U milíře

10. listopadu 2018

Před milířem, kolem roku 1890

František Krátký

Blíží se zima, topná sezóna se rozjíždí naplno. Čím se topilo dřív? Jak se vyrábělo dřevěné uhlí? Funkční milíř viděla většina z nás jen v pohádce Pyšná princezna, případně v muzeu nebo ve skanzenu. A zde máme jeden opravdový milíř i s dvojicí uhlířů na historické fotografii.

František Krátký vytvořil fotografický obraz s příběhem. Milíř je opravdový, ovšem samotný děj je naaranžovaný. Ženy přinesly uhlířovi do lesa oběd, podávají mu misku a upřeně ho pozorují. Zdá se, že jídlo předává muži jeho manželka, zatímco její matka výjev pozoruje. Starší žena působí zkroušeným, sedřeným dojmem, ruce odevzdaně spuštěné v klíně. Zato muž vyhlíží radostně, na předávanou krmi se spokojeně usmívá.

V pozadí vidíme mužovo pracoviště – milíř, na jehož vrcholu stojí jiný dřevař, který celý výjev pozoruje. Fotograf určitě postavám určil jejich stanoviště, autorské aranžmá se už ale zřejmě netýkalo mimiky a gest. Postavy na scéně nejsou najatí komparsisté, i v tomto ohledu je snímek autentický: fotograf při své cestě po venkově narazil na milíř a s lidmi se na místě domluvil. František Krátký programově usiloval jako málokdo z fotografů té doby o dokumentární zobrazení tehdejšího života, své „lokace” navštěvoval namnoze pěšky.

Před milířem, kolem roku 1890

František Krátký

V milířích dochází pomalým hořením za minimálního přístupu vzduchu a vysoké teploty ke karbonizaci dřeva. Po vychladnutí se milíř zboural a uhlí se vyjmulo. Jeho množství odpovídalo asi pětině použitého dřeva. Na fotografii vidíme stojatý milíř, který býval vysoký asi tři metry. Je utěsněný hlínou a doutná. Na začátku procesu muselo být v hliněném obalu vytvořeno několik otvorů, aby se obsah milíře mohl rozhořet.

Po „rozfajrování“ dřeva uvnitř milíře se otvory utěsnily a přívod vzduchu bylo nutné regulovat, pomalé hoření za mírného doutnání trvalo několik desítek hodin. Dnes již na dřevěné uhlí narazíme víceméně jen při zahradním grilování a středověkých slavnostech, ale v minulosti bylo základním zdrojem tepla pro kovářské výhně, hutě a další výrobní provozy, používalo se také při výrobě střelného prachu. Seznámit se s celým procesem a podobou milířů můžete například na okraji obce Lhota u Kamenných Žehrovic na Kladensku.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku