Velká americká výpověď

Post Image

Velká americká výpověď

Play icon
12 minut
Velká stávka v potravinářském závodě Kellogg‘s. Konec roku 2021.

foto Profimedia.cz

Američtí zaměstnanci si během pandemie uvědomili svoji hodnotu a v posledním roce a půl v houfech měnili práci a odcházeli za lepším. Co ale z aktuální vlny výpovědí zbude v časech, kdy Ameriku postihla inflace a propad reálných příjmů a nelze vyloučit ekonomickou recesi? Nepůjde jen o krátké pracovní prázdniny?

Nasr*t na nadřízený, nasr*t na tuhle firmu, nasr*t na tuhle pracovní pozici a nasr*t na toho línýho h**zla Chrise Price… dávám výpověď! – říká ve videu žena v prodejně obchodního řetězce Walmart ve městě Lubbock v Texasu.

Stalo se to jen pár dní před prezidentskými volbami roku 2020, kdy se pozornost celých Spojených států soustředila především na vrcholící souboj mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem. Poněkud skryt za volbami a politikou však začínal jiný, možná ještě masivnější příběh. A právě video z texaského Walmartu by šlo označit za jeho symbolický začátek: jenom během několika dnů nasbíralo přes dvacet milionů zhlédnutí. Není divu, následující rok totiž ukázal, že snad ještě víc než politiků ve Washingtonu, D. C., mají Američané plné zuby své práce.

V průměru se každý měsíc loňského roku rozhodlo dát výpověď okolo čtyř milionů Američanů, což představuje přibližně tři procenta americké pracovní síly – to jsou rekordní čísla. Podle nejrůznějších průzkumů zvažovala změnu práce asi půlka všech amerických zaměstnanců. Vlna těchto odchodů si už vysloužila svoje vlastní označení: The Great Resignation, tedy volně přeloženo velká výpověď. Jde o odkaz na termíny jako The Great Depression (které my říkáme velká hospodářská krize třicátých let dvacátého století) nebo The Great Recession (velká recese po roce 2008).

Odbory v Amazonu

„Každý třetí byl takzvaný kritický pracovník (…) a tihle lidé jsou naštvaní. Jsou traumatizovaní. A myslím si, že to je jeden z hlavních důvodů pro to, co se teď děje: spousta lidí si během pandemie uvědomila svou cenu,“ vysvětloval loni na podzim pro rozhlasový pořad Between The Lines Mike Elk, novinář zaměřující se na odborářskou a pracovní tematiku.

„Alespoň zatím je ‚velká výpověď‘ fenoménem převážně modrých límečků – změny pracovní pozice mezi zaměstnanci bez vysokoškolského vzdělání prudce stoupají,“ doplňoval tento obrázek reportér New York Times Ben Casselman. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mají přitom Spojené státy výrazně vyšší podíl nízkopříjmových zaměstnanců, než je průměr v ostatních „vyspělých zemích“ – v USA tvoří přes čtvrtinu pracovní síly.

Podpořte Reportér sdílením článku