Inflaci lze překonat. Pomalým během

Post Image

Inflaci lze překonat. Pomalým během

Play icon
26 minut
Loni se naplno rozjel trh s takzvanými nezcizitelnými tokeny (NFT) k digitálním uměleckým dílům. Dílo Human One, které vytvořil Mike Winkelmann přezdívaný Beeple, je s 29 miliony dolary mezi nejdražšími v historii.

foto Profimedia.cz

Akcie? Nemovitosti? Kryptoměny? Vysoká inflace nutí lidi více přemýšlet o tom, jak se postarat o své peníze. Ani dramatický růst cen by však neměl vést k opuštění rozumné obezřetnosti a zdravého rozumu. Podle expertů není důležité porážet inflaci v okamžiku, kdy trhá rekordy, ale v perspektivě několika příštích let. Zároveň je rozumné držet se oblastí, které jsou investujícímu blízké a srozumitelné.

Před volbami tomu Petr Fiala říkal „Babišova drahota“, po volbách tomu Andrej Babiš říká „Fialova drahota“. Ať už to oba politici nazývají jakkoli, faktem je, že po letech stability začaly ceny růst, v posledních měsících dokonce velmi rychlým tempem.

Loni v srpnu překročila meziroční inflace v Česku poprvé za dlouhá léta čtyři procenta, v listopadu šest procent, v lednu dosáhla téměř na deset procent a údaje za březen už ukazovaly 12,7 procenta. Různé odhady říkají, že kulminovat může až na patnácti procentech či ještě výše. Řada lidí se tak už od loňského roku snaží, aby své prostředky před inflací co nejlépe uhájila.

Mikuláš Splítek, portfolio manažer v Erste Asset Management, upozorňuje, že inflace je většinou spíše zpětnou reakcí na minulé dobré výnosy. Jinými slovy, že ceny zboží dobíhají předcházející zisky, respektive množství peněz, které se mezi lidmi nashromáždily. V tomto případě je pak růst cen ještě umocněn nejistou situací na trhu s energiemi a válečným šokem.

S vědomím, že investice dříve dobře vydělávaly a teď z osobních prostředků část ukousne inflace, se ovšem samozřejmě nechtějí lidé smířit. Proto hledají cesty, jak svá aktiva zhodnotit. „V předchozím roce tak byl vidět rekordní přírůstek prostředků v akciových fondech,“ říká Mikuláš Splítek, který v Erste Asset Management vede fond Stock Small Caps, zaměřený na investování do akcií menších společností, a je zároveň autorem knihy Stát se investorem.

Poté, co Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, se podle něj chování části investorů změnilo a byl patrný odliv investic z akcií. „Šok z vypuknutí válečného konfliktu byl u investorů v první chvíli silnější emocí než obava z inflace,“ říká Mikuláš Splítek. Lidé částečně přesouvali své prostředky do nemovitostí. Ty mají totiž mírnější nárůsty i propady cen, než tomu bývá u akcií. Jinými slovy, nevyrostou tak rychle a také nezamíří tak prudce dolů. Proto jim v období nejistoty dává část investorů přednost. „Je to samozřejmě i psychologická záležitost. Pohyb cen nemovitostí investor v reálném čase nevidí, zatímco ceny akcií mu mohou skákat přímo před očima,“ říká Mikuláš Splítek.

Podpořte Reportér sdílením článku