Půl bilionu. Češi myslí na budoucnost

Post Image

Půl bilionu. Češi myslí na budoucnost

Play icon
14 minut

foto Profimedia.cz

Každý sedmý obyvatel země investuje do fondů. Lidé si chtějí zajistit prostředky pro sebe nebo pro své blízké. Pro koho se hodí konzervativní přístup a kdo si může dovolit větší riziko s vyššími výnosy? A navíc: Na co by si měli dát investoři pozor?

Už 537 miliard korun vložili jednotlivci a instituce v České republice do investičních fondů. Ta suma je astronomická, a zároveň vlastně docela malá…

Proč astronomická? Samozřejmě kvůli celkové výši. Je to více než třetina státního rozpočtu České republiky. Dalo by se za ni, podle propočtů ministerstva financí, pořídit téměř 1 800 kilometrů dálnic nebo třeba zvýšit plat všem učitelům o dva a půl tisíce měsíčně na příštích sto let.

A proč malá? Protože v jiných zemích mají lidé nainvestováno ještě daleko více. A také proto, že při faktické neexistenci individuálního důchodového spoření jsou právě investice do fondů (ať už do klasických, nebo penzijních se státní podporou) jedním z hlavních nástrojů, jak si mohou lidé v Česku zajišťovat lepší příjmy na stáří.

Investice do fondů průběžně rostou. Výjimkou byl pouze závěr loňského roku, kdy se světové akciové trhy otřásly a zaznamenaly propady od Ameriky přes Evropu až po Čínu.

Letos se ovšem karta zase obrátila. „Fondy i nadále patří mezi nejrychleji rostoucí složky úspor domácností. I když minulý rok vzhledem k vývoji v posledním kvartálu zaznamenaly zpomalení růstu oproti předchozím letům, v letošním roce již opět pokračují v trendu předešlých let růstem překračujícím deset procent. Od ledna do září 2019 tak majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 64 miliard korun, což je více než třináctiprocentní růst,“ říká Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT ČR).

Kdo investuje

Podpořte Reportér sdílením článku