Mucha ožije v komiksovém 
představení. Provázet ho 
bude Pierce Brosnan

4. května 2022

Osud a dílo Alfonse Muchy, českého malíře světového významu, ožije ve velkolepém multimediálním představení. Show, která přiblíží Muchovo dílo moderní komiksovou formou a digitálně rozhýbe jeho obrazy, má premiéru 26. května v pražském O2 Universum. Vypravěčem celého příběhu je Pierce Brosnan, někdejší hvězda bondovek.

Dan je newyorský kreslíř, který žije, jak se dá. Seznámí se s francouzskou slečnou Michelle. Nestihne jí však vrátit vypůjčenou knihu o Alfonsi Muchovi a tak se za ní vypraví přes oceán do Paříže… Tak začíná děj výpravné show iMucha, kde se z Dana stane komiksový hrdina Drawman, který s tužkou v ruce čelí zlu v podobě temné postavy nazvané Black Dust. Vstoupí do Muchových obrazů a s pomocí samotného mistra nakonec zlé síly přemůže.

„Chtěli jsme osud a dílo Alfonse Muchy přiblížit mladému publiku moderní formou,“ říká muzikant a producent Michal Dvořák, který vede produkci projektu iMucha. „Mucha byl neuvěřitelně renesanční osobností. Samozřejmě to byl především malíř a grafik, zároveň se ale zapojoval do veřejného a politického dění. A byl to velký inovátor, jezdil například na elektrické koloběžce, která je teď po sto letech populární,“ říká Dvořák a zmiňuje i úzké vztahy Alfonse Muchy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Oba dva udržovali blízké styky s chcagským byznysmenem Charlesem Cranem, který Masaryka v roce 1918 seznámil s americkým prezidentem Woodrovem Wilsonem a tak významně pomohl prosadit myšlenku vzniku samostatného Československa.

Craneova dcera Josephine byla předlohou Muchova obrazu Slavia a tak se také dostala na první československou stokorunovou bankovku.

Premiéra se blíží

Michal Dvořák, člen skupiny Lucie, před časem vytvořil projekt Vivaldianno, který se prosadil i na řadě světových pódií. Úspěch projektu ho inspiroval k myšlence na další velké scénické dílo, kterým se stal právě iMucha. Pro jeho realizaci se spojili tři investoři. Jsou jimi muzikant Dvořák, byznysmen Richard Fuxa, jenž je majitelem rozsáhlé sbírky děl Alfonse Muchy, kterou původně shromáždil tenista Ivan Lendl. Třetím společníkem v projektu je pak další podnikatel, Igor Rattaj z okruhu skupiny J&T. „Michal mě oslovil asi před pěti lety, ten nápad mne nadchnul,“ říká Richard Fuxa. Náklady na přípravy se počítají v desítkách milionů korun, do celého procesu navíc výrazně zasáhla covidová epidemie. „V jednu chvíli jsme stáli před rozhodnutím, zda to celé odpískat nebo vydržet a pokračovat dál,“ vypráví Richard Fuxa. „Rozhodli jsme se to dotáhnout. Všechno zlé, je k něčemu dobré, alespoň byl čas na opravdu důkladnou přípravu,“ pokračuje.

Předpremiéru si projekt iMucha odbyl ve zkrácené verzi při českém dnu na světové výstavě Expo v Dubaji, kde představení vidělo prvních 2000 diváků. Plná, hodinu a půl dlouhá, verze se poprvé představí v pražském O2 Universum ve čtvrtek 26. května.

Možná přijede i Bond

Podpořte Reportér sdílením článku