not random 0

Koloběh

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

Kultura

not random 1
not random 2

Pojď tajnou cestou na Boží horu

Jaromír netuší, že býval idolem mého dospívání. V devadesátých letech jsem ctil jeho kapelu Priessnitz; to ještě nikdo nevěděl, že tenhle kluk dovede i malovat a že se z něj jednou stane Jaromír 99, autor komiksu o sudetském nádražákovi Aloisi Nebelovi. Potkáváme se tam, kde mu je ze všeho nejlíp, v Rychlebských horách: „Vezmu tě,“ nazouvá pohorky, „třeba na Boží horu.“ Moc to nechápu, ale v říjnu bude Jaromíru Švejdíkovi šedesát.

not random 3

Vzpomínky na třešně

Důchodkyně vzpomíná na to, co se jí přihodilo, když krátce po konci druhé světové války chodila v Litomyšli na náplavku – tak začíná povídka psaná pro zářijového Reportéra.

not random 4
not random 5

Posílám pusinky. Tvoje Juliana

„Ne,“ zasměje se ve dveřích svého domu ve Staré Říši, „já to znovu nečetla a už ani číst nebudu.“ Juliana Jirousová se nikterak nenechává rozhodit tím, že vychází tisícistránková kniha jménem Ahoj můj miláčku a v ní dopisy, které si psala s vězněným manželem – Ivanem Martinem Jirousem. Juliana Jirousová zemřela včera, 25. srpna, ve věku nedožitých 80 let. Její památku připomínáme článkem, který vyšel v lednu 2016 v magazínu Reportér.

not random 6

Zapařit se dá i na klasiku

Když jdete na koncert vážné hudby, koho čekáte u dirigentského pultíku? Nejspíš muže. Nejspíš ve fraku nebo přinejmenším v černém. Třeba to nebude úplně kmet, ale mladíček asi taky ne. V každém případě bude důstojný… No zkrátka obecná představa o dirigentovi má poměrně zřetelné obrysy. A teď si představte, že se mezi vás a orchestr postaví mladá drobná žena. Nezvyk? Ne nadlouho.

not random 8

Hrajeme ve vedru

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 9
not random 10
not random 11

Návštěvníci

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 12
not random 14

99 titulních stran

V létě vyfotí Tomáš Třeštík stý snímek na obálku Reportéra. Shodou okolností tohle focení plánujeme tak, aby pro něj bylo osobní a speciální – nechte se překvapit. S blížící se stovkou také přinášíme ohlédnutí za jeho devadesáti devíti titulními stranami. Podívejte se na výběr fotek pořízených k rozhovorům a článkům v průběhu minulých více než osmi let spolupráce. Jak vlastně vypadá takové focení obálek magazínu Reportér?

not random 15

Hledá se něco

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 16
not random 17
not random 18

Dárek

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 19

Kruh

Debata o tom, zda mít, nebo nemít dítě – tak začíná povídka psaná pro Reportéra, který vychází v květnu 2023.

not random 20
not random 21

Alena Mornštajnová: Vybrala jsem si téma, které je hroznější, než jsem si myslela

Sledujeme velký příběh současné české literatury: před deseti lety slavila neznámá valašskomeziříčská angličtinářka padesátiny a vydala svůj první román Slepá mapa. Zhruba před pěti lety se stala díky bestselleru Hana hvězdou, dohromady už prodala půl milionu knih, v dubnu pošle do světa román číslo šest. Jmenuje se Les v domě a je dost temný, truchlivý. V reálu působí spisovatelka Alena Mornštajnová jako veselá, optimistická dáma, což si dnes v Meziříčí ověříme – opravdu je to velký a zvláštní příběh.

not random 22

Z hlediska nacistů jsem na světě omylem

Na první dobrou to asi zní divně, ale vyrazil jsem na Mou vlast do Cardiffu – a byl to fantastický zážitek. Cesta měla smysl, protože právě orchestr Velšské národní opery zahájí letošní Pražské jaro a já mám možnost v klidu povečeřet s jejím šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Z restaurace odejdu přesycen vším kromě Hanusových historek a postřehů, protože ty bych chtěl poslouchat do rána, kdyby to šlo. Vydají na knihu.

not random 23

Merč

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

not random 25

Obzor

Samotář se plaví na své jachtě v Atlantickém oceánu západně od afrického pobřeží – tak začíná povídka psaná pro dubnového Reportéra.

not random 26

The Last of Us. Seriál podle hry, kterou jste nehráli

Poslední z nás, v originálním anglickém názvu The Last of Us, je populární seriál z produkce HBO, který sledují miliony diváků. Zajímavé a unikátní je na něm to, že jde o první televizní hit, jenž vznikl z videohry. S ní v minulé dekádě vyrůstala spousta lidí – mnozí ji přitom ani přímo nehráli, ale sledovali youtubery, jak ji hrají.

not random 27
not random 29
not random 30
not random 31

Češi draží ruské umění, aby pomohli Ukrajině

Desítky ruských umělců věnovaly svá díla do dobročinné aukce, kterou pořádá česká neziskovka Gulag.cz ve spolupráci se sdružením Memorial a organizací NESEHNUTÍ. UAukce, jak se projekt jmenuje, nabízí třiatřicet děl, která reflektují dějiny stalinských represí, ale i současnou válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Výtěžek z akce půjde právě na Ukrajinu, zdůrazňuje Petra Černoušková z Gulag.cz s tím, že od těch autorů, kteří jsou stále fyzicky v Rusku, je účast v dražbě odvážným činem.

not random 32
not random 33

Kouzelník

Mladý muž vzpomíná na setkání se svým kamarádem kouzelníkem v jednom nonstopu v Praze. Tak začíná povídka psaná pro únorového Reportéra.

not random 34
not random 35
not random 36

Zemřel Petr Hošek z Plexisu. Jak žil a co o tom sám říkal

Ve věku pětapadesáti let zemřel Petr Hošek, frontman skupiny Plexis, se kterou odehrál první koncert 11. srpna 1984. Před pěti lety - nedlouho po vážné dopravní nehodě, kterou utrpěla kapela cestou z koncertu - vyšel v magazínu Reportér článek, kde „Sid“ Hošek mluvil nejen o následcích havárie, ale také o dalších nehodách, hudebních začátcích i vztahu k alkoholu. Jak popisoval své životní momenty vlastními slovy? Článek z počátku roku 2018 jsme odemknuli k přečtení pro všechny.

not random 37

A nakonec na tom tratí muzikanti. Spotify, seriál a realita

Seriál Netflixu nazvaný The Playlist popisuje příběh streamovací platformy Spotify. Má své zajímavé momenty a postupy, ale pozoruhodně málo se v něm řeší jeden velký problém – totiž že Spotify sice pomohlo hudebním vydavatelům, nikoli však samotným hudebníkům. V recenzi k tomuto závěru dochází publicista, který se tématem dlouhodobě zabývá.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>