not random 0

Nebezpečí umělé inteligence: Pro šíření dezinformací může být horší než trollí farmy

Ještě poměrně nedávno to byl pro většinu lidí pojem, který používali hlavně „ajťáci“ nebo se jím zpestřovaly katastrofické filmy. Dnes už je situace jiná, umělou inteligenci neboli AI používají miliony lidí po celém světě a zvlášť v posledním roce získala spoustu slávy a fanoušků. Proč? A co od ní čekat v letech následujících? „Slyšel jsem i ptákoviny typu, že AI nás do pěti let zničí. To je nesmysl,“ říká český vědec Tomáš Mikolov z ČVUT, jeden z největších odborníků na umělou inteligenci na světě.

Byznys

Byznys

not random 1

Nezmačkat a vrátit. Blíží se zálohování PET lahví a plechovek

Zálohování PET lahví a plechovek a jejich vracení už zavedli na Slovensku – návrh chystající takovou v mnoha ohledech revoluční změnu připravuje i české ministerstvo životního prostředí. Systém snižuje emise i množství odpadu končícího v přírodě: má sice své kritiky, na jeho stranu se však postavili například výrobci nápojů a už ho zkoušejí také některé obchodní řetězce. Výše zálohy by měla být tři či pět korun.

not random 2
not random 3

Češi budou pít méně, ale lépe

Po covidových letech se zase pomalu vracíme do hospod. Ty ovšem musejí být atraktivní a zajímavé, teprve pak budeme ochotni tam nechávat své peníze. Velké rozdíly jsou přitom nejen mezi regiony, ale i mezi většími městy a malými obcemi. Obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje popisuje, jak firma pomáhá hostinským s byznysem. Leckdy může pomoci i drobnost, například moderní toalety.

not random 5

Na vzduch a vodu. Jízda na konci světa

Provincie Poslední naděje. Cesta na konec světa. V odlehlém koutu Jižní Ameriky vznikla továrna na nový druh paliva pro spalovací motory. Jakým způsobem se dá vytvořit „benzin z vody a vzduchu“? Jak se na takové palivo jezdí? Jde to až překvapivě hladce. Bude to ale stačit na masovou produkci?

not random 6

Banky na uhlíkové stopě

České banky, i když zatím ne všechny, začínají více hledět na dodržování principů udržitelnosti u svých klientů v oblasti byznysu. Čím více se firma věnuje životnímu prostředí či omezování emisí, tím výhodnější financování by měla získat. A tento princip se nevztahuje jen na velké společnosti.

not random 7

Udržitelnost se brzy dotkne i malých firem

Jste malá firma, ale dodáváte své zboží nebo služby velké firmě? I vás se začnou týkat požadavky udržitelnosti, tedy například to, kolik produkujete emisí skleníkových plynů. Informace o této oblasti od vás bude téměř jistě požadovat váš velký zákazník, který musí psát ESG reporty, na nichž pak závisí například přístup k financím od bank.

not random 8

Škrty u stavebního spoření, riziko pro úspory energií

Vláda potřebuje krátit státní výdaje. Experti z Národní ekonomické rady vlády i ministr financí v této souvislosti mluví o zrušení státní podpory stavebního spoření. To dnes využívá 3,3 milionu obyvatel Česka. Stát by ale tímto krokem zároveň výrazně omezil možnost obyvatel získávat úvěry na energeticky úsporná opatření, jako jsou fotovoltaika a tepelná čerpadla.

not random 9

Po roce propadů naděje na obzoru. Finance a investice

Řada investorů sčítala na přelomu roku ztráty z nepříliš povedeného období. Vysoká inflace a následný růst úrokových sazeb vedly k poklesu většiny investic – od akcií přes dluhopisy až ke kryptoměnám. Letošní rok by měl už být o poznání nadějnější. Zajímavé by mohly být zejména investice do dluhopisů.

not random 10

Nudný otec získal respekt

Mladší investoři si loni částečně natloukli nos v kryptoměnách a startupových akciích a začínají se poohlížet i po jistějších investicích. Ti starší narazili na to, že nemovitosti nenabízejí neochvějnou jistotu, a hledají nové příležitosti. Obě generace pak dlouhodobě sázejí na zahraniční akcie.

not random 11

Poučení pro trh: nízké úroky k úspěchu nestačí

Teoreticky by mu měly krize nahrávat. Jedním z důležitých oborů skupiny Natland je totiž záchrana firem v potížích. „Mnohem lépe se ovšem firmy zachraňují v období optimismu, než když všude kolem stříká krev,“ říká zakladatel a většinový vlastník Natlandu Tomáš Raška. Mluví také o tom, proč jsou levné energie a nízké úroky pro byznys nebezpečné, i o tom, proč se rozhodl sázet na nemovitosti a energetiku.

not random 12

Starší byty koupíte levněji, ty nové si lépe drží cenu

Pokud chcete investovat do nemovitostí, je dobré peníze rozložit. Část do bytů, jinou kancelářských nebo průmyslových objektů. „Portfolio by nemělo být monochromatické,“ říká Martin Skalický, předseda poradenského týmu skupiny Progresus. Starší byty se podle něj hodí více pro aktivní investory, nové jsou vhodné jako konzervativní investice na delší dobu.

Byznys
not random 13

Mince z Jablonce nosíte denně v kapsách už třicet let

Česká mincovna je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí. Tři desítky let razí v Jablonci nad Nisou nejen oběžné mince pro český stát. Svým vznikem v roce 1993 firma navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Pyšní se řadou unikátů, ocenění a rekordů.

Byznys
not random 14

Rok ve znamení Rohlíku

V roce 2022 online supermarket Rohlík přilákal jeden a půl milionu zákazníků v Praze, Mnichově, Vídni a Budapešti. Prodal jedenáct milionů objednávek a rozrostl se nově i do měst, jako je Frankfurt nebo Bukurešť.

not random 15

Obchody roku 2022. Do nebes a ještě výš

Nejvýdělečnějším oborem roku byla určitě energetika, zisky velkých českých hráčů – ČEZ, Daniela Křetínského i Pavla Tykače – rostly o desítky miliard. Nejzajímavější trofej získal Karel Komárek, když jeho Allwyn obdržel licenci na provozování britské The National Lottery. Největší realitní obchod uskutečnil Radovan Vítek. A řadu nových příležitostí otevřel svou nesmyslnou válkou Vladimir Putin. Podívejte se za kulisy největších a nejzajímavějších byznysových příběhů roku 2022.

not random 16

Chceš pivo? Ukaž mobil

Digitální identita se začíná ze styků s úřady či firmami přelévat i do každodenního života. Už brzy má sloužit jako doklad o dostačujícím věku při nákupech alkoholu, tabákových výrobků nebo pyrotechniky. A to jak přímo v barech či prodejnách, tak i na dálku při online nákupech.

not random 17
not random 18

Jsme e-shop se zbožím, které ještě neexistuje

Máte v hlavě podnikatelský projekt, ale nemáte peníze. Můžete hledat investora, vzít si úvěr v bance anebo zkusit crowdfunding, tedy sbírání peněz od lidí. Největším českým webem, který tu možnost nabízí, je Hithit. Vznikl před deseti lety a od té doby přes něj lidé poslali asi 450 milionů korun na víc než čtyři a půl tisíce projektů. „Když jsme začínali, Češi o crowdfundingu nevěděli nic. Dnes už ho umějí, ale pořád je kam růst,“ říkají spoluzakladatelé Hithitu Aleš Burger a Pavel Eichler.

not random 19

Křemíkové Česko

Česká republika zažívá skutečný digitální boom. Stojí za tím růst tuzemských technologických firem i rozmach vývojových center světových značek. Za posledních pět let se počet vývojářů a softwarových inženýrů více než zdvojnásobil. Bezmála polovina z nich se přistěhovala za zajímavou prací a dobrými životními podmínkami z ciziny. Proč jsme tak zajímavou technologickou zemí? A v čem by se to mohlo ještě zlepšit?

not random 20

Dobrá poloha, skvělí lidé. Praha je prostě nejlepší

Firma, kterou v roce 2009 založil, dělá špičková datová úložiště. Od roku 2019 má vývojové centrum v Praze, kde zaměstnává stovky inženýrů a hodlá růst i nadále. „Nabíráme hlavně lidi, kteří se dovedou rychle učit a adaptovat,“ říká John Colgrove, zakladatel a hlavní vizionář společnosti Pure Storage.

not random 21
not random 22

Ženy dobývají svět byznysu

Do vedoucích pozic ve firmách usedají čím dál častěji ženy. Týká se to také Česka. Trend lze dokumentovat jednotlivými příběhy úspěšných českých podnikatelek a majitelek rodinných firem i statistikou a demografickým vývojem. Pokud bude tento vývoj pokračovat, prospěch z toho budou mít všichni. Podle odhadů by větší zapojení žen do ekonomických aktivit mohlo solidně zvýšit český hrubý domácí produkt.

not random 23
not random 24

Program Strive Czechia podpoří digitalizaci malých podnikatelů

Mastercard spustil iniciativu, která pomůže mikropodnikům a malým podnikům, aby mohly lépe prosperovat v digitální ekonomice. Má odstranit bariéry, na které narážejí podnikatelé a zejména podnikatelky, a usnadnit jim další rozvoj. Podporu z programu Strive Czechia může využít až 250 000 subjektů.

Byznys
not random 25
not random 26
not random 27

Uspořit na energiích? Tak těžké to není

Tisíce, dokonce i nižší desítky tisíc korun ročně může uspořit domácnost na energiích. A často stačí pouhá okamžitá změna chování, i když fotovoltaika na střeše či tepelné čerpadlo jsou samozřejmě výhodné. Nejenže se rozumný přístup vyplatí kvůli tomu, že energie zdražují, úspory také pomůžou planetě a Česku, které se snaží zbavit závislosti na ruských surovinách. Změna je ovšem potřebná jak v osobní rovině, tak na úrovni celých domů.

not random 28

Jednotná dobíjecí karta usnadní řidičům život

Volkswagen Financial Services slaví třicet let na českém trhu. Největší leasingová společnost na českém trhu jde do dalších let s velkými plány, které popisuje managing director Vratislav Strašil. Mezi aktuální novinky patří jednotná dobíjecí karta pro elektrické vozy nebo pět let servisu zdarma.

Byznys
not random 30

Teplo ze slámy, elektřina z jídla

Ve středočeských Kněžicích nevyhlížejí nastávající zimu s takovými obavami jako ve zbytku země. Teplo pro jejich domácnosti vzniká kousek od místního kostela a tomu odpovídá i jeho cena. Kněžice by mohly být zcela energeticky soběstačné, i co se týče elektřiny, tomu ale brání chybějící legislativa. Mimo jiné proto zůstává vesnice mezi Poděbrady a Jičínem ojedinělým příkladem.

not random 31

Potahy z kaktusu, akumulátor do kompostu

Tlak na snížení emisí u automobilek má mnoho rozměrů. Velký potenciál se přitom nabízí u materiálů. Například ve škodovkách najdete již dnes výplně dveří z konopí, mercedesy zase používají koberečky z rybářských sítí. A potahy sedadel – světe, div se – mají být brzy z vláken kaktusu.

not random 32

Jak zachránit kávu Arabica i český chmel

Klimatická změna dopadá na farmáře po celém světě. V Africe mají stále větší problémy s pěstováním oblíbené odrůdy kávy Arabica, v Česku letošní horko a přívalové srážky poničily úrodu chmele. Mnozí výrobci potravin, včetně českých firem, proto spolupracují s farmáři a pěstiteli.

Byznys
not random 33

Chceme prošlápnout cestu dřevěným domům

Praha bude mít historicky první bytový dům postavený ze dřeva s bezmála osmdesáti byty. Vyroste v Jinonicích na Radlické ulici a připravuje ho rezidenční developer Skanska se studiem Jakub Cigler Architekti. Bude šetrnější k životnímu prostředí než klasické stavby. Proč se v Česku nestaví ze dřeva více a jak by se to mohlo do budoucna měnit, říkají generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek a architekt Jakub Cigler.

not random 34

Soběstačné bydlení už není jen fantazie

Na samotě u lesa, v malebné krajině jižních Čech, stojí dům, jehož majiteli nechodí žádné účty za energie ani za vodu. Veškerou elektřinu a teplo si vyrobí sám a na praní prádla, splachování či sprchování využívá recyklovanou dešťovou vodu… Před válkou na Ukrajině zajímala energetická nezávislost spíše fajnšmekry a vizionáře. To se změnilo s krizí kolem cen plynu a elektřiny.

not random 35

Začneme hned, získáme náskok do budoucna

První firmy u nás začínají psát takzvané nefinanční reporty, které ukazují, jak si vedou v oblasti udržitelnosti. Brzy půjde o klíčovou věc, která rozhodne mimo jiné o přístupu firem k financování – a to nejen v Evropské unii, ale i jinde ve světě. Například firma, která je na tom špatně s emisemi skleníkových plynů, bude mít problém. Pro byznys je však reportování i příležitost zjistit o svém podnikání více a zmapovat možnosti dalšího rozvoje.

not random 36

Když se s inflací smíříme, půjde zastavit jen šokem

Prvním krokem k zastavení inflace je vyřešení vysokých cen elektřiny. Jen to ale nebude stačit. Musí se změnit také inflační očekávání ve firmách, říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte. Pokud budou všichni stále plánovat zdražování, zůstane nám nadlouho. Takovou situaci pak lze řešit jen šokovou terapií.

not random 37

Manuál řadí zpátečku

Čím dál více lidí preferuje u nových vozů automatické převodovky, do některých modelů si už ruční řazení ani nemůžete objednat. První automobilky také oznámily, že s ručním řazením definitivně končí. Už tak nákladné automobily se tím dále prodražují, na druhé straně vede většinou automat k nižší spotřebě. Co je na moderních „automatech“ tak lákavého? A patří skutečně „manuály“ do starého železa?

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>