not random 0

Proč malá kolínka při vaření zalézají do velkých? „Zeptej se vědce“ vysvětluje složité věci srozumitelně

Jak vznikla hlína? Proč vlastně pomáhá alergikům vysokohorský vzduch? Opravdu ocet likviduje bakterie? Existuje něco jako překyselení organismu? Tři vědkyně – Adéla Šimková, Tereza Ormsby a Kristýna Blažková – založily v roce 2021 facebookovou stránku Zeptej se vědce. Vyzvaly veřejnost, aby se na cokoli zeptala. Dnes už mají 180 spolupracovníků a dotazy zdaleka nejsou jen „covidové“. „Strašně si vážíme toho, že se lidé ptají. Je přece úžasné přemýšlet o světě kolem nás,“ říká jedna ze zakladatelek, Tereza Ormsby.

Lidé

not random 1
not random 2

Z ekonoma kuchařem: Vaříme venku na ohni. Na jakémkoli místě a za jakéhokoli počasí

Plánoval, že vystuduje ekonomii a bude se zabývat investicemi. Jenže už na škole Vojtěch Nemrava zjistil, že mnohem radši než čísla a tabulky má něco, čemu se věnoval od dětství: vaření. A tak školy nechal a vydal se kulinářskou cestou. Dnes je součástí kreativního ZE MĚ Projektu, který má za cíl vařit ty nejlepší pokrmy na jakémkoli místě a v jakémkoli počasí, v souladu s přírodou a pokud možno z lokálních produktů. Včetně vlastnoručně uloveného jelena.

not random 3
not random 4

Castingová režisérka: Umím vytvořit herecký mix, který funguje

Herectví, stejně jako každá jiná profese, má své obtížnější části. A jednou z nich je pro řadu herců a hereček casting. Zkrátka jim není příjemné někam přijít, muset dokazovat svůj talent a ucházet se o roli, kterou pravděpodobně nedostanou. Maja Hamplová, úspěšná česká castingová režisérka, se snaží, aby se herci na jejích castinzích cítili dobře. „Nezkoušíme, tvoříme,“ říká s tím, že casting je důležitá, ale opomíjená část filmového světa, kterou je na čase přestat démonizovat.

Lidé
not random 5
not random 6

Přibývá chronických onemocnění ledvin, Česko je na špičce v transplantacích

Onemocnění ledvin přibývá, ale dopředu jde i medicína, lékaři dokážou transplantovat ledviny i člověku, pro něhož by to dřív nepřipadalo v úvahu. Přičemž nová ledvina se umístí do kyčelní jámy – a ty původní, nefunkční ledviny pacientovi zůstanou. Úplným standardem jsou pak i opakované transplantace, v pražském IKEMu vloni provedli rekordní šestou, vysvětluje profesor Ondřej Viklický, jeden z největších českých odborníků na transplantace ledvin.

not random 7

Pokojovky na vzestupu: V kurzu jsou socialistické monstery i „bonsaje pro chudé“

Lenku Grabicovou k podnikání postrčila pandemie. Pečovat o pokojové rostliny se podle ní může naučit každý, ale nemělo by se to přehánět. „Někdo se stará až moc. Když rostlinu přelijete, uhnijí kořeny, a kytka je na odpis,“ říká květinářka, která založila značku lupen & pupen. Odkud se vlastně rostliny dostupné na českém trhu berou? Proč někteří zákazníci nechtějí pokojovky z Holandska a proč je zase v kurzu „socialistická“ monstera?

not random 8

„Zatím zvládnu zvednout syna do náručí,“ říká sportovec, který uběhl maraton i s rakovinou plic

Můj kamarád Michal Kulka (pětinásobný mistr světa v jízdě na koloběžce a úspěšný běžecký trenér) před rokem a půl zkolaboval a lékaři mu oznámili, že se jeho život nachýlil ke konci. Michal umřít nemohl, jeho žena byla těhotná, čekali první dítě, a tak bojoval - jako vždycky. S rakovinou plic bojuje dodnes. Nemoc ho rozežírá, ale čtyřicetiletý Michal chce doprovodit syna Matea poprvé do školky, a pak třeba i do školy, ale těžko říct: se svou ženou se pro jistotu loučí každý den. Celý rozhovor si poslechněte v podcastu Host Reportéra, kde kromě Michala Kulky hovoří i jeho žena Petra.

not random 9

Kluci, kteří pomohli změnit Česko. Jejich příběh může „nakopnout“ další

Měl to být krátký film o přípravě jedné demonstrace. Jenže na ni přišlo padesát tisíc lidí. A následovala další. A další. Děje se tu něco velkého, řekla si filmařka Amálie Kovářová. A točila dál. Výsledkem je, respektive bude, celovečerní dokument o spolku Milion chvilek pro demokracii. Kovářová v něm zachytila nejen dění v české společnosti, ale hlavně příběh hlavních postav spolku, Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla. Protože právě skrz příběhy si odpradávna předáváme zkušenosti, říká režisérka. Na dokončení filmu teď sbírá peníze na HitHitu.

not random 10
not random 11

Masakr v rodné vsi přežila jako čtyřletá

Na úplném konci války nařídil Walter Hauck řečený Krvavý Walter vypálení Leskovic na Vysočině, kde se místní lidé se zbraněmi postavili prchajícím Němcům na odpor. Většina dospělých mužů byla zastřelena nebo uhořela. Vlastimila Holakovská, které byly v té době čtyři roky, přečkala tragédii v lesním úkrytu, její rodiče zachránila jáma na vápno a podestýlka u zvířat. Vesnice musela být znovu postavena, Krvavý Walter zemřel v roce 2006.

not random 12

Viktor Sheen: Můj úspěch může rychle skončit

V létě mu bude třicet a mohl by o sobě směle tvrdit, že je teď největší českou hudební hvězdou. V jistém smyslu je – od podzimu 2021 vedl tuzemský žebříček poslechovosti s deskou Příběhy a sny, od letošního února všechny ostatní válcuje s albem Roadtrip, které vydal ve dvojici s kolegou Calinem. Jenomže Viktor Sheen (rodák z Kazachstánu, žijící na Kladně) se za kdovíjakou hvězdu nepovažuje. „A vlastně ani víc slávy nechci,“ překvapuje: „To bych si spíš přál míň stresu.“

not random 13

Náčelnice mexikopediánů

„Začalo to před deseti lety trapasem,“ říká, „v Mexico City jsem se poprala s fíkusovým listem.“ Eva Kubátová je velká vypravěčka, zároveň výborně píše. Vystudovala španělskou filologii i dějiny Latinské Ameriky, poslední dekádu prožila v Mexiku, kde si našla manžela jménem Israel, mají pětiletou dceru Annu Carmen. Teď všichni tři přesídlili do Česka, a tak se Eva může naplno věnovat projektu Mexikopedie – vydala už dvě nádherné knihy o Mexiku, píše třetí, takže pozor: k zemi padá fíkusový list.

not random 14

Starej, mladej, pojď, je to paráda

Prošel téměř všechny nejslavnější a nejnáročnější treky světa. „Byly to fantastické zážitky, ale často jsem si říkal, proč něco takového není u nás,“ přibližuje Martin Úbl, co předcházelo jeho projektu Stezka Českem. Trasa víceméně kopírující státní hranice si během dvou sezon získala velkou popularitu, a to i díky fenoménu takzvaných „trail angels“ – lidé žijící v její blízkosti nabízejí pomoc v případě nouze. Na cestu se vydávají i úplní začátečníci a jejich historky jsou až neuvěřitelné.

not random 15

Do třiceti mlč a makej, potom vzhlížej ke hvězdám. Šéfkuchař Jan Knedla

Z mých přátel nejvíce rozumí jídlu herec a gourmet Lukáš Hejlík, který když pravil, že „Papilio si nejmíň jednu michelinskou hvězdu zaslouží“, tak jsem začátkem jara do téhle zážitkové restaurace vyrazil. Je sice na (ná)vsi, ale z Prahy jenom kousek, ve Vysokém Újezdě, na půl cesty k Berounu. A první dojmy? S Hejlíkem souhlasím – v životě jsem nic moc lepšího a zajímavějšího neochutnal. Donedávna téměř neznámý šéfkuchař Jan Knedla, ze kterého se stává zásadní postava české gastronomie, mě dvě a půl hodiny obsluhuje, po kouscích vypráví svůj příběh, nestačím se divit. Je ještě mladý, třicet čtyři let, ale občas mám pocit, že mu musí být dvakrát tolik.

not random 16
not random 17

Za dvacet let v branži jsem nikdy nebyla tak špinavá, říká maskérka oscarového filmu Na západní frontě klid

Před třemi lety dostala maskérka Linda Eisenhamerová nabídku, zda by nechtěla pracovat v chystaném válečném filmu Na západní frontě klid. Letos v lednu si za to vysloužila nominaci na Oscara. I když si ho domů nakonec neodvezla, už postup do top desítky brala jako skvělou zprávu. „Pracovat v zimě v zákopech bylo náročné. Pak už ani jako maskérka vlastně nevypadáte. Jste celá od bahna, špíny a umělé krve,“ říká.

not random 18

Ležák je národní poklad, ale nemysleme si, že je nejlepší na světě, říká sládková

Americký web pivních nadšenců Good Beer Hunting loni Karolínu Chroustovskou zařadil mezi nejzajímavější pivní osobnosti na světě. Sládková řemeslného pivovaru Chroust, který vede se svým manželem Jiřím, vymýšlí piva, která svou hravostí a jinakostí baví všechny, kdo chtějí ochutnat víc než obligátní ležák. Zároveň jako žena bourá předsudek, že pivo je mužská záležitost. Ženy pivo baví – vařit i pít.

Lidé
not random 19

Krym je třeba osvobodit teď, jinak se časové okno zavře

Ukrajinský poloostrov Krym je už přes devět let okupovaný Ruskem. Vloni v únoru se navíc stal jedním z míst, odkud Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Co se dnes na Krymu děje, zda je vůbec možné tu žít bez ruského pasu nebo jak se tu lidé staví k možnosti, že se Ukrajina pokusí vybojovat své území zpět, popisuje Arťom Popov, ochránce lidských práv z Krymu, toho času pobývající v zahraničí.

not random 20

V brýlích je v kurzu návrat k tradicím, říká designér obrouček

Kdysi hledal brýle sám pro sebe. Nosil starší, repasované kousky a tak nějak přirozeně se začal zajímat o historii československého brýlařství. Což ho přivedlo až do slavné firmy Okula – v níž se nakonec stal podnikovým designérem. „Inspiruje mě minulost. Věci, které se objevily, přišly do módy a pak byly zase zapomenuty. Nesly s sebou kontext, který lze znovu oprášit a uvést v novém kabátě,“ říká designér brýlových obrouček Ondřej Vicena. Jedním z jeho projektů byly i brýle inspirované obroučkami, které nosila Milada Horáková.

not random 21
not random 22
not random 23
not random 24

Tramping měl kouzlo zakázaného ovoce. Každý režim se bál, že „kazí“ mládež

Osada, oheň, na něm kotlík, kytara, písně… Tramping, z něhož se postupem času stal fenomén, začal v Československu před více než stoletím. Za tu dobu prošel řadou proměn, ale podstata zůstala: motivace utéct města, být v přírodě, s kamarády, žít si po svém. „V podobě, v jaké vznikal u nás, je tramping světovým unikátem,“ říká historik Jan Randák, spoluautor knihy o dějinách trampingu.

not random 25
not random 26

Přišel Danek, vrásky až na záda. Rozhovor s Danem Bártou

Těmi svými vráskami a smutným pohledem klame, vypadá nepřístupně, ale ne. Párkrát v životě jsem s ním mohl chvíli pobýt a Dan Bárta je přátelský, milý, vtipný společník. Taky přemýšlivý, vzdělaný – vášnivě a s láskou hovoří jak o muzice, tak i o přírodě nebo literatuře. Rozhovor vznikal ústně i na dálku, protože se Danova žena Bětka chystala každou chvílí rodit. Logicky navrhoval „udělejme to tentokrát písemně“, ale já ho chtěl aspoň na hodinku vidět.

not random 27

Ze severu na sever skrz chobotnici v Praze

Chtěli nabrat zkušenosti v zahraničí a pak se vrátit, ale už přes šestnáct let žijí v Kodani. Z Česka jsme vlastně nikdy neodešli, letadlem je to domů hodina – říkají oceňovaní architekti Kristina a Jan Magasanikovi, rodáci ze severních Čech. Jistou roli v jejich přesunu do Dánska sehrála soutěž na novou Národní knihovnu v Praze, v níž vedl projekt Kaplického chobotnice.

not random 28

Je můj organismus nejlepší na světě?

David Vencl znovu posunul hranice lidských možností – jako první člověk na světě se dokázal jen v plavkách a bez dýchacího přístroje potopit pod ledem do hloubky dvaapadesáti metrů. Poranil si ale u toho plíce a teď přiznává: „Podruhé už to opakovat nechci. Ani kdyby mě někdo překonal.“ Proč do toho čtyřicetiletý Čech šel? „Chtěl jsem vědět, jestli můj organismus patří v tomhle ohledu mezi nejlepší na světě,“ říká.

not random 29

Charta mě osvobodila, všechno se zjednodušilo

Odvahu ke svobodomyslnosti čerpala z atmosféry šedesátých let. Po sovětské okupaci odmítla jít k volbám, Chartu 77 podepsala mezi prvními, uvažovala o emigraci, kterou jí rozmluvil otec jejího prvního dítěte Jiří Dienstbier. Za normalizace Jarmila Johnová spoluzakládala organizaci Pražské matky, po revoluci se zasloužila mimo jiné o přednost chodců na přechodu.

not random 30

Jsem Matt a jsem tu novej! Nový britský velvyslanec mluví pěti jazyky a Prahu si musel vybojovat

Jeho lednové video, v němž po příjezdu do Česka – výbornou češtinou s milým přízvukem – říká „Ahoj, jsem Matt a jsem tu novej“, mělo na Twitteru stovky tisíc zhlédnutí. Matthew Field přitom není hollywoodská star, která si do České republiky odskočila natočit nový trhák. Je to velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. A pomocí sociálních sítí skvěle provozuje digitální veřejnou diplomacii.

not random 31

Z policisty cukrářem: Ve službě mu kolega prostřelil nohy, je odkázaný na vozík

Bylo mu dvaadvacet, u policie nebyl ještě ani rok. Po rutinním zásahu se stala nehoda: kolega zapomněl, že má nabitou zbraň, a prostřelil Marianu Valáškovi nohy. Následovaly operace, rehabilitace, lékaři Marianovi dávali naději, že bude v pořádku, vrátí se do služby. Po letech peripetií nakonec musel do civilu. Dnes je Marian na vozíku, s berlemi ujde pár metrů. Pracuje jako cukrář a momentálně pořádá sbírku na nový vozík, díky němuž by byl o mnoho samostatnější.

Lidé
not random 32

Ročně uhyne v Česku po nárazu do skel milion ptáků. Silueta dravce je k ničemu

Ptáci buď skla vůbec nevidí, nebo se jim v nich zrcadlí okolní krajina a oni si myslí, že jí mohou proletět. A narazí v plné rychlosti. Řešení přitom existují a nemusí být ani náročná, ani drahá. „Lidé si však často neuvědomují, že takový problém vůbec existuje. Přitom počítat s opatřeními už při projektování stavby je ta nejjednodušší a v důsledku i nejlevnější cesta,“ říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické, spoluautor dokumentu, který investorům, architektům i domácnostem stanovuje, jak postupovat, aby ke kolizím nedocházelo.

not random 33

Vtipy na vymření: Sociální sítě vyvolaly revoluci v dějinách humoru

Kde se vzal apríl, je záhada. Pravděpodobné ale je, že nevznikl jako lidový zvyk „odspodu“, spíš ho pomohla rozšířit média. „Stejné je to třeba s pátkem třináctého,“ říká etnolog Petr Janeček, odborník na lidový humor, vtipy, městské legendy či fámy. Humor je prý starý jako lidstvo samo, anekdoty naopak zřejmě vznikly až v prvních civilizacích. A ty „klasické“, slovní, teď vlivem sociálních sítí zanikají. „Nastupuje meme. A škoda to není.“

not random 34

Fyzička nejmladší generace je zoufalá. Trenéři ve škole to mohou zlepšit, říká otec fotbalisty Baráka

V osmnácti měl našlápnuto stát se ligovým fotbalistou, ale dal přednost vysoké škole. Po revoluci studia přerušil a odjel s kytarou a partou kamarádů z rodné Příbrami za dobrodružstvím do Evropy – živili se hraním na ulicích. Dnes je Antonín Barák uznávaným expertem na metodiku mládežnického sportu, průkopníkem projektu Trenéři ve škole a otcem hráče stejného jména, který působí v italské Florencii a nedávno skončil na druhém místě v anketě Fotbalista roku.

not random 35

Alzheimerova nemoc: Zapomínání klíčů vás děsit nemusí, ztrácíte-li se v čase, zbystřete

Alzheimerovu chorobu můžeme mít dvacet pětadvacet let a vůbec o ní nevědět. Přijdeme na ni teprve ve chvíli, kdy se začne zhoršovat, pocítíme příznaky. Léky, které jsou momentálně dostupné, pak nemoc „jen“ zpomalí. „Naděje tu však je, v současnosti se vyvíjejí léky, které mají ambici nemoc zastavit,“ říká neurolog Jakub Hort. Podílel se na vzniku nové mobilní aplikace Terrapino, která pomůže trénovat mozek i zjistit rizika demence.

not random 36
not random 37

Povinné domácí úkoly jsou protizákonné. Nechci zákaz, ale dobrovolnost, říká iniciátorka

Na ministerstvo, školní inspekci i do kanceláře školského ombudsmana putuje otevřená výzva za dobrovolné domácí úkoly. Sepsala ji Helena Zitková z Univerzity Pardubice a podepsalo ji více než tisíc lidí. „Výzva není a priori namířená proti úkolům, ale děti by měly mít možnost si samy vybrat, zda a jaké chtějí ve svém volném čase vypracovávat,“ vysvětluje Helena Zitková.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>