not random 0

Chartista ve sparťanské dvoraně slávy

V dětství strávil tři roky ve východním Berlíně, kde jeho otec pracoval jako rozhlasový zpravodaj. Po návratu do Prahy propadl kouzlu fotbalu, který vedle politiky nejvíc nasměroval jeho život. Hrál za Slavii, později začal trénovat. Po podpisu Charty 77 a zapojení do činnosti disentu mu ale režim znemožnil jakoukoli výraznější kariéru včetně té fotbalové. Dočkal se až po roce 1989 – stal se šéftrenérem mládeže na Spartě.

Lidé

not random 1
not random 2

V Caracasu mluvil děda česky ze spaní…

Její děda utekl z bývalého Československa před Klementem Gottwaldem, ona sama uprchla před venezuelskými komunisty Huga Cháveze. Vanessa Antonia Neumann – která byla čtyři roky partnerkou Micka Jaggera – nyní objevuje své české kořeny. Před nedávnem adoptovala dvě kolumbijské holčičky, kterým chce svou „rodnou zem“ představit.

not random 3

PODCAST: Na vlak do Švédska nás vezli Havel s Landovským, vzpomíná Jiří Pallas

Na lince mezi Prahou a Stockholmem se uskutečnil další díl podcastu Host Reportéra, tentokrát s Jiřím Pallasem. Někdejší manažer písničkářského sdružení Šafrán se během hodinového vyprávění mimo jiné vrátil o pětačtyřicet let zpátky, tedy do doby, kdy byli po podpisu Charty 77 společně s těhotnou manželkou a malým synem vyhnáni do exilu ve Švédsku: „Na nádraží nás vezli Pavel Landovský v bílém Saabu 96 a Václav Havel v žigulíku,“ popisuje Jiří Pallas plasticky.

not random 4

Nevidomí toho spoustu zvládnou sami. Respektujme to

Češi se naučili, jak komunikovat s nevidomými. Už se nestydí jít a zeptat se, zda člověk s bílou holí něco nepotřebuje, říká Barbara Hucková, ředitelka Nadace Leontinka, která už sedmnáct let pomáhá především dětem a mladým lidem se zrakovým postižením. „Někteří nevidomí zvládají věci, které bych já jako zdravá absolutně nedala,“ dodává.

not random 5
not random 6

PODCAST: Neptejte se pořád na rodiče, já jsem Rozálie

A copak na tvoji debutovou desku říká tatínek Ondřej Havelka? Taková otázka v dalším dílu podcastu Host Reportéra nezazní, protože pětadvacetiletá písničkářka, akordeonistka a herečka Rozálie Havelková hned na úvod nastaví mantinely: „Desku Korzetiér jsem vydala jen pod křestním jménem Rozálie taky z toho důvodu, abych trošku předešla těmhle tradičním novinářským otázkám. Vůbec nic proti tátovi, ale já chci vystupovat sama za sebe.“

not random 7

Rozálie Prachařová: Chtěly jsme dostat mladé lidi do divadel

Ten nápad se zrodil během jedné noci na chatě, kde se sešly sestry Rozálie a Josefína Prachařovy a jejich kamarádka Sofie Höppnerová. Byť ani jedné není ještě ani dvacet, povedlo se jim dát celý projekt dohromady a letos v říjnu měla jejich divadelní hra s názvem Vina Vína premiéru v pražském Divadle v Celetné. „Chtěly jsme vytvořit něco ze současné doby, nechtěly jsme dělat moderního Romea a Julii, opakovat staré texty,“ říká spoluautorka a režisérka hry Rozálie Prachařová.

not random 8

V Kataru směřovalo vše k MS ve fotbale, metro postavili v Dauhá za šest let

Ondřej Zdráhala je jedním z mála českých sportovců, který si vyzkoušel život v Kataru. Na vlastní oči viděl, jakým tempem se země v posledních letech chystala na nadcházející mistrovství světa ve fotbale, jež začíná už v neděli. „Všechno směřovalo právě k tomuhle turnaji. Katařané si vyzkoušeli pořadatelství na házené a atletice. Směřovali k tomu i výstavbu. Třeba metro v Dauhá postavili za šest let,“ vysvětluje bývalý reprezentant a současný prezident Českého svazu házené.

not random 9
not random 10

V USA či Británii je rodič v nemocnici samozřejmost

Smět zůstat se svým dítětem po celou dobu, co je v nemocnici, není pravidlem. Záleží na štěstí. Jeden lékař vás tam nechá, jiný vykáže. Některé spory mezi rodiči a nemocnicemi nyní míří k soudům. „Argumentů, proč je dobré, aby byl rodič v nemocnici u svého dítěte, je mnoho. Těžko se chápe, proč to vzbuzuje takovou kontroverzi,“ říká advokátka Barbora Steinlauf, která se specializuje na zdravotnické právo.

not random 11

This is český ráj!

Až začne mistrovství světa v Kataru, Ralph Davies u toho nebude. Přitom třímilionový Wales, odkud pochází, se na nejsledovanější turnaj planety probojoval po dlouhých čtyřiašedesáti letech a podruhé v historii. Místo toho bude padesátiletý učitel angličtiny, který už přes dvacet let žije v Brně, pokračovat ve své vášni a objíždět zápasy nižších soutěží po celém Česku. Strávil jsem s ním dvě říjnové soboty a nikdy na to nezapomenu.

not random 12

Chci slyšet hymnu

České karate ještě nemělo takový talent, jakým je dvacetiletá Martina Šáchová. Rodačka z jihočeských Vodňan začínala jako tenistka, ve dvanácti letech přidala na maminčin popud jako doplňkový sport právě karate. A nyní atakuje světovou špičku v soubojové disciplíně zvané kumite. „Chtěla bych, aby mi hráli hymnu,“ řekla mi v českobudějovické kavárně Datel. O týden později se jí to málem splnilo: na mistrovství světa juniorů získala stříbro.

not random 13

Čistě dámská expedice

Češky, kterým se podařilo vystoupat bez pomoci kyslíku na některou ze čtrnácti osmitisícovek, bychom spočítali na prstech dvou rukou. Zatím poslední z nich je lyžařka a učitelka Karolína Grohová. Jako členka tříčlenné výpravy nejdříve zdolala Gašerbrum II a letos v červenci podnikla expedici, jaká se na české horolezecké scéně neobjevila několik desítek let: s Kateřinou Mandulovou se pokusila vylézt na dvanáctou nejvyšší horu světa Broad Peak.

Lidé
not random 14

Jiří Langmajer. Krása středního věku

Z LISTOPADOVÉHO VYDÁNÍ. Je to jiné než kdysi. S Jiřím Langmajerem jsme vedli dva dlouhé rozhovory v období kolem jeho čtyřicítky. Obdivoval jsem ho jako herce, ale v civilu působil záhadně: mračil se, vzdychal, stěžoval si na bolesti. Snažil se utíkat před svými démony, ale vypadalo to, že nedožije padesátky. Teď je mu padesát šest, vypadá skvěle, a když za ním přijedu do Pyšel, dokonce se usmívá.

not random 15

Nedostudovaná gymnazistka a její čest

Gottwaldov, květen 1975. Studentka gymnázia má pár dní před maturitou, k té už ale nepřišla. „Už jsem se znala s Jardou, který maturitu taky neměl. Nepřišlo nám to vůbec podstatné. Věděli jsme, že stejně nemůžeme dělat, co bychom chtěli. Tak jsme svobodu hledali jinak a jinde,“ říká Kateřina Spurná, jejíž muž dnes pracuje jako novinář v redakci Respektu – jíž byla i ona sama dlouhé roky nedílnou součástí.

not random 16
not random 17
not random 18

Přes Staňkovský rybník na běžkách za svobodou. Stoletý lyžař z Austrálie zemřel...

Ve městečku Thredbo uprostřed Sněžných hor v Austrálii se začátkem července roku 2021 konala velká oslava. Desítky hostů, ohňostroj, show na sjezdovce... Sté narozeniny tu slavil pražský rodák František Příhoda, jenž se kdysi na lyžích přes zamrzlý rybník dostal z komunistického Československa. Nyní přišla smutná zpráva, že tento legendární australský sportovec ve věku 101 let zemřel...

not random 19

Mladí lidé znají Pelíšky, ale tu dobu skoro vůbec

Patří mezi úspěšné spisovatelky a daří se jí i jako autorce podcastů. Markéta Lukášková v nich popisuje nezprofanované zajímavé příběhy a podává historii zábavněji, než ji známe ze školních lavic. Její podcast Příběh, který se opravdu stal, je díky tomu nominovaný na Křišťálovou lupu a zároveň z něj vzešla její šestá kniha Co vás v dějáku nenaučili.

Lidé
not random 20
not random 21

Jazyk funguje jako otisk prstu

Lidé si neuvědomují, co všechno lze zjistit z jejich jazykového projevu, říká forenzní analytička Kateřina Lesch. Když potřebujeme jen ztotožnit někoho z okruhu podezřelých a máme k dispozici nějaký referenční text, obvykle stačí, když ho porovnáme s jiným dokumentem o šesti stech slov, dodává.

not random 22
not random 23
not random 24
not random 25
not random 26

Kanceláře nemají připomínat továrnu, ale debatní klub

Jeho studio YUAR dělá špičkové interiéry kancelářských budov. „Klientům rádi říkáme, že dokážeme utratit jakýkoli objem peněz,“ směje se Lukáš Janáč. Ale stejně rád pracuje i zadarmo. Pochází z jihomoravských Dubňan, kde dobržďovalo svou dráhu loňské tornádo. I proto stál za platformou, která umožnila každému, kdo přišel o střechu nad hlavou, zdarma si stáhnout studie rodinných domů navržených přímo pro tento účel.

not random 27
not random 28
not random 29
not random 30

Pročíst se k extázi

Když člověk najde tu správnou četbu, může to zažehnout až fyzickou rozkoš, tvrdí čerstvá laureátka ceny Neuron pro nadějné vědce. Věnuje se výzkumu čtenářské gramotnosti a chtěla by školákům dopřát jinou než tradiční výuku literatury. „Cpeme dětem do hlavy jména autorů, zkoušíme je z výkladu díla. Přitom jde hlavně o náš vlastní prožitek, ať už je jakýkoli,“ říká Anežka Kuzmičová, která zkoumá, jak četba může vylepšit naše životy.

not random 31

Signatářem Charty 77 bez svého vědomí

Přišel domů a manželka zrovna myla okna. „Na něco jsem se jí zeptal, ale vůbec mi neodpověděla… Tedy jsem pochopil, že jsem něco provedl – byť jsem netušil, co by to mohlo být. Pak mi řekla: Proč jsi mi neřekl, že jsi to podepsal?“ Tomáš Růžička se stal signatářem nejslavnějšího dokumentu tehdejší režimní opozice sice nevědomky, ale neodvolal. A nakonec byl na svůj „zfalšovaný“ podpis hrdý.

not random 32

Krištof Kintera: Zase musím do aťasu, je to posedlost

Když se každoročně dočtu, že patří mezi nejprodávanější české výtvarníky (nebo že je vůbec nejúspěšnějším), vždy znovu mě to překvapí, protože pořád vidím Krištofa Kinteru spíš jako cyklistu, srandistu, pankáče v klobouku. Krištof na umělecké žebříčky nehledí, myšlenkami na peníze se nechce zbytečně zatěžovat, ale úspěšný skutečně je a právě v tuto chvíli zažívá mimořádné období: „Dlouho jsem byl spíš ateliérový a galerijní jezdec,“ přikyvuje v novém ateliéru, „ale teď se můj azimut stočil na sochy určené ven.“

not random 33

PODCAST: Povinné datové schránky nás posunou kupředu, říká Ivan Bartoš

Stát zatím nedokáže propojit informace, které má na jednotlivých ministerstvech. To se musí změnit, od roku 2025 budou mít lidé právo, aby je státní správa obsloužila digitální formou, říká místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. V podcastu také vysvětluje, k čemu mají být dobré povinné datové schránky pro živnostníky, a slibuje, že budou mít lepší a přívětivější podobu.

not random 34

Z nadaných dětí ty takzvaně „normální“ prostě neuděláte

Narodily se s neobvyklými rozumovými schopnostmi. Přesto to mohou mít ve škole těžší než ostatní. Potíž je, že škola často jejich mimořádné nadání neodhalí anebo neví, jak ho správně rozvíjet, říká psycholožka Šárka Portešová. Takové děti pak mohou učitelům a spolužákům připadat divné, ocitnout se v izolaci nebo úplně ztratit o školu zájem.

not random 35

Před sto lety byl sýček nejrozšířenější sovou, dnes je na pokraji vyhynutí

Česko přichází o další druh ptáka. Sýček obecný býval v každé vesnici, dnes zbývá posledních sto párů. A jeho záchrana se přes všechnu snahu nedaří. Letošní sezona byla obzvlášť špatná, v polovině hnízd se z vajíček nic nevylíhlo. „Počty těchto ptáků jsou opravdu kritické a jde o ochranu každého jednotlivého páru,“ říká Martin Šálek, koordinátor ochrany sýčků z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

not random 36

PODCAST: Ty nevěříš na bosorky, Terezo?

„Před pár lety jsem překvapeně zjistila,“ říká v dalším díle podcastu Host Reportéra režisérka Tereza Nvotová, „že někteří lidé například na slovenských vesnicích ještě pořád věří na bosorky – čili na jakési čarodějnice, které ostatním škodí. Stačí, aby ty ženy byly jiné než většinová společnost, už jen za to jim hrozí masová hysterie.“

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>