Startupy: Nepřítel zaměřen… Pal! Kouzlo virtuální stíhačky

Post Image

Startupy: Nepřítel zaměřen… Pal! Kouzlo virtuální stíhačky

Play icon
14 minut

foto archiv

Nejdražší čipy, nejpokročilejší displeje i kamery. Pražská firma vyvíjí simulace pro tréninky špičkových stíhacích pilotů. Létání ve virtuální realitě už je tak pokročilé, že se zdá být téměř k nerozeznání od skutečnosti. A to není všechno. Společnost VRgineers nyní pracuje na technologii mixované reality, tedy propojení reálného světa s tím virtuálním. Toto je první z příběhů českých startupů, které pro magazín Reportér napsali autoři odborného magazínu CzechCrunch.

Sedím v kokpitu stíhačky F/A-18 a letím nad pobřežím Černého moře. Obloha je čistá, viditelnost v podstatě dokonalá. Po několika minutách mě už omrzí střílení z palubních kanonů i odpalování raket, svoji misi proto měním na sebevražednou a letadlo namířím přímo na přímořské město. Země se přibližuje… Stíhačka exploduje.

Ve skutečnosti jsem samozřejmě v pořádku, situaci prožívám uvnitř simulátoru v holešovických kancelářích českého startupu VRgineers, jenž se zabývá vývojem a výrobou brýlí pro virtuální realitu. Z globálního hlediska je tato pražská firma na špičce svého oboru. Její headsety s názvem XTAL, jenž odkazuje na krystalickou čistotu obrazu (XTAL zní v angličtině podobně jako crystal), používají při tréninku pilotů například jednotky americké armádní Air Force nebo piloti F1. Ve stadiu vývoje je i řešení pro vesmírnou agenturu NASA, která je chce využívat pro vzdálené řízení vesmírných vozítek.

Virtuální realita a související vizuální zobrazení informací, kdy se uživatelům ukazují data přímo na brýlích nebo v takzvaném headsetu, nasazeném na hlavě, zažívají v posledních letech díky technologickému pokroku boom. České firmy ve světě v této oblasti zanechávají výraznou stopu. Příkladem za všechny je Beat Saber, nejúspěšnější hra ve virtuální realitě, kterou od česko-slovenského studia Beat Games odkoupil v miliardové transakci Facebook.

Startup VRgineers, který už investoři podpořili více než sto miliony korun, se ovšem zaměřuje na jiný segment. „Většina naší konkurence se soustředí na vývoj headsetů pro hraní her a jinou zábavu,“ vypráví zakladatel VRgineers Marek Polčák chvíli poté, co opustím simulátor kokpitu stíhačky. „My se velice úzkoprofilově zaměřujeme na simulace. U našich zákazníků existuje potřeba co nejvěrnější simulace reality, proto si můžeme dovolit použít nejdražší čipy, displeje i nejpokročilejší kamery.“

Pokročilé technologie tak XTAL odlišují od většiny nejprodávanějších VR brýlí jako Oculus Quest, Sony PlayStation VR nebo HTC Vive Cosmos. Zatímco běžnější produkty od konkurence se pohybují na úrovni do dvaceti tisíc korun, cena za jeden XTAL v závislosti na výbavě dosahuje šesti až deseti tisíc dolarů, tedy řádově stovek tisíc korun. To je pro běžné uživatele hrající hry opravdu hodně, ale pro firmy nebo výcviková centra trénující piloty je to ve srovnání s náklady na provoz reálných letadel téměř zanedbatelná částka.

Podpořte Reportér sdílením článku