluví jako o novorozeněti – a v kočáru má novorozeně skutečné. To naopak porodila nečekaně rychle.

not random 20

Místo Harryho Pottera stovky dnešních studentů

Dnes vede soukromou vysokou školu, před dvaceti lety stála u uvádění Pána prstenů a Harryho Pottera do českých kin. Rektorka Vysoké školy kreativní komunikace Dana Janovská strávila téměř čtvrt století ve vedení české pobočky slavných filmových studií Warner Bros. A ještě předtím se v práci potkala i s natáčením Formanova Amadea.

not random 21

Hibernatik sporadik

Vymysleli jazyk, který neexistuje, a zpívají v něm. Získali řadu cen, fanoušky mají i v zahraničí, kde též hodně koncertovali. K popularitě v Česku a po světě pomohla dvoučlenné kapele DVA zásadně tvorba hudby a zvuků ke slavným počítačovým hrám nezávislého českého studia Amanita Design. Bára Ungerová a Jan Kratochvíl plánují letos po několikaleté pauze vydat nové album. A taky se vrací na koncertní pódia.

not random 22
not random 23
not random 24

Rus žijící v Praze: V mé vlasti panuje strach, protestovat proti válce je risk

Skupina ruských intelektuálů žijících v Česku zveřejnila otevřený dopis, v němž agresi na Ukrajině označila za „zrůdný krok“ a obvinila Kreml z odpovědnosti za „masakr“. Jak chtějí ti z Rusů žijících v Česku, kteří nesouhlasí s Putinovým režimem, Ukrajinu podpořit? A co Rusové doma? Dá se vůbec zjistit, kolik jich Putinovy kroky podporuje a kolik naopak odsuzuje? „Kdo má mozek, je proti válce,“ říká jeden z autorů dopisu, ruský umělec a občanský aktivista Anton Litvin, který v Praze žije od roku 2015.

not random 25

Až bude promlčená, může se vražda Mrázka objasnit

Spolu s detektivním seriálem Devadesátky i dokumentem Polosvět, které nedávno uvedla Česká televize, znovu ožívají kriminální kauzy z minulosti. Ředitel Muzea Policie ČR Radek Galaš vystupuje jako odborný konzultant v dokumentárním cyklu Polosvět, jenž vznikl podle námětu investigativního novináře Jaroslava Kmenty. Jako dokonalá vražda se zdá být smrt Františka Mrázka. „Stále se ale může objasnit,“ říká Galaš, který pracoval u policie od roku 1991.

Lidé
not random 26
not random 27
not random 28

Učíme policisty, jak mluvit o smrti

Jste svědkem dopravní nehody a za pár minut máte jít za někým, kdo přišel o rodiče. Jak byste takovou zprávu sdělili? Takové je dilema policistů, kteří jsou většinou první, kdo mluví s rodinou. Neurovědkyně Eliška Procházková je autorkou unikátního projektu, který pomocí virtuální reality školí policisty z celého Česka, aby lépe zvládali sdělit závažnou zprávu.

not random 29
not random 30
not random 31

… a otevřená kuchyně je naše jeviště

Patří mezi jeden z pěti českých podniků, které loni dostaly prestižní michelinské ocenění Bib Gourmand. The Eatery si říká „bistro“ – aby si host nemyslel, že tam nechá půl výplaty; současně je „finediningové“, aby bylo jasné, že nejde o bufet. Stojí na místě někdejšího divadla a má otevřenou kuchyni, takže zákazník může vidět kuchaře při práci. „To je naše jeviště,“ říká šéfkuchař a spolumajitel Pavel Býček. Je mu jen dvaatřicet, ale ve své kariéře už projevil velkou urputnost.

not random 32

Ivana Chýlková. A proč bych nadávala, když je tak krásně?

Podle očekávání: sraz je v pět, do kavárny vstoupí v 16:59:50. „Nemám ráda,“ objedná si do půllitru zázvorový čaj, „když na mě někdo musí čekat.“ Oproti očekávání: v následujících dvou hodinách mi jedinkrát nevytkne nepřesnou nebo banální otázku, usmívá se, je v naprostém klidu. A s tímhle pocitem nakonec z kavárny odejdu – Ivana Chýlková už sice cítí přibývající léta, ale zároveň kolem sebe vyzařuje nadhled, klid... a sluší jí to.

not random 33
not random 34
not random 35

Žvanění přibližuje zánik lidstva, říká neuropatolog Koukolík

Knihu s názvem Bulšit a dovětkem „O žvanění v organizacích, médiích, politice a ve vědě“ vydal neuropatolog František Koukolík. Přináší mimo jiné poznatek, že „žvást“ je nebezpečnější než lež. „Lhář svým způsobem ctí pravdu. Ví, že lže. Ale bulšiter, tomu je to úplně jedno. Prostě žvaní,“ říká osmdesátiletý propagátor kritického myšlení.

not random 36
not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>