Volby a Trump. Jako sledovat raněné zvíře

11. listopadu 2020

Donald Trump.

foto Profimedia.cz

Dívat se na porážku Donalda Trumpa bylo pro některé lidi bolestné. Mnozí konzervativci ho podporovali, protože vytáhl na světlo postoje a témata, jimiž liberálové opovrhovali. Pokud ale vaše strana prohrála, je třeba to unést s grácií a pochopit, co z voleb vzešlo dobrého – píše v názorovém textu český publicista, který je od léta na studijním pobytu v americké Nebrasce.

Jako novinář, ať už píšete o sportu nebo třeba o politice, se chtě nechtě občas dostanete do situace, kdy váš oblíbený tým, nebo politik prohraje. Prostě to k vaší práci patří – a je na vás, jak se s tím dokážete vyrovnat.

Sledovat „Election Night“, tedy volební noc přímo v Americe se v čase globální pandemii nepoštěstí každému: byl to v každém případě zážitek. Ostře sledované volby jsou pro novináře extrémně náročné a když jsem dopsal poslední článek, zaklapl jsem počítač, zahodil mobil na postel, vytáhl z šuplíku šachy a šel si zahrát partií s kamarádem Čechem, který je v Nebrasce se mnou. O politice jsem mu zakázal mluvit další tři až čtyři hodiny, teprve pak jsem se šel podívat na průběžné výsledky.

Nereálný svět Facebooku a Twitteru

Ptáte se, proč lidé s Trumpem sympatizují? Mnozí se kvůli svým konzervativním názorům cítí zavrženi a odsouzeni liberální částí politiky a médií. Prezident byl jedním z mála, s nimiž tito lidé mohli často souhlasit. Ať už šlo například o jeho odpor vůči nadnárodním organizacím, které – tak jako se ukázalo třeba v případě Světové zdravotnické organizace – nejsou plně funkční, pak také o důraz na silný národní stát nebo odpor vůči kulturního progresivismu. To všechno Trump, pokud si to nemyslel, přinejmenším předstíral.

Právě z tohoto východiska jsem také sledoval sčítání volebních výsledků. Zezačátku to vypadalo dobře, ale s přibývajícím časem přicházela nová a nová data, které čím dál víc ukrajovala z náskoku úřadujícího prezidenta. Bylo to jako sledování raněného zvířete, u kterého čekáte, než konečně padne k zemi. Joe Bidena americké zpravodajské televize a agentury prohlásily oficiálně vítězem voleb až několik dní po volbách, v sobotu kolem poledne. Nejenže si americká média ověřila, že průzkumy veřejného mínění nelze brát jako zrcadlo do budoucnosti, podle něhož můžeme předem vidět přesný výsledek nadcházejících voleb, ale také se nechtěla spálit jako před čtyřmi lety, kdy jejich liberální část měsíce zesměšňovala republikánského kandidáta, který nakonec stejně dokráčel k vítězství.

Ono sledování voleb, i jejich způsob je obecně v Americe nezdravý a USA škodí. Totemické shromažďování se a společné sledování nonstop chrlení výsledků všech kabelových televizí se dříve nebo později mentálně projeví na zdraví národa a společnosti. Ostatně zatímco u nás čekáme na oficiální výsledky a jejich potvrzení Českým statistickým úřadem, v Americe volby tradičně fakticky ukončují televize.

Podpořte Reportér sdílením článku