not random 0

Kultura

not random 1

Dárek

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 2

Kruh

Debata o tom, zda mít, nebo nemít dítě – tak začíná povídka psaná pro Reportéra, který vychází v květnu 2023.

not random 3

Alena Mornštajnová: Vybrala jsem si téma, které je hroznější, než jsem si myslela

Sledujeme velký příběh současné české literatury: před deseti lety slavila neznámá valašskomeziříčská angličtinářka padesátiny a vydala svůj první román Slepá mapa. Zhruba před pěti lety se stala díky bestselleru Hana hvězdou, dohromady už prodala půl milionu knih, v dubnu pošle do světa román číslo šest. Jmenuje se Les v domě a je dost temný, truchlivý. V reálu působí spisovatelka Alena Mornštajnová jako veselá, optimistická dáma, což si dnes v Meziříčí ověříme – opravdu je to velký a zvláštní příběh.

not random 4

Z hlediska nacistů jsem na světě omylem

Na první dobrou to asi zní divně, ale vyrazil jsem na Mou vlast do Cardiffu – a byl to fantastický zážitek. Cesta měla smysl, protože právě orchestr Velšské národní opery zahájí letošní Pražské jaro a já mám možnost v klidu povečeřet s jejím šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Z restaurace odejdu přesycen vším kromě Hanusových historek a postřehů, protože ty bych chtěl poslouchat do rána, kdyby to šlo. Vydají na knihu.

not random 5

Merč

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 6
not random 7

Obzor

Samotář se plaví na své jachtě v Atlantickém oceánu západně od afrického pobřeží – tak začíná povídka psaná pro dubnového Reportéra.

not random 8

The Last of Us. Seriál podle hry, kterou jste nehráli

Poslední z nás, v originálním anglickém názvu The Last of Us, je populární seriál z produkce HBO, který sledují miliony diváků. Zajímavé a unikátní je na něm to, že jde o první televizní hit, jenž vznikl z videohry. S ní v minulé dekádě vyrůstala spousta lidí – mnozí ji přitom ani přímo nehráli, ale sledovali youtubery, jak ji hrají.

not random 9

Podojit zlomené srdce

Žena po třicítce se snaží stát stand-up komičkou – tak začíná povídka psaná pro březnového Reportéra.

Kultura
not random 11
not random 12
not random 13

Češi draží ruské umění, aby pomohli Ukrajině

Desítky ruských umělců věnovaly svá díla do dobročinné aukce, kterou pořádá česká neziskovka Gulag.cz ve spolupráci se sdružením Memorial a organizací NESEHNUTÍ. UAukce, jak se projekt jmenuje, nabízí třiatřicet děl, která reflektují dějiny stalinských represí, ale i současnou válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Výtěžek z akce půjde právě na Ukrajinu, zdůrazňuje Petra Černoušková z Gulag.cz s tím, že od těch autorů, kteří jsou stále fyzicky v Rusku, je účast v dražbě odvážným činem.

not random 14
not random 15

Kouzelník

Mladý muž vzpomíná na setkání se svým kamarádem kouzelníkem v jednom nonstopu v Praze. Tak začíná povídka psaná pro únorového Reportéra.

Kultura
not random 16
not random 17
not random 18

Zemřel Petr Hošek z Plexisu. Jak žil a co o tom sám říkal

Ve věku pětapadesáti let zemřel Petr Hošek, frontman skupiny Plexis, se kterou odehrál první koncert 11. srpna 1984. Před pěti lety - nedlouho po vážné dopravní nehodě, kterou utrpěla kapela cestou z koncertu - vyšel v magazínu Reportér článek, kde „Sid“ Hošek mluvil nejen o následcích havárie, ale také o dalších nehodách, hudebních začátcích i vztahu k alkoholu. Jak popisoval své životní momenty vlastními slovy? Článek z počátku roku 2018 jsme odemknuli k přečtení pro všechny.

not random 19

A nakonec na tom tratí muzikanti. Spotify, seriál a realita

Seriál Netflixu nazvaný The Playlist popisuje příběh streamovací platformy Spotify. Má své zajímavé momenty a postupy, ale pozoruhodně málo se v něm řeší jeden velký problém – totiž že Spotify sice pomohlo hudebním vydavatelům, nikoli však samotným hudebníkům. V recenzi k tomuto závěru dochází publicista, který se tématem dlouhodobě zabývá.

not random 20
not random 21

Makronka

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 22

Loučí se Indy & Wich

O poslední šanci vidět a slyšet naživo legendu českého rapu Indy & Wich píše jeden ze zakladatelů kapely.

Kultura
not random 23

Cestu si musíme najít sami. Sestry Válovy to dokázaly

Několik let trnul, aby nápad na uspořádání jubilejní výstavy nevzal za svůj ještě někdo jiný. Ale vyšlo mu to a souborná přehlídka nazvaná Květa a Jitky Válovy: Cesta předurčena osudem láká až do poloviny března návštěvníky GASK v Kutné Hoře. „Být Válovkám nablízku bylo něco lidsky zcela mimořádného,“ říká vedoucí kurátor galerie Richard Drury – bohemista z anglického Scarborough, který žije už přes třicet let v Česku.

not random 24

Jamiroquai roztančí Prahu

Prahu si vybrala jako jedno z míst, kde oslaví třicet let svého působení, kapela Jamiroquai. Dojde k tomu koncem příštího června v rámci pražského festivalu Metronome. Kdo zná alba The Return of the Space, Cowboy nebo Traveling Without Moving, má se na co těšit.

not random 25

Ondřej Havelka: Se mnou je to složitý

Bude to zvláštní rozhovor. Ondřej Havelka si v kavárně sedne ke kamnům, která sice nehřejí, ale teoreticky by mohla – a tenhle pocit pomáhá: „Strašný počasí, viďte?“ zadívá se z okna, zatímco já se dívám na něj. Už coby předškolák jsem měl Havelku rád v Malých televizních kabaretech, pak jako herce, zpěváka, režiséra… Mám pocit, jako bych potkal celoživotního známého. Od časů mého dětství se moc nezměnil, na osmašedesát nevypadá, je jenom posmutnělejší, než jsem čekal. „Nejsem,“ zasměje se. Ale je.

not random 26

Její úsměv

Populární novinář, který se zabývá starožitnostmi, se chystá na interview s mladou herečkou – tak začíná povídka psaná pro prosincového Reportéra.

not random 27
not random 28

Lucerna čeká

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 29
not random 30
not random 31

Muž s vysokou citlivostí

Kdysi slavný fotograf, který je na tom finančně zle, dostane pozoruhodnou pracovní nabídku – tak začíná povídka psaná pro listopadového Reportéra.

Kultura
not random 32
not random 33
not random 34

Introvert, který vyskočil z rakve a zařval

Je to fascinující příběh, ovšem pro starší, a dokonce i pro střední generaci těžko pochopitelný. Nejposlouchanějším českým muzikantem současnosti je čtyřiadvacetiletý, drobný a vlasatý kluk, kterého možná vůbec nebudete znát. Říká si Redzed. Například na platformě Spotify ho poslouchá jeden a čtvrt milionu lidí z celého světa měsíčně.

not random 35

Předkapela

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 36
not random 37

Vojta Dyk: Mozart byl pro mě popíkář, Mysliveček má v sobě hloubku

Josef Mysliveček byl jedním z nejúspěšnějších operních skladatelů 18. století. Zemřel ale v chudobě a zapomnění. Do kin teď míří film o jeho životě. Komponistu, kterému v Itálii přezdívali Il Boemo, v něm hraje Vojta Dyk. „Slýchám od lidí, že jim to jméno něco říká, ale nikdo už netuší, co všechno Mysliveček dokázal nebo že ovlivnil mnoho dalších skladatelů. Například Mozarta, což je pro něj nejlepší PR,“ říká.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>