Vyhýbám se Praze a bublinám, říká velký investor do bytů

25. června 2020

Jakub Kořínek

Karolína Jírová

Jakub Kořínek jako soukromý investor postupně nakoupil zhruba tři sta bytů a rodinných domů, které pronajímá. Nyní jako spoluzakladatel Fondu českého bydlení SICAV, a.s., vytváří pro investory portfolio, které by mělo mít do tří let okolo tisíce nájemních bytů. Při nákupech cílí na „normální bydlení pro normální lidi“, vyhýbá se Praze, Brnu a například i městům závislým na jednom velkém zaměstnavateli.

S příležitostným investováním do nájemních bytů začal Jakub Kořínek před deseti lety. Určitým zlomem se pro něj stala koupě menšího činžovního domu s šesti byty na Kladně. Tehdy si prý uvědomil, že na investici do nájemní nemovitosti může dosáhnout podobných výnosů jako při nákupech a prodejích firem, kterým se věnoval v investiční skupině Penta Investments.

„Můj první činžovní dům poskytoval návratnost okolo dvaceti procent ročně. Pro mě byl šok, že je něco takového možné,“ líčí nyní čtyřicetiletý profesionální investor. Od té doby se toho hodně změnilo. Jeho soukromé portfolio s byty a domky, které dlouhodobě pronajímá, se postupně rozrostlo na tři sta bytových jednotek. Tehdejší relativně nízké ceny nemovitostí jsou také pryč a je prý potřeba pečlivě vybírat a počítat.

Se svými partnery, developerem a investorem Tomášem Novákem a advokátem Janem Holáskem, před dvěma lety založil investiční Fond českého bydlení cílící na činžovní domy a byty s minimálním ročním výnosem šest procent. To prý téměř automaticky vylučuje z nákupů nemovitosti v Praze a Brně, kde podobného výnosu nelze nyní reálně dosáhnout. „Ale nekoupíme vše, co nám proti kupní ceně vyjde nad šest procent,“ říká Jakub Kořínek v rozhovoru pro Reporterpremium.cz. „Výnos poměřujeme kvalitou lokality,“ dodává s tím, že ve městech se „složitější sociální a ekonomickou strukturou“ jako například Ústí nad Labem požadují výnos vyšší.

S příchodem koronaviru se obchody s realitami výrazně zpomalily. Podle Jakuba Kořínka je nyní složitější dohodnout se na kupní ceně. „Prodávající mají představu o ceně nemovitosti, jaká byla před koronavirem, kupující by rádi kupovali levněji,“ vysvětluje. Fond českého bydlení má nyní nakoupené nájemní nemovitosti v hodnotě lehce přes sto milionů korun, během tří let by se zakladatelé chtěli dostat na miliardu. „Naše přesvědčení je, že investice do činžovních domů je vhodná i v deštivějších obdobích. Potřeba bydlet je trvalá a s koncem ekonomického růstu nezmizí,“ uzavírá Jakub Kořínek.

Dlouhý rozhovor o tom, jak vybírá nemovitosti na investici, čtěte na Reporterpremium.cz.

Podpořte Reportér sdílením článku