Nepovedená reforma penzí naučila Čechy investovat

foto Petr Kozlík, Mafra

Před šestnácti lety založil se společníkem Martinem Nejedlým portál Fincentrum. To se postupně proměnilo ve finančního poradce. A hodně vyrostlo. Před třemi lety, kdy prodávali většinový podíl, mělo Fincentrum už více než miliardovou hodnotu. Petr Stuchlík stojí stále v jeho čele. A mezitím investuje peníze do půjček, rádií či drezury koní – čas pak vkládá do studia a letadel.

Jak se vlastně váš obor jmenuje? Jste finanční poradenství, zprostředkovatelství?

V České republice jsme finanční poradenství, na Slovensku jsme finančné sprostredkovanie.

Stavební a bytový boom docela jede, lidé si berou hodně hypoték. Dá se říci, že je to pro finanční poradenství dobré období?

Ano, nicméně finanční poradenství není jen zprostředkování hypoték. Obecně platí, že pokud se lidé více zajímají o investice do bydlení, tak se méně zajímají o ostatní produkty. Dnes patří mezi úspěšné obory financování bydlení a do jisté míry i investice, naopak trochu trpí pojišťovnictví.

Loni Fincentrum vykázalo tržby přes 1,5 miliardy a desetiprocentní nárůst proti roku 2014. Jaký je odhad výsledků a procenta růstu pro letošní rok?

Očekáváme, že celkově tržby ještě mírně vzrostou. V prvním pololetí jsme se co do objemu tržeb stali největší poradenskou společností v České republice.

Za obě země jste za pololetí hlásili tržby přes osm set milionů.

Bylo to 812 milionů. Ve druhém pololetí očekáváme na Slovensku pokles zhruba o dvacet procent. V České republice bude naopak druhé pololetí ještě silnější než to první.

Proč?

Od prosince dojde ke změně v distribuci hypoték i pojištění. Každá taková změna vždy znamená, že trh v posledních týdnech starého režimu funguje velmi dobře, protože nikdo přesně neví, co přijde dál. Celý rok 2017 si bude interpretace nového zákona teprve sedat.

O zákon se vedly velké boje. Máte představu, jak se situace změní?

Podpořte Reportér sdílením článku