not random 0

Žáci slovní hodnocení často ani nečtou. Nepotřebují to, říká expertka

Ministerstvo školství chce od první do třetí třídy základních škol zavést slovní hodnocení. Zatím je to ve fázi návrhu a není jasná ani forma nového vysvědčení. Jedno je však jasné už nyní. Změnou si neprojde jen samotné vysvědčení. „Přechod na slovní hodnocení vyžaduje změnu přemýšlení jak ze strany učitelů, tak i rodičů. A pak také mnohem větší komunikaci mezi nimi,“ říká Veronika Laufková, expertka na školní hodnocení z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Lidé

not random 1

Náboženské prozření pana Babiše nám lehce narušilo meditaci

Mniši z řádu bosých karmelitánů chodívají v botách. Jednačtyřicetiletý kněz Pavel Pola přišel od Pražského Jezulátka do redakce Reportéra dokonce v civilu: „Hábit nosím při výjimečnějších příležitostech.“ Zjevně má příliš dobrou náladu na dlouhé řeči o politice, ale přesto se dotkneme tématu „Andrej Babiš před Jezulátkem“ a v této souvislosti dojde na překvapivé zjištění. Rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

not random 2

Radši do fabriky než se nechat zahanbit

Potupený, že se chová tak, jak chtějí učitelé, se rozhodl už do žádné školy nevkročit. Bylo mu sedmnáct a mělo to dalekosáhlé následky. Zažil krušné chvíle jako továrenský dělník, ale současně objevil zakázané desky a knihy, navázal přátelství s brněnskými a pražskými disidenty. Svého vzdoru Milan Ohnisko nikdy nelitoval, byť jej policie zadržela a vyslýchala mnohokrát – naposledy 20. listopadu 1989.

not random 3
not random 4

Minimalista

Poprvé si nasadil skialpy jako dítě, když se s rodiči potřeboval dostat od auta k chalupě. Ve čtrnácti už sjížděl s tátou Mont Blanc a vloni se stal prvním Čechem, který stanul na všech osmdesáti dvou alpských čtyřtisícovkách. Většinu svých dobrodružství podniká Matěj Bernát sólo, na jeden zátah, s co nejmenší výbavou. „Míň věcí, míň problémů,“ říká sedmadvacetiletý zubař, který rád testuje hranice svých možností.

not random 5

Češka na trase Angola–Hollywood. Bianca Cristovao

Příjmení Cristovao je u nás slavné, kdo by neznal Bena. Mnohem méně se ovšem ví o jeho mladší sestře Biance, které je dvaatřicet let a od devatenácti žije v Los Angeles. Bianca není o nic méně úspěšná než Ben, a navíc uspěla v ryze americké disciplíně: baví lidi, dělá stand-up comedy. O Vánocích přijela na pár dní do rodné země, omlouvala se za čím dál horší češtinu, ale buď mluví dobře, nebo je Biančino vyprávění natolik zajímavé, že si posluchač chyb nevšímá.

not random 6

Vše stojí na dvou malých svalech

Založila uměleckou agenturu Nachtigall Artists, zastupuje zpěváky a zpěvačky vážné hudby a organizuje vystoupení operních hvězd u nás. Od doby svého vzniku má její agentura na kontě stovky koncertů. Někdy je to adrenalin, vysvětluje Alena Kunertová, významná postava svého oboru. „Celý ten byznys nakonec stojí na zdraví a kondici něčích dvou malých svalů – hlasivek,“ říká.

not random 7

PODCAST: Prezident republiky spálil moje umělecké dílo

„Ty trenýrky jsem řádně koupil za sedm korun,“ říká v podcastu Host Reportéra kunsthistorik Patrik Šimon, jeden z nejschopnějších a nejvlivnějších sběratelů výtvarného umění v současném Česku. Nedávno vydal pětikilovou knihu nazvanou Generace N, ve které představuje svou sbírku současného tuzemského umění – zaměřil se převážně na zásadní umělce narozené v osmdesátých a devadesátých letech.

not random 8

Cizí jazyk se naučíte i v sedmdesáti, jde jen o motivaci

V patnácti neuměl žádný cizí jazyk, a tak ho rodiče poslali na letní kurz španělštiny do Andalusie. Jazyk i zemi si Václav Bolech oblíbil natolik, že vystudoval románskou filologii a stal se lektorem španělštiny. Učit se snaží moderně, využívá Instagram, má podcast, kromě běžných kurzů prodává předtočené video lekce a vydal i deskovou hru Španělsky hravě.

Lidé
not random 9
not random 10
not random 11

Češi už třicet let adoptují děti na dálku. Podporují je ve studiu

Před třiceti lety spustila Arcidiecézní charita Praha program Adopce na dálku. Od té doby Češi adoptovali přes třicet šest tisíc dětí, kterým umožnili studovat. „Někdo má lepší pocit z toho, že podpoří místní domov pro seniory či azylový dům, a někoho jiného zase fascinuje myšlenka, že pomůže někomu, pro koho je skoro nemožné vystoupit z kruhu chudoby bez toho, aby mu pomohl někdo zvnějšku,“ říká Jarmila Lomozová, která se v organizaci věnuje dárcovství už od roku 2002.

not random 12
not random 13

MasterVont. Pozoruhodný příběh vítěze MasterChef 2022

Mnozí ho znají jako poněkud odtažitého bručouna z kuchařské reality show MasterChef, ze které překvapivě vyšel jako vítěz, ačkoli pořadu říkal trochu posměšně „estráda“. Méně se ví o jeho další vášni, a tou jsou foglarovky. Díky ní se dostal k zakázce svých snů: obrázek po obrázku trpělivě vypiplal slavné komiksové příběhy Rychlých šípů k dosud nejnovějšímu – a znalci se shodnou, že i nejpovedenějšímu – vydání tohoto díla... Odemykáme text, který vyšel v prosincovém vydání magazínu Reportér.

not random 14
not random 15

V dvanáct se jde do hajá!

Jedním z lidí, jimiž se spisovatel Jaroslav Hašek obklopil v Lipnici na Vysočině v posledních letech svého života, byl Vítězslav Bondy. Společně zkoumali jakost Trčkova likéru, v regionu slavného nápoje, který Bondy ve své palírně vyráběl. „Milý Bondy!/ Jako ondy!/ Partie hry, mariáš,/ vždyť to znáš!“ psal mu Hašek ve vzkazu. Od spisovatelovy smrti uplyne v lednu 2023 sto let.

not random 16

Chartista ve sparťanské dvoraně slávy

V dětství strávil tři roky ve východním Berlíně, kde jeho otec pracoval jako rozhlasový zpravodaj. Po návratu do Prahy propadl kouzlu fotbalu, který vedle politiky nejvíc nasměroval jeho život. Hrál za Slavii, později začal trénovat. Po podpisu Charty 77 a zapojení do činnosti disentu mu ale režim znemožnil jakoukoli výraznější kariéru včetně té fotbalové. Dočkal se až po roce 1989 – stal se šéftrenérem mládeže na Spartě.

not random 17
not random 18

V Caracasu mluvil děda česky ze spaní…

Její děda utekl z bývalého Československa před Klementem Gottwaldem, ona sama uprchla před venezuelskými komunisty Huga Cháveze. Vanessa Antonia Neumann – která byla čtyři roky partnerkou Micka Jaggera – nyní objevuje své české kořeny. Před nedávnem adoptovala dvě kolumbijské holčičky, kterým chce svou „rodnou zem“ představit.

not random 19

PODCAST: Na vlak do Švédska nás vezli Havel s Landovským, vzpomíná Jiří Pallas

Na lince mezi Prahou a Stockholmem se uskutečnil další díl podcastu Host Reportéra, tentokrát s Jiřím Pallasem. Někdejší manažer písničkářského sdružení Šafrán se během hodinového vyprávění mimo jiné vrátil o pětačtyřicet let zpátky, tedy do doby, kdy byli po podpisu Charty 77 společně s těhotnou manželkou a malým synem vyhnáni do exilu ve Švédsku: „Na nádraží nás vezli Pavel Landovský v bílém Saabu 96 a Václav Havel v žigulíku,“ popisuje Jiří Pallas plasticky.

not random 20

Nevidomí toho spoustu zvládnou sami. Respektujme to

Češi se naučili, jak komunikovat s nevidomými. Už se nestydí jít a zeptat se, zda člověk s bílou holí něco nepotřebuje, říká Barbara Hucková, ředitelka Nadace Leontinka, která už sedmnáct let pomáhá především dětem a mladým lidem se zrakovým postižením. „Někteří nevidomí zvládají věci, které bych já jako zdravá absolutně nedala,“ dodává.

not random 21
not random 22

PODCAST: Neptejte se pořád na rodiče, já jsem Rozálie

A copak na tvoji debutovou desku říká tatínek Ondřej Havelka? Taková otázka v dalším dílu podcastu Host Reportéra nezazní, protože pětadvacetiletá písničkářka, akordeonistka a herečka Rozálie Havelková hned na úvod nastaví mantinely: „Desku Korzetiér jsem vydala jen pod křestním jménem Rozálie taky z toho důvodu, abych trošku předešla těmhle tradičním novinářským otázkám. Vůbec nic proti tátovi, ale já chci vystupovat sama za sebe.“

not random 23

Rozálie Prachařová: Chtěly jsme dostat mladé lidi do divadel

Ten nápad se zrodil během jedné noci na chatě, kde se sešly sestry Rozálie a Josefína Prachařovy a jejich kamarádka Sofie Höppnerová. Byť ani jedné není ještě ani dvacet, povedlo se jim dát celý projekt dohromady a letos v říjnu měla jejich divadelní hra s názvem Vina Vína premiéru v pražském Divadle v Celetné. „Chtěly jsme vytvořit něco ze současné doby, nechtěly jsme dělat moderního Romea a Julii, opakovat staré texty,“ říká spoluautorka a režisérka hry Rozálie Prachařová.

not random 24

V Kataru směřovalo vše k MS ve fotbale, metro postavili v Dauhá za šest let

Ondřej Zdráhala je jedním z mála českých sportovců, který si vyzkoušel život v Kataru. Na vlastní oči viděl, jakým tempem se země v posledních letech chystala na nadcházející mistrovství světa ve fotbale, jež začíná už v neděli. „Všechno směřovalo právě k tomuhle turnaji. Katařané si vyzkoušeli pořadatelství na házené a atletice. Směřovali k tomu i výstavbu. Třeba metro v Dauhá postavili za šest let,“ vysvětluje bývalý reprezentant a současný prezident Českého svazu házené.

not random 25
not random 26

V USA či Británii je rodič v nemocnici samozřejmost

Smět zůstat se svým dítětem po celou dobu, co je v nemocnici, není pravidlem. Záleží na štěstí. Jeden lékař vás tam nechá, jiný vykáže. Některé spory mezi rodiči a nemocnicemi nyní míří k soudům. „Argumentů, proč je dobré, aby byl rodič v nemocnici u svého dítěte, je mnoho. Těžko se chápe, proč to vzbuzuje takovou kontroverzi,“ říká advokátka Barbora Steinlauf, která se specializuje na zdravotnické právo.

not random 27

Nedostudovaná gymnazistka a její čest

Gottwaldov, květen 1975. Studentka gymnázia má pár dní před maturitou, k té už ale nepřišla. „Už jsem se znala s Jardou, který maturitu taky neměl. Nepřišlo nám to vůbec podstatné. Věděli jsme, že stejně nemůžeme dělat, co bychom chtěli. Tak jsme svobodu hledali jinak a jinde,“ říká Kateřina Spurná, jejíž muž dnes pracuje jako novinář v redakci Respektu – jíž byla i ona sama dlouhé roky nedílnou součástí.

not random 28

Jiří Langmajer. Krása středního věku

Z LISTOPADOVÉHO VYDÁNÍ. Je to jiné než kdysi. S Jiřím Langmajerem jsme vedli dva dlouhé rozhovory v období kolem jeho čtyřicítky. Obdivoval jsem ho jako herce, ale v civilu působil záhadně: mračil se, vzdychal, stěžoval si na bolesti. Snažil se utíkat před svými démony, ale vypadalo to, že nedožije padesátky. Teď je mu padesát šest, vypadá skvěle, a když za ním přijedu do Pyšel, dokonce se usmívá.

not random 29

This is český ráj!

Až začne mistrovství světa v Kataru, Ralph Davies u toho nebude. Přitom třímilionový Wales, odkud pochází, se na nejsledovanější turnaj planety probojoval po dlouhých čtyřiašedesáti letech a podruhé v historii. Místo toho bude padesátiletý učitel angličtiny, který už přes dvacet let žije v Brně, pokračovat ve své vášni a objíždět zápasy nižších soutěží po celém Česku. Strávil jsem s ním dvě říjnové soboty a nikdy na to nezapomenu.

not random 30

Čistě dámská expedice

Češky, kterým se podařilo vystoupat bez pomoci kyslíku na některou ze čtrnácti osmitisícovek, bychom spočítali na prstech dvou rukou. Zatím poslední z nich je lyžařka a učitelka Karolína Grohová. Jako členka tříčlenné výpravy nejdříve zdolala Gašerbrum II a letos v červenci podnikla expedici, jaká se na české horolezecké scéně neobjevila několik desítek let: s Kateřinou Mandulovou se pokusila vylézt na dvanáctou nejvyšší horu světa Broad Peak.

Lidé
not random 31

Chci slyšet hymnu

České karate ještě nemělo takový talent, jakým je dvacetiletá Martina Šáchová. Rodačka z jihočeských Vodňan začínala jako tenistka, ve dvanácti letech přidala na maminčin popud jako doplňkový sport právě karate. A nyní atakuje světovou špičku v soubojové disciplíně zvané kumite. „Chtěla bych, aby mi hráli hymnu,“ řekla mi v českobudějovické kavárně Datel. O týden později se jí to málem splnilo: na mistrovství světa juniorů získala stříbro.

not random 32
not random 33
not random 34

Přes Staňkovský rybník na běžkách za svobodou. Stoletý lyžař z Austrálie zemřel...

Ve městečku Thredbo uprostřed Sněžných hor v Austrálii se začátkem července roku 2021 konala velká oslava. Desítky hostů, ohňostroj, show na sjezdovce... Sté narozeniny tu slavil pražský rodák František Příhoda, jenž se kdysi na lyžích přes zamrzlý rybník dostal z komunistického Československa. Nyní přišla smutná zpráva, že tento legendární australský sportovec ve věku 101 let zemřel...

not random 35

Mladí lidé znají Pelíšky, ale tu dobu skoro vůbec

Patří mezi úspěšné spisovatelky a daří se jí i jako autorce podcastů. Markéta Lukášková v nich popisuje nezprofanované zajímavé příběhy a podává historii zábavněji, než ji známe ze školních lavic. Její podcast Příběh, který se opravdu stal, je díky tomu nominovaný na Křišťálovou lupu a zároveň z něj vzešla její šestá kniha Co vás v dějáku nenaučili.

Lidé
not random 36
not random 37

Jazyk funguje jako otisk prstu

Lidé si neuvědomují, co všechno lze zjistit z jejich jazykového projevu, říká forenzní analytička Kateřina Lesch. Když potřebujeme jen ztotožnit někoho z okruhu podezřelých a máme k dispozici nějaký referenční text, obvykle stačí, když ho porovnáme s jiným dokumentem o šesti stech slov, dodává.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>