Tomáš Salomon: Nemůžeme nechat třetinu lidí napospas osudu

Post Image

Tomáš Salomon: Nemůžeme nechat třetinu lidí napospas osudu

Play icon
22 minut

foto Tomáš Binter

Proměna školství, transformace ekonomiky, reforma státní správy a posílení společenské odolnosti a soudržnosti. To by měly být podle šéfa České spořitelny Tomáše Salomona hlavní cíle pro postcovidové období. Jeden z klíčových mužů české ekonomiky a člen NERV také vysvětluje, proč je podle něj pomoc sociálně ohroženým nejen správná, ale i výhodná.

Jste člověk, který má obrazně řečeno dokonalý vhled do našich peněženek. Jak je na tom česká veřejnost se svými financemi po více než roce od vypuknutí krize?

V celkovém pohledu to není zlé, zůstatky na účtech v souhrnu významně vzrostly. Nicméně je potřeba mít na paměti, že se to netýká všech a je zde řada lidí, kteří si významně pohoršili.

Stojí za těmi celkovými nárůsty zůstatků menší utrácení?

Pokud zůstaneme u toho celkového pohledu, můžeme říct, že nárůst depozit je částečně dán opatrností ve výdajích, což je přirozená reakce na nejistou dobu, a samozřejmě také menšími možnostmi běžné spotřeby. Zkrátka lidé neměli tolik možností, za co utrácet.

Jak jde ovšem dohromady vámi zmiňovaná výdajová opatrnost s prudkým boomem hypoték?

Jednak investici do nemovitosti, třeba i rekreační, vidí řada lidí jako formu bezpečného přístavu. A zároveň také reagují na neustálý růst cen a řeknou si, že nemá smysl pořízení nemovitosti odkládat. Ceny odpovídají omezené nabídce a velké poptávce, takže směřují vzhůru.

Jak se projevila koronavirová situace na příjmové stránce obyvatelstva?

Pokud ještě zůstaneme u toho celkového pohledu, nebylo to v souhrnu vůbec špatné. Je tam dokonce dvouprocentní nárůst. Projevila se záchranná síť různých programů a v letošním roce už je znát i zrušení superhrubé mzdy, které značná část zaměstnanců pocítila na nižších daních. Kdo na tom je o poznání hůře, jsou živnostníci a malí podnikatelé a velmi zasaženy byly nízkopříjmové skupiny, lidé s částečnými úvazky nebo ti, kdo pracovali na dohody, ti jsou hodně biti a potřebují pomoc.

Tento typ lidí to nejvíce odskákal i při finanční krizi před deseti lety… Proto tehdy také významně narostl počet exekucí.

Ten problém se nyní ještě vyostřil a nůžky se více rozevřely. A to včetně přenosu do další generace. Právě u těchto skupin obyvatelstva se dá předpokládat, že děti byly nejméně technologicky vybaveny a přechod na online výuku je pro ně nejtěžší. Pak se ta propast dále prohlubuje.

Kde je nejcitelnější?

Podpořte Reportér sdílením článku