Orbán, bůh a komunikátor

Post Image

Orbán, bůh a komunikátor

Play icon
23 minut
Třicetiletý Viktor Orbán u voleb v roce 1994. V roce 2010 se stal Orbán maďarským premiérem a je jím dodnes.

foto Profimedia.cz

Sjednocení maďarské opozice znamená, že výsledek dubnových voleb je otevřenější než dřív. Ačkoli strana premiéra Orbána v únoru v průzkumech vedla, jeho lidé si nebyli vítězstvím jisti. Že Orbán vládne nepřetržitě od roku 2010, je kombinací jím vytvořeného politického systému a jeho velmi dobré schopnosti komunikovat s veřejností, říká v rozhovoru pro Reportér András Pethö, maďarský novinář z uznávaného investigativního média Direkt36.

Před dvěma lety se maďarský premiér Viktor Orbán označil za jednoho z nejdéle vládnoucích šéfů vlád v Evropě. Jeho slova pronesená těsně před začátkem pandemie koronaviru na konferenci národně-konzervativních sil v Římě v únoru 2020 sice zněla vychloubačně, ale byla pravdivá. Orbán je maďarským premiérem už dvanáct let. Když v dubnu 2010 zvítězil ve volbách, britským premiérem byl ještě labourista Gordon Brown, francouzským prezidentem Nicolas Sarkozy a Itálii vedl coby předseda vlády Silvio Berlusconi. Letos v dubnu se přitom konají v Maďarsku další volby a může se docela dobře stát, že Orbán a jeho strana Fidesz, označovaná za konzervativní a populistickou, opět zvítězí.

Jak se Viktoru Orbánovi povedlo udržet se tak dlouho u moci?

Jistě, pozměnil volební systém, který teď zvýhodňuje velké strany. I když ve volbách v roce 2014 ani v roce 2018 nezískal Fidesz padesát procent hlasů, stále dosáhl dvoutřetinové většiny v parlamentu, která mu umožnila měnit ústavu: podle zákona přijatého před deseti lety se více než půlka parlamentu volí v jednomandátových obvodech a na rozdíl od voleb do českého Senátu má hlasování jen jedno kolo, takže zvolen je kandidát, který dostane nejvíce hlasů, nikoli nutně nadpoloviční většinu. Orbánova vláda také brzy po svém nástupu ovládla veřejnoprávní média a s přibývajícím časem přetvořila (k obrazu svému) i maďarskou mediální krajinu jako takovou.

Jsou ale systémové změny jediným důvodem, proč Viktor Orbán stále vládne? Na tuto a další otázky odpovídá v rozhovoru novinář András Pethö, spoluzakladatel investigativního média Direkt36. Už před několika lety pro magazín Reportér vzpomínal, jak si Orbán ještě v době před nástupem k moci stěžoval, že jsou proti němu maďarská média zaujatá – a něco na tom bylo, připustil Pethö. Psal pro oceňovaný zpravodajský web Origo.hu. „Snažili jsme se pracovat jinak. Být skutečně neutrální, dokonce i za cenu určité nudy,“ řekl András Pethö. Nicméně i Origo.hu Orbán a jeho lidé postupem času přetvořili v hlásnou troubu strany Fidesz. Pethö z redakce odešel poté, co na něj vedení tlačilo, aby nezveřejnil kauzu nepříjemnou pro Fidesz. Pak s několika kolegy založil již zmíněný nezávislý web Direkt36.

Průzkumy v půlce února ukazovaly, že podpora Viktora Orbána roste a že si většina Maďarů myslí, že po nich nadále zůstane u moci. Měl jste podobný pocit?

Nejsem politický analytik, nicméně Orbán opravdu vybudoval mocnou politickou sílu, disponuje významnými finančními zdroji. On a jeho strana Fidesz dělají, co je v jejich silách, aby volby opět vyhráli, a vedou velmi viditelnou kampaň. Současně vláda rozdává peníze a snaží se kontrolovat rostoucí ceny.

Na ekonomiku se ještě zeptám, ale vrátil bych se k volbám v roce 2010, po nichž se stal Orbán premiérem a je jím dodnes. Dokázal jste si tehdy představit, že zůstane u moci následujících dvanáct let?

Podpořte Reportér sdílením článku