Pravá láska je pryč. Ruská prosperita také

Post Image

Pravá láska je pryč. Ruská prosperita také

Play icon
27 minut
Pravá láska Igora Sečina, šéfa polostátní ropné společnosti Rosněfť, nestačila odplout z přístavu La Ciotat a 4. března ji znehybnili francouzští celníci. Sečinovo jméno se objevilo už na prvním sankčním seznamu.

foto Profimedia.cz

Zablokování majetku ruských oligarchů, jimž patří luxusní megajachty, jako třeba ta se jménem Pravá láska, je jen jedním balíkem sankcí dopadajících na Putinův režim. Ruskou ekonomiku těžce postihne masový odchod mladých IT profesionálů nebo exodus západních firem, s nimiž byla země až dosud úzce propojená. Očekává se propad hospodářství srovnatelný s dobou po konci SSSR. Zmírnit následky mohou jedině peníze za ropu a plyn.

Igor Sečin sice může mít vzhled vyhazovače a přezdívku Putinův Darth Vader podle černého lorda stojícího na temné straně síly ve sci-fi sérii Star Wars, ale svou pětaosmdesát metrů dlouhou jachtu pojmenoval velmi něžně. Amore Vero, což v italštině znamená Pravá láska. V době, kdy Evropská unie oznámila zmrazení majetku oligarchů blízkých ruskému prezidentovi, kotvila Sečinova loď na francouzské Riviéře, což se od majitele ukázalo jako neprozíravé. Na Pravou lásku si nyní bude muset Igor Sečin počkat. A je otázkou, zda se jí vůbec někdy dočká.

Jméno Igora Sečina, šéfa polostátní ropné společnosti Rosněfť a od devadesátých let pravé ruky Vladimira Putina, se objevilo už na prvním sankčním seznamu, kterým Evropa a Spojené státy zmrazily majetek hlavních opor ruského režimu kvůli invazi na Ukrajinu. Když na loď dorazili francouzští celníci, kapitán se navzdory nedokončeným opravám chystal vyplout směr Turecko, které se k sankcím nepřipojilo. Francouzské úřady zavedly nad plavidlem nepřetržitý dohled a Pravou lásku pro jistotu připoutaly k nábřeží ocelovými popruhy. Šéf polostátní společnosti přišel vzápětí i o druhou loď. Přes 135 metrů dlouhou Crescent (Půlměsíc) v hodnotě přes třináct miliard korun stihli zajistit Španělé.

Obdobně dopadla řada dalších megajachet, lodí s délkou nad čtyřicet metrů, patřících ruským miliardářům, úředníkům a důvěrníkům ruského prezidenta Vladimira Putina. Třeba Lady M, Sailing Yacht A, Valerie, Lady Anastasia, Royal Romance nebo stopadesátišestimetrová Dilbar – tedy jachty, které patří k těm největším na světě.

Některým velkým rybám se přes rychle zaváděné sankce podařilo uplavat. Eclipse a Solaris patřící majiteli fotbalového klubu Chelsea a oceláren Evraz Romanu Abramovičovi včas odrazily k bezpečnějším tureckým břehům. Nord majitele oceláren Severstal Alexeje Mordašova zamířila až do Vladivostoku na ruském Dálném východě. Krátce před útokem na Ukrajinu se do bezpečí přesunula menší ze dvou jachet připisovaných Vladimiru Putinovi. Z Německa přeplula do Kaliningradu, vyplývá z údajů společnosti MarineTraffic, sbírající data z lodních identifikačních vysílačů.

Osud druhé „prezidentské“ jachty byl dramatičtější. Případ novější a větší Šeherezády ukazuje, že pravděpodobně dojde k řadě právních bitev o zajištění a možné zabrání majetku ruských podnikatelů a politiků. Stočtyřicetimetrová Šeherezáda byla donedávna největší jachtou na světě, k níž se oficiálně nikdo nehlásil. U lodi plující pod vlajkou Kajmanských ostrovů a zapsané na společnost z Marshallových ostrovů uprostřed Tichého oceánu ani nešlo skutečného vlastníka ověřit.

Podpořte Reportér sdílením článku