Joe Biden v Bílém domě? Nebude to mít lehké

7. listopadu 2020

Joe Biden, bývalý viceprezident Baraka Obamy je na cestě k tomu stát se prezidentem Spojených států.

foto Profimedia.cz

Co si odnést z dramatických voleb v USA? Počítání v klíčových státech ukazuje, že kandidát demokratů Joe Biden by se měl stát prezidentem. Nebude to však snadná cesta: dosavadní prezident Trump a jeho příznivci se snaží zvrátit výsledek u soudů, byť zatím nepředložili žádné relevantní právní argumenty. A i pokud Biden tyto překážky překoná a dostane se do Bílého domu, je dost dobře možné, že republikáni budou stále ovládat Senát a spoustu jeho návrhů budou blokovat. Dobrou zprávou aspoň je, že se – přinejmenším zatím – nepotvrdily temné předpovědi o rozsáhlých občanských nepokojích.

Letošní volby ve Spojených státech nabídly strhující drama, které k obrazovkám přikovalo nejen desítky milionů nervózních Američanů, ale i dalších diváků po celém světě.

Vývoj volební noci, kdy to jednu chvíli vypadalo na vítězství Donalda Trumpa, než začaly přicházet výsledky z velkých měst a z korespondenčního hlasování, musel být pro příznivce demokratů obzvlášť infarktový. Dopočítání hlasů stále probíhá, avšak v pátek, tři dny po volbách, se začal výsledek v klíčových státech jasně přiklánět na stranu Joe Bidena. A v sobotu, když se potvrdil další nárůst hlasů v jeho prospěch v rozhodující Pensylvánii, oznámily hlavní americké zpravodajské televizní stanice a zpravodajská média, že Biden byl zvolen prezidentem. Podle jejich projekcí je posun nezvratný, jakkoli se někde, například v Georgii, budou hlasy kvůli velice těsnému rozdílu přepočítávat (celostátně sice Biden získal o několik milionů Američanů více, ovšem o volbě prezidenta rozhodují zástupci jednotlivých států v tak zvaném Sboru volitelů).

Právě těsnost výsledku otevírá možnosti pro Trumpův právní tým, který v řadě států výsledky napadl. Donald Trump si ostatně pro takové zpochybňování dlouhou dobu připravoval v rámci kampaně půdu: kritizoval zejména metodu korespondenčního hlasování, která je podle něj náchylná k podvodům mnohem spíše než hlasování osobní.

Korespondenční hlasování je přitom v řadě států tradiční a bezproblémovou součástí volebního systému, v tomto roce však jeho obliba výrazně stoupla v souvislosti s pandemií koronaviru: mnozí občané nechtěli chodit do volebních místností a raději hlasovali na dálku. Kromě zdravotních rizik je také hlasování přímo v okrsku pro řadu pracujících lidí hodně nepohodlné, neboť volby podle Ústavy probíhají pouze jediný den, navíc je to den pracovní. V řadě zejména ve velkých městech (která jsou tradičně baštami Demokratické strany) je třeba vystát dlouhé fronty, abyste se k volební urně vůbec dostali. Korespondenční hlasy ve výsledku disproporčně využili hlavně voliči demokratů, proto Donaldu Trumpovi tolik vadí. Přispěly podle všeho k rekordní volební účasti, kdy Joe Biden získal v absolutních číslech nejvyšší počet hlasů v historii Spojených států vůbec.

Volební den bez incidentů

Rozhodování soudů na státní i federální úrovni ohledně stížností na volby je těžké jasně předvídat, nicméně Trumpův tým neprezentoval až dosud z právního hlediska žádné přesvědčivé argumenty: korespondenční hlasování jako celek tak jen těžko zpochybní. A pokud se nenajdou jasné a závažné důkazy o volebních podvodech, soudy volební výsledky nejspíše potvrdí.

Podpořte Reportér sdílením článku