not random 0

PODCAST: Andrej Babiš a nová totalita. Měl by si rovnou sám jednu plácnout?

„Sado-maso“, „Alenka tu není“, „nikdy jsem si nepotáh“ – takové termíny používal první zářijový týden v Poslanecké sněmovně vůdce opozice, bývalý a možná i budoucí premiér Andrej Babiš. Novináři magazínu Reportér si prostudovali kompletní stenozáznamy neobyčejně dlouhých projevů šéfa ANO a rozebírají je ve svém podcastu. Co z projevů mimo jiné vyplývá? Na jednu stranu je slovní salát Andreje Babiše legrační, na druhou stranu jsou ale rozčilující jeho řeči, že zde máme novou totalitu.

not random 1

Prostě se z nás stali bráchové. Herci Jan Nedbal a Oskar Hes

V říjnu roku 1953 se odbojová skupina bratří Mašínů pokusila utéct do Západního Berlína a navzdory obrovské přesile policistů a vojáků se to třem z jejích pěti členů povedlo. Letos v říjnu bude mít premiéru film Bratři, ve kterém dostali hlavní role Jan Nedbal (je starší, hraje tedy Ctirada Mašína) a Oskar Hes (ten mladšího, Josefa Mašína, se kterým se osobně setkal). I Honza s Oskarem působí jako bratři, dokonce spolu bydlí.

not random 2

Franta vyložil miliony na stůl. Proč dal kmotr Mrázek zabít Bělu

Nové zjištění v kauze kmotra Františka Mrázka: v roce 1996 nechal zabít krále podsvětí Antonína Bělu proto, aby vyřešil vzájemný spor o 248 milionů. Mrázek s Bělou si začátkem devadesátých let brali úvěry, které nespláceli, a nechávali propadnout zástavy, jež měly podstatně menší hodnotu. Mrázek nicméně Bělovi o jedné takové mimořádně velké transakci neřekl. Běla se to dozvěděl, chtěl svůj podíl a začal ho vydírat.

not random 3

Šlapeme po penězích, stačí se ohnout. Zlatokopové na Otavě

Za jednu z životních výher považuju fakt, že je mým kamarádem kastelán šumavského hradu Kašperk, kam tím pádem občas můžu zajet, přespávat ve věži a hledět do plus minus nejhezčí krajiny na světě. Posledně jsem se tam seznámil s mladým kameníkem, který opravoval hradby. V jednu chvíli ukázal směrem k Sušici a pravil, že tam dole, na řece Otavě, občas rýžuje zlato; a prý i s jistým úspěchem. „Nepotřeboval bys,“ zeptal jsem se, „příště pomocníka?“

not random 4

Soláry jsou zpět. Tentokrát bez baronů

Tolik fotovoltaických elektráren, kolik se zprovozní letos, se do sítě připojilo naposledy v roce 2010. Současný boom bude však ve všech ohledech jiný než ten, který dal vzniknout pojmu solární baroni. Nejvíc na něm paradoxně vydělají ti, kdo si žádnou fotovoltaiku nepostaví, ale budou umět nárazově vyrobenou energii ze slunce využít.

not random 5

Džungle ve vinicích. Nový trend mezi vinaři

Zvlněné vinohrady pod Pálavou každého spolehlivě okouzlí, při bližším ohledání to taková idyla není. „Hrozny jsou krásné, ale pod nimi je mrtvá půda,“ říká Milan Nestarec z Velkých Bílovic a nabírá do dlaně zoranou hlínu, kterou vzápětí odnáší vítr. „Chci to změnit. A nejsem sám,“ dodává. Navštívili jsme vinaře, kteří k révě sázejí stromy, řádky nechávají zarůstat bylinami a mají i další plány: „Pustíme do vinic ovce a prasátka,“ těší se Dominika Černohorská z Pavlova.

not random 6

Ano, začaly problémy, my jsme ale stále vděční. Dvě uprchlice z Ukrajiny

Více než rok a půl uplynulo od začátku války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. V Česku stále žije řada ukrajinských uprchlíků – třeba vědkyně Alla se dvěma syny nebo Anastasija, která pracuje v automobilce a současně působí v ukrajinských organizacích. Velkou vlnu české solidarity překryly konflikty poslední doby, někdy i drsné. Novela zákona současně ztížila podmínky pro uprchlíky. Co o tom všem říkají Alla a Anastasija?

data_rand 130
el size 17
random 10

Zn.: Bydlení zajištěno

Česko začalo chystat koncept levnějších nájemních bytů pro ty, kdo si nemohou dovolit platit tržní nájem. Prvním krokem je podpora obcí, aby si mohly chystat bytové projekty. Zároveň stát spolu s obcemi, bankami, developery i dalšími institucemi hledá správný model, jak zajistit dlouhodobě funkční výstavbu dostupného bydlení, které by mělo fungovat jako doplněk běžného tržního systému. Tak aby i zdravotní sestry, pečovatelé a další důležité profese měli kde bydlet.

not random 8

Tenký led Fialovy vlády

V říjnu uplynou dva roky od voleb, po nichž vznikla pětikoaliční vláda premiéra Petra Fialy. Její vyhlídky se teď nezdají dobré. I když politika umí přinášet různá překvapení, většinou jsou výsledky svázané se stavem peněženky, píše se v následujícím komentáři.

not random 11

S gumákem na konec světa. Výlet do finské divočiny

Osm ráno. V ospalé vesničce na konci Finska, kde je pár domků, benzinka a dva supermarkety, čekáme na autobus. Pár kilometrů od hranic s Norskem, patnáct kilometrů od Severního ledového oceánu a pět set kilometrů za polárním kruhem. Místo autobusu přijíždí dodávka pro dvacet lidí, z domu u silnice vyběhnou dvě děti mířící do školy. Budou našimi jedinými spolucestujícími na tříhodinové cestě zpět na letiště do laponského města Ivalo, kde naše cesta divočinou před týdnem začala.

img

ZAJÍMAVÉ ROZHOVORY
Každý den,
od pondělí do pátku

Vyzkoušet

Koupit předplatné
not random 12

Tehdy jsem poznala, že nejsem úplný exot

Mnoho let ji můžete potkávat na chodbách Masarykovy univerzity. Přitom plnoletá je Darja Klementová až od letoška a teprve od září bude řádnou studentkou této školy. Přesto je tu už jako doma. Chodí do laboratoře, kde zkoumá procesy uvnitř buněk, jež mohou vést k rozvoji leukemie. Mimořádně nadaná dívka má, alespoň prozatím, štěstí. Nachází podporu, kterou není vždycky běžné dostat.

data_rand 130
el no tag size 38
random 24
data_rand 138
el no tag size 50
random 34

„Zatím zvládnu zvednout syna do náručí,“ říká sportovec, který uběhl maraton i s rakovinou plic

Můj kamarád Michal Kulka (pětinásobný mistr světa v jízdě na koloběžce a úspěšný běžecký trenér) před rokem a půl zkolaboval a lékaři mu oznámili, že se jeho život nachýlil ke konci. Michal umřít nemohl, jeho žena byla těhotná, čekali první dítě, a tak bojoval - jako vždycky. S rakovinou plic bojuje dodnes. Nemoc ho rozežírá, ale čtyřicetiletý Michal chce doprovodit syna Matea poprvé do školky, a pak třeba i do školy, ale těžko říct: se svou ženou se pro jistotu loučí každý den. Celý rozhovor si poslechněte v podcastu Host Reportéra, kde kromě Michala Kulky hovoří i jeho žena Petra.

data_rand 130
el size 50
random 32

Zákeřná hypermobilita: Když zvednete malíček do pravého úhlu, něco je v nepořádku

Zkuste položit předloktí na stůl a zvednout malíček. Jestli to dokážete do pravého úhlu, jste nejspíš hypermobilní. Což je stav, který vám v mladším věku nevadí a dost možná o něm ani nevíte. Ale čím víc tělo stárne, tím vážnější důsledky může hypermobilita mít: od křečových žil přes bolesti hlavy a nespavost až po úzkostné stavy nebo celulitidu na štíhlém těle. Jak s hypermobilitou pracovat a jak ji poznat už u dětí, vysvětluje jógová terapeutka Zuzana Klingrová.

data_rand 138
el size 50
random 34

Výročí slavné bitvy na Vítkově: Křižáci byli krůček od vítězství, říká historik

Vraťme se do léta roku 1420, kdy husitskou Prahu obléhá křižácké vojsko Zikmunda Lucemburského. Zikmund je králem římským, ale teď si jde i pro korunu českou. Zároveň hodlá zakročit proti novému náboženskému hnutí, které Prahu v posledním roce zcela ovládlo, ale z pohledu katolické církve je kacířstvím. K hlavnímu útoku vedenému na vrch Vítkov dojde 14. července, a naším průvodcem touto bouřlivou dobou je v následujícím rozhovoru Jan Biederman, vědecký pracovník Vojenského historického ústavu v Praze.

Reklama
not random 14

Kdo je Robert Fico. Cynický pragmatik, který přežil politickou smrt, aby se pomstil

Strana Smer Roberta Fica měla podle průzkumů z léta značnou šanci získat ve volbách koncem září nejvíce hlasů a mít možnost sestavovat vládu. Kdo vlastně je Robert Fico? Cynický pragmatik, který přežil politickou smrt, aby se pomstil – píše zkušený slovenský novinář v rozsáhlému analyticko-názorovém portrétu bývalého premiéra pro magazín Reportér. Dodává také, že pokud Fico slibuje zastavení slovenské pomoci Ukrajině, myslí to vážně. V tomto bodě jeho pragmatismus přebíjí nedůvěra vůči Západu, kterou nasál ještě coby nastupující prominent minulého režimu.

not random 15

Šťastná mezi otloukánky

V sedmi letech vzala do ruky housle. A rovnou se rozhodla, že jednoho dne bude houslistkou, prý proto, že se jí líbilo, „když to někdo fakt uměl“. Sen si splnila: vystudovala konzervatoř a AMU, stala se špičkovou hráčkou a taky členkou jednoho z nejlepších kvartet světa. Jenže pak jí osud přihrál do ruky nástroj, který se laikovi může jevit jako skoro stejný, nicméně je to opravdu jen zdání. Viola je větší, má hlubší tón. „A taky širší duši,“ říká Eva Krestová, historicky první šéfka violové sekce České filharmonie.

data_rand 130
el no tag size 50
random 32
data_rand 138
el no tag size 50
random 34
data_rand 130
el size 50
random 32

To, co je na světě jen moje

Už první kniha Lucie Faulerové Lapači prachu vzbudila značný ohlas a čekalo se na další. Ta přišla loni, jmenuje se Smrtholka, byla nominována na cenu Magnesia Litera a v květnu získala Cenu Evropské unie za literaturu.

data_rand 138
el size 50
random 34
not random 16

Konec doby papírové

Obyvatelé Česka mají rádi online služby, které jim zjednodušují život. Ukazuje se to v bankách, obchodech i na úřadech. V řadě těchto aspektů je Česko velmi moderní zemí. Stát ovšem trochu zaspal a teď horečně dohání digitální služby, na které budou mít lidé nárok. Velké digitální projekty drhnou na nedostatku lidí i vůle. A zároveň se najednou chystají hned dvě elektronické občanky, evropská a česká…

data_rand 144
el size 50
random 35
data_rand 144
el size 25
random 17

Staří dobří otužilci

„Asi jsme trochu divní. Ale to je v pořádku, nám je to jedno,“ směje se pětaosmdesátiletý John Davis, který chodí plavat do chladného Sanfranciského zálivu, ať prší, nebo fouká vítr. V místním klubu Delfín je několik set plavců otužilců, mezi nimi i senioři. Proč to dělají? „Plavu za každého počasí, ani déšť mi nevadí. Je velmi příjemné a krásné vidět kapky deště, když máte oči na úrovni vody,“ říká devětasedmdesátiletá King Sip.

data_rand 158
el size 50
random 39
data_rand 172
el size 50
random 42