To zvládneš, jsi přece Štěpánková!

Post Image

To zvládneš, jsi přece Štěpánková!

Play icon
16 minut

foto Jan Hromádko

Je mezi nimi třiačtyřicet let věkového rozdílu, přesto spíše než jako máma s dcerou působí jako dvě kamarádky. Zdravotní problémy, kterými si musela projít maminka Eva, obě dvě ještě více sblížily. A do jisté míry také ovlivnily chod úspěšné kosmetické firmy, kterou Eva Štěpánková vybudovala – a s dcerou Janou ji dnes společně řídí.

Eva Štěpánková pracovala dlouhá léta v Ústavu lékařské kosmetiky. V roce 1988 ve třiačtyřiceti odešla na mateřskou, narodila se jí dcera Jana. Do ústavu se už nevrátila a místo toho v roce 1991 založila a následně přivedla k prosperitě vlastní kosmetickou firmu Ryor. Název je zkratkou parfémové kombinace rybíz – oranž používané ve vůbec prvních výrobcích firmy.

Předloni se však příběh zkomplikoval. Po letech tvrdé práce ji zradilo zdraví a musela na operaci, která skončila dvanácti šrouby v páteři. Pak ovšem přišly pooperační komplikace, stav se zhoršil a vyhlídky nebyly dobré. Dcera Jana se pak rozhodla vzít mámu z nemocnice domů. Pro chod firmy i pro matku s dcerou to byl důležitý zlom. A to nejen v řízení podniku, ale i v přemýšlení o budoucnosti.

Firma si v době vašich zdravotních problémů prošla složitou situací. Jak je na tom Ryor nyní?

EŠ: Moje zdravotní situace stále není úplně ideální. Ale díky nasazení dcery a našeho pana ředitele, který je ve firmě už pětadvacet let, se to podařilo zvládnout. Za potížemi ve firmě ovšem stála i nová nařízení evropských orgánů.

V čem vám evropská nařízení komplikovala život?

EŠ: V oblasti konzervačních látek. Měli jsme naprosto odladěné systémy výroby, které fungovaly třeba dvacet let. A najednou přijde zákaz jedné látky, pak zase další. Pro nás to znamená hledat ve výzkumu nové složení příprav. Kdyby to alespoň byla třeba jedna komplexní změna, která by změnila povolené látky najednou. Ale tak to bohužel není, mění se to průběžně.

V období vaší nemoci a krizového řízení vám také odešla klíčová postava vývojového oddělení. Už jste našli náhradu?

EŠ: Jistě, to by ani jinak nešlo.

Kde se vlastně shání lidé do vývoje kosmetiky? Co je to za profese?

Podpořte Reportér sdílením článku