Svět podle velké čtyřky: Přiškrť, zatlač, vydělej

Post Image

Svět podle velké čtyřky: Přiškrť, zatlač, vydělej

Play icon
16 minut

foto Profimedia.cz

Americkým i evropským zákonodárcům dochází trpělivost s fungováním velkých technologických gigantů. Google, Amazon, Facebok a Apple podle zprávy Kongresu zneužívají své tržní postavení a ohrožují vývoj společnosti. Proto přichází na obou stranách Atlantiku sezona bitev o budoucí podobu digitálního světa.

Pan Martin kousek za Prahou zpracovává a prodává dříví. Kromě věrných zákazníků má i klienty, kteří dřevo kupují občas. Martina najdou na internetu, na doporučení známých nebo podle jiné reklamy. Často pak zapomenou, od koho dřevo, brikety či pelety koupili. A za čas znovu hledají, u koho nakoupit.

Na pomoc mu před lety přispěchal Google. Za pár stovek slíbil reklamní kampaně, které zákazníky seženou. A jak to funguje? Google poradí, jak reklamu zadat. Pan Martin zaplatí fakturu a Google mu pak čas od času řekne, že to skvěle funguje, a pokud ne, je třeba si připlatit. Pokud by se jeho firma při zadání dotazu „dřevo prodej Praha západ“ na Googlu neobjevila hodně nahoře, klientů by ubylo.

Majitel malé tiskárny, kousek od New Yorku (o kterém byla diskuse na jednání v Evropském parlamentu k tomuto tématu), pana Martina nezná, ale má stejný problém. I pro něj je příliv „nových“ klientů zásadní a bez zaplacení dobré pozice ve vyhledávači budou zakázky chybět.

O tom, zda budou mít dřevař Martin či vlastník tiskárny v Americe letos dobrý rok, do značné míry rozhodnou algoritmy Googlu a také to, zda mu zaplatí dost na to, aby potřebný počet klientů získali. Riskovat jiný způsob propagace, který by nemusel být účinný, nechtějí.

GAFA pod drobnohledem

Majitele firem přezdívaných podle prvních písmen jejich názvů „GAFA“ tak čeká další dobrý rok. Google, Amazon, Facebook a Apple nejenže dnes patří mezi největší společnosti světa a na žebříčku největších veřejně obchodovaných korporací jsou všechny v první osmičce, ale jsou i prototypem firem, které si z krize odnášejí zisky. A s nimi samozřejmě hlavně jejich zakladatelé – dva z pěti lidí s majetkem nad 100 miliard dolarů jsou totiž právě otcové Amazonu a Facebooku.

Podpořte Reportér sdílením článku