Vzpomínka. Gorbačov (ne)milovaný

Názory

Moskva, 25. srpen 2010. Velký večer: na národním stadionu Lužniki vůbec poprvé koncertují U2, jedna z nejslavnějších kapel světa. Stadion je narvaný. Pohyb lidí organizují vojáci, což v prostředí rockového koncertu působí nepatřičně, ale takové už je holt Rusko, z místních se nad kordony uniforem nikdo nepozastavuje. Bono, frontman kapely, je oděn v tradiční černé, křiváka nesundavá, je totiž chladno a prší.

Že mezi songy přijde na řadu i politika, je jasné, Bono je angažovaností proslulý. Co se bude dít? Témat je dost. Ruským prezidentem je zrovna Medveděv, Putin je premiér, ale málokdo pochybuje, že skutečným vládcem země zůstává právě on. A přestože v porovnání s pozdějšími roky (o současnosti nemluvě) je to čajíček, ani tou dobou to nemá opozice jednoduché.

Hlavním politickým momentem koncertu je nakonec vystoupení slavného zpěváka Jurije Ševčuka, Putinova odpůrce. O tři dny dřív, když Ševčuk vystupoval v centru Moskvy na protirežimní demonstraci, mu policie nedovolila zapojit aparaturu, a on tak zpíval „unplugged“ čili asi tak pro první tři řady. A teď tu stojí na národním stadionu, Bono se mu klaní a pod pódiem je šedesát tisíc lidí. Slušná záplata.

Nicméně tenhle sloupek vzniká kvůli jinému momentu: tomu, kdy Bono nadšeně ohlásí, že na koncertě je přítomen i Michail Gorbačov. Někdejší sovětský lídr, autor politiky glasnosti, muž, který se stal (byť částečně mimoděk) hybatelem dějin. Přispěl k pádu železné opony, k ukončení studené války, k rozpadu SSSR. Když mu Bono posílá pozdrav, pár tisíc cizinců v publiku propuká v jásot. Ruská reakce je naopak (mírně řečeno) vlažná. A takhle to s Gorbačovem, jenž letos 30. srpna zemřel, prostě bylo: na Západě uctívaný, v Rusku většinově nenáviděný. Vždyť rozpad SSSR, jak onehdá řekl Putin, byl přece největší geopolitickou katastrofou 20. století.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama