Rachot na golfu

Post Image

Rachot na golfu

Play icon
2 minuty
Lee Westwood v roce 2017 letěl vrtulníkem z Albatrossu do Mstětic udělat ukázkovou lekci pro české golfisty. Zážitkem pro ně byl i neobvyklý způsob přepravy.

foto archiv Czech Masters

Na golfu se dá fandit a může to být pěkná zábava - o tom se píše v editorialu golfového speciálu magazínu Reportér.

Dá se vůbec u toho golfu fandit? Tu otázku mi před časem položil dlouholetý kamarád, jinak též zapálený příznivec mnoha sportů, a zejména fotbalové Slavie.

Dá se tam fandit, a to pěkně hlasitě a vášnivě. Na rydercupovém utkání mezi výběry Evropy a USA jsem před pěti lety zažil atmosféru, která překonala nejen to, co se odehrává na stadionech v české fotbalové a hokejové lize, ale i diváckou kulisu NBA, NHL nebo olympijských her. Golfovým fanouškům z Gleneagles se v mých očích vyrovnali jen příznivci fotbalového Liverpoolu na legendární Anfield Road. Podle toho, odkud přicházely hlasité výbuchy nadšení, se dalo docela dobře hádat, na které jamce právě úspěšně skóroval hráč evropského týmu. A když Velšan Jamie Donaldson trefil jamku a rozhodl o výhře Evropy, měl jsem pocit, že ho desetitisíce nadšených pánů a dam ponesou na ramenou až do Edinburghu na letiště.

Pravidla pro fandění na golfu jsou docela jednoduchá. Když se hráč chystá k ráně – a je jedno, jestli to má být bomba z odpaliště, nebo doťuknutí míčku z pár centimetrů do jamky –, musí být absolutní ticho. V tu chvíli se v publiku nesmí ani šeptat nebo zakašlat. Jakmile je míček v pohybu, můžete se zvukově projevit. A když se povede obzvláště senzační rána, třeba dostat míček do jamky přes celý green, mohou diváci tleskat, křičet, výskat, dupat, ječet, nebo klidně i kokrhat, jak je komu libo. Hráči pak obvykle za hlasitou podporu děkují pokývnutím nebo ťuknutím prstů do kšiltu. Na poslední jamce pak na znamení díků smeknou golfovou kšiltovku.

Ostatně, můžete to prožít sami. Od 15. srpna se na hřišti Albatross, jen pár kilometrů od pražského Zličína, odehrává další ročník Czech Masters, turnaje nejvyšší evropské golfové série. Můžete jít fandit některé z legend světového golfu, Jihoafričanovi Erniemu Elsovi, držiteli čtyř titulů z turnajů kategorie major (v golfu jsou stejně jako v tenisu čtyři do roka). Nebo sympatickému Angličanovi Lee Westwoodovi, někdejšímu světovému hráči číslo jedna. Případně Irovi Pádraigu Harringtonovi, trojnásobnému šampionovi z major turnajů, který bude kapitánem Evropy při nejbližším Ryder Cupu (rozhovor začíná na další straně tištěné přílohy či v digitálním vydání zde). Nebo některé z českých nadějí, třeba Stanislavu Matušovi (rozhovor začíná na straně 12 tištěného vydání či v digitálním vydání zde), Filipu Mrůzkovi či Šimonu Zachovi a dalším.

Zkuste si to, golf totiž umí být pro diváky náramně zábavný…

V galerii naleznete snímky z důležitých momentů minulých ročníků golfového turnaje Czech Masters.

Čtěte v golfovém speciálu:

– Rozhovor s českou golfovou nadějí Stanislavem Matušem.

Interview s hráčskou legendou Pádraigem Harringtonem.

O tom, kde vzít v české nové golfisty.

Podpořte Reportér sdílením článku