not random 0

Pořád se třesu, když slyším zvuk letadla nebo sirénu

Od ruské invaze toho Oksana Maslova příliš nenaspala. Rychle se rozhodla, že ze země musí zmizet. Po pětidenním putování se jí podařilo dostat do Česka. „První dny v Česku byly těžké. Objímali mě lidé, které jsem předtím neznala. Těšila mě lidská účast. Bolelo mě, že to nejsou ruce mých příbuzných, jejich hlasy a úsměvy,“ říká novinářka a kurátorka, která v Česku založila telegramový kanál Ukrajinka v Česku s informacemi pro ukrajinské uprchlíky. Nedávno byl spuštěn stejnojmenný web.

Lidé

not random 1
not random 2

S dopady covidu to není tak zlé, ale na onkologické prohlídky se chodí málo

Na 8. května připadá Světový den boje s rakovinou vaječníků. Gynekologických zhoubných nádorů sice v Česku nijak dramaticky nepřibývá, přesto by počet nemocných mohl být ještě mnohem nižší. „Jako populace totiž příliš zodpovědní nejsme. Na kontroly a screeningy chodí ženy, když jsou mladé. U starších už tomu tak často není,“ říká profesor David Cibula, který je vedoucím Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

not random 3

Kdybych si připustil, že se nevrátím, vůbec bych neodjel

Říká, že žádná reportáž „nestojí ani za zlomenou nohu“, ale jeho vlastní novinářská dráha takovému „pravidlu“ vlastně protiřečí: Jakub Szántó je válečný reportér České televize a bývalý stálý zpravodaj na Blízkém východě. Jaká vlastně je válečná novinařina? Co musí člověk znát především? Jak se reportování z ozbrojených konfliktů vyvíjí a čím je jiná současná válka na Ukrajině?

Lidé
not random 4

Na spáleništi hledáme důkazy, ale Poirot nejsem

Se speciálním vyšetřovacím týmem vyráží na místa požárů i k soudům. „Vstupujeme do případů s vysokou škodou nebo vyššími počty zraněných či mrtvých,” říká Ondřej Sanža Šafránek, šéf skupiny hasičských expertů, kteří odhalují příčiny vzniku požárů.

not random 5
not random 6
not random 7

Fotbalistka, která chtěla žít po svém

Obyčejná touha po volnosti a možnostech, které mají lidé za železnou oponou, stála za emigrací Heleny Jindáčkové do Itálie. Čtyřiadvacetiletá fotbalistka pražské Slavie zůstala na Západě při posledním klubovém zájezdu před tím, než opět spadla klec – v lednu 1969. Devátý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 8

A pak jsem zjistil, že jenom fotbal nestačí

Po devíti letech v německé bundeslize se loni vrátil do Slovanu Liberec. Theo Gebre Selassie je výjimečný nejen jako hráč. Například se věnuje charitativním projektům. Nebo se jako malý kluk naučil nazpaměť Davidovy žalmy ze Starého zákona. „Být profesionální fotbalista je fajn, ale čím dál častěji mi v životě schází další rozměr,“ říká hráč, jehož táta, lékař, pochází z Etiopie.

not random 9
not random 10

Karikaturista z časopisu Sorry: Černý humor? My jsme vlastně byli strašně hodní

Před třiceti lety, na jaře 1992, vyšlo historicky první číslo humoristického časopisu Sorry. Příznivci černého – a z dnešního pohledu i nekorektního – humoru tehdy našli novou modlu. Některé vtipy Michala Hrdého, Milana Podobského, známého pod přezdívkou Fefík, nebo Marka Douši už stihly zlidovět. „Nic podobného v Česku v té době nebylo a my jsme objevovali všechny možnosti, kudy se dalo jít,“ říká posledně jmenovaný.

not random 11
not random 12
not random 13
not random 14

My Poláčci jsme na Alžbětu pyšní

V Národním divadle právě skončila Káťa Kabanová, překrásná Janáčkova opera, publikum tleská snad deset minut, já pak deset vteřin navíc: Bravo! Káťu zpívala a hrála moje jmenovkyně Alžběta, sopranistka Alžběta Poláčková, která se sice nikam moc necpe, ale podle mě jde o naprostou hvězdu; a nejen podle mě. V posledních letech jde Alžběta z jedné hlavní role do druhé.

not random 15
not random 16

Demonstrace v Moskvě? Reflexní vesta a v batohu teplé ponožky

Zpravodajka Českého rozhlasu Ivana Milenkovičová se vrátila z Moskvy 7. března. V zemi strávila s přestávkami dva a půl roku. „Obrovská část veřejnosti souhlasí s politikou Vladimira Putina a nemá zájem na tom, aby se něco měnilo,“ popisuje své zkušenosti ze země, která v posledních letech několikrát zpřísnila postihy pro ty, kteří smýšlejí jinak.

not random 17

Pivo, chleba, jídlo, těšte se!

Šéfkuchaři mají zkušenosti z vyhlášených podniků a michelinských restaurací a starají se o hospodu spojenou s pekárnou. Vepřový jazyk, tatarák, grundle, plzeň, domácí slaný koláč – to mimo jiné nabízí podnik U Kalendů v Praze u Vltavy. Před otevřením loni v listopadu tam příznačně visel nápis Pivo, chleba, jídlo, tešte se!. Honza Všetečka a Sláva Grigoryk navazují ve své gastronomii na legendární podskalskou putyku i jejich oblíbenou Kodaň, obklopenou vodou.

not random 18

Raper Yzomandias. Zírá do prázdna, uletěla mu hlava

Na to, že vyjde v Reportérovi rozhovor s Yzomandiasem, bych si před pár týdny nevsadil, i když jsem o něj stál. Jedenatřicetiletý raper (a zároveň úspěšný podnikatel) je zásadní postavou současné české populární hudby, ale problém: Yzo žije ve svém uzavřeném, rapovou sektu připomínajícím světě. Tradiční média nebere vážně, nepotřebuje je a rozhovory téměř nedává.

not random 19

Vstaň a hraj

Jestli by Jitka Andrlíková mohla něco rozdávat, je to nezlomnost. Její životní plány jí během studií na DAMU překazila mrtvice – pak zažila ještě další dvě. Kariéra v kamenném divadle už nebyla možná, místo toho ale začala jezdit po školách. Na jí organizovaných představeních si děti mohou zkusit třeba to, jaké to je, být v roli šikanovaného, a jak se tomu ubránit. Chce po nich, aby přepisovaly scénáře, které se odehrávají ve skutečném světě.

not random 20

Dítě z Valašska na konci války

Ve vesnici, kde se narodil a dodnes žije, zažil partyzánskou zvůli, německý teror i sovětské násilí. „Starosta s pistolí u hlavy musel vybírat stavení, které gestapo vypálí. Pak ještě vyhrožovali, že všechny muže zastřelí,“ vzpomíná Josef Petrů. O pár dní později dorazila Rudá armáda, na což místní lidé také nemají příjemné vzpomínky, stejně jako na akce partyzánů. Osmý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 21

Co z tebe bude? Vždyť jenom maluješ. Umělec Chemis

Některé jeho malby dosahují velikosti činžovních domů, to pak tráví celé týdny vysoko nad zemí. Pětatřicetiletý Chemis, vlastním jménem Dmitrij Proškin, pochází z Kazachstánu, ale už od svých šesti let žije v Česku. V polovině března nastříkal na oprýskanou zeď v pražských Nuslích dívku s copem, která se spolu se svými plyšáky schovává pod ukrajinskou vlajkou.

not random 22
not random 23
not random 24

Nacisti, fašisti, agenti… Taková ruská televize nebývala

Když se Vladimir Putin před dvaadvaceti lety stal ruským prezidentem, mediální krajina v největší zemi světa byla v dobré kondici. Existovaly nezávislé televize, rozhlasové stanice i noviny a časopisy. Putin ale rychle pochopil, že média je třeba ovládnout: začal proslulou televizí NTV, která jej zesměšňovala v pořadu podobném českým „Gumákům“. A od té doby je jen a jen hůř, soudí Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu a přední český odborník na Rusko a postsovětský prostor.

not random 25

Doma s uprchlíky: nastavte pravidla a mluvte, třeba i česky

Setkávala se s uprchlíky z Bosny, Čečenska či Sýrie. Pomáhala překonat mlčení v rodinách zasažených holokaustem. Nyní psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová nabízí pomoc lidem utíkajícím z Ukrajiny. „Moje zkušenost z uprchlických táborů je, že běženci klidně mohou mluvit ukrajinsky a vy česky. Nevadí to, i přesto si dokážete porozumět,“ říká.

not random 26
not random 27

PODCAST: Umělci sami nosili díla na podporu Ukrajiny

Více než stovka českých tvůrců se zapojila do velké aukce Umění pro Ukrajinu. Jejich díla mohou zájemci vydražit online, čtyřicet děl se bude dražit v sobotu odpoledne i v klasické aukci. „Ochota umělců byla velká, většinou nám svá díla rovnou sami přinesli,“ říká v podcastu Blanka Čermáková, ředitelka Trafo Gallery a jedna z organizátorek celé akce.

not random 28
not random 29

Pěstounské rodiny z Ukrajiny mají i deset dětí, pomoc našly v Česku

V ukrajinském městě Dnipro na východě země se ukrývá v krytu několik desítek pěstounských rodin se svými dětmi. Postupně se je ale daří dostat do Česka. Některé rodiny čítají i deset dětí. „Děti v pěstounské péči si i bez války prošly traumatem a nechceme, aby musely zažívat další. Hledáme pro ně bydlení tak, aby se rodina nemusela trhat,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

not random 30

Mnoho žen si myslí, že nebyly „dostatečně“ znásilněné

Nezisková organizace Konsent založila před třemi lety svépomocnou skupinu pro ženy, které se setkaly se sexuálním násilím. „Zatím jsem se u nás nesetkala se ženou, která by si připadala ,dostatečně‘ znásilněná. Mnoho z nich vypráví, že váhaly, zda k nám mohou přijít,“ říká studentka psychologie Kristýna Bělíková, která skupinu koordinuje.

not random 31

Pojď hrát hokej! Já ale nemám nohy. To nevadí!

Když se Filip Veselý narodil, zjistila jeho máma, že má zdeformované dolní končetiny. Následovalo množství drastických operací a zásahů, mimo jiné natahování nohou železy. Nakonec mu museli nohy pod koleny amputovat. To bylo Filipovi devět let. Jako velký bojovník se ale nevzdal. Začal totiž hrát parahokej, stal se z něj obrovský talent a splnil si svůj velký sen. Právě teď – ve svých šestnácti – září jako vůbec nejmladší člen parahokejové reprezentace na paralympiádě v Pekingu.

not random 32
not random 33
not random 34
not random 35

Kateřina Tučková: Nejtěžší ze všech mých porodů

Přesně před deseti lety vydala Žítkovské bohyně, kterých se prodalo sto padesát tisíc výtisků. Teď se Kateřina Tučková vrací s románem o řeholnicích, jemuž dala jméno Bílá Voda: „Vlastně celých těch deset let jsem na něm pracovala a bylo to náročné těhotenství, ještě že už končí,“ říká při procházce sychravou Prahou: „Včera v noci jsem odeslala poslední korektury.“ O knize mluví jako o novorozeněti – a v kočáru má novorozeně skutečné. To naopak porodila nečekaně rychle.

not random 36

Místo Harryho Pottera stovky dnešních studentů

Dnes vede soukromou vysokou školu, před dvaceti lety stála u uvádění Pána prstenů a Harryho Pottera do českých kin. Rektorka Vysoké školy kreativní komunikace Dana Janovská strávila téměř čtvrt století ve vedení české pobočky slavných filmových studií Warner Bros. A ještě předtím se v práci potkala i s natáčením Formanova Amadea.

not random 37

Hibernatik sporadik

Vymysleli jazyk, který neexistuje, a zpívají v něm. Získali řadu cen, fanoušky mají i v zahraničí, kde též hodně koncertovali. K popularitě v Česku a po světě pomohla dvoučlenné kapele DVA zásadně tvorba hudby a zvuků ke slavným počítačovým hrám nezávislého českého studia Amanita Design. Bára Ungerová a Jan Kratochvíl plánují letos po několikaleté pauze vydat nové album. A taky se vrací na koncertní pódia.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>