Nahlédněte pod štětec mistra. Muchova díla ožívají

29. června 2022

Výstava nazvaná Alphonse Mucha eMotion představuje díla českého malíře světového významu na velkoplošných projekcích za doprovodu orchestrální hudby. Návštěvníci obklopeni 360° efektem tak mohou nahlédnout přímo do ateliéru secesního mistra a pozorovat jej při práci – dívat se mu doslova pod štětec.

Král český Přemysl Otakar II. – tak se jmenuje pátý obraz Slovanské epopeje. Alfons Mucha jej namaloval v roce 1924 a o téměř století později toto dílo ožívá pomocí obřích digitálních projekcí. Výstava v Jízdárně Pražského hradu pojmenovaná Alphonse Mucha eMotion nabízí multimediální zpracování obrazů a plakátů Alfonse Muchy v nadživotní velikosti, 3D podobě a také v pohybu.

„Chtěli jsme, aby divák mohl nahlédnout na mistrovo dílo opravdu zblízka. Takže například uvidí, jak se deseticentimetrová postavička umístěná v pozadí obrazu zvětší do sedmimetrové podoby,” říká hudebník a kreativní producent projektu Michal Dvořák a dodává: „Návštěvníci se virtuálně ocitnou uprostřed Muchova ateliéru a mohou se ponořit do okamžiků, kdy své dílo tvořil, a pozorovat jeho práci se štětcem.”

Nová forma digitálních projekcí si podle autorů výstavy neklade za úkol Muchova díla vylepšovat. „Snažili jsme se o vyjádření pocitů a emocí současnými výrazovými prostředky. Možná by to tak, při vší úctě, dělal i sám Alfons, kdyby měl přístup k dnešním technologiím,” domnívá se Michal Dvořák.

Hlavní producent a podnikatel Richard Fuxa, který spravuje nejkomplexnější sbírku díla Alfonse Muchy, pak doplňuje: „Název výstavy naznačuje, že výstava je plná pohybu a také emocí. Je to vůbec poprvé, co se podařilo Muchova díla zobrazit ve 360° projekci a promítat na velké formáty.”

Výstava se může chlubit i dalším unikátem, kterým je projekt Non-Fungible Token čili Nezaměnitelný token (zkratka NFT) – jde o transparentní digitální doklad umožňující určení majitele.


Kouzlo jedinečnosti

Mezi prvními návštěvníky výstavy byla malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková. „Mám radost, že je projekt zacílený hlavně na mladší generaci, která si cestu do klasických výstavních síní najde jen zřídka,” nechala se slyšet a dodala: „A jsem velmi ráda, že se tohoto počinu ujali právě čeští umělci ve spojení s českým majitelem největší sbírky dedečkových plakátů.”

Forma digitálních obřích projekcí výtvarných děl s hudebním doprovodem nicméně vzbuzuje zájem u všech věkových kategorií z řad široké veřejnosti. Digitální prezentace nazývaná Immersive Exhibition zapustila už kořeny především v pařížské galerii Atelier Des Luminéres, kde tímto způsobem v uplynulých letech představili umělce jako je Hieronymus Bosch, Gustav Klimt, Vincent Van Gogh, Egon Schiele nebo Salvator Dali. „Alfonsu Muchovi jsme chtěli takto vzdát hold. On sám byl milovníkem nových technologií a vynálezů, snad by se mu to tedy líbilo,” říká Michal Dvořák .

Na projektu pracoval tým zhruba tří set lidí po dobu dvou let. Tvůrci věří, že jejich snažení přinese dílu Alfonse Muchy ještě větší pozornost a obdiv než dosud. Richard Fuxa k tomu říká: „Jsme přesvědčeni, že jeho originalita, hloubka a nadčasovost ještě zdaleka nebyly doceněny.”

Místo konání výstavy, která bude probíhat do 13. září, je symbolické: severní loď chrámu sv. Víta, která je necelých čtyři sta metrů od Jízdárny Pražského hradu, zdobí od roku 1931 vitrážové okno podle Muchova návrhu.

Podpořte Reportér sdílením článku