Kopyta víří prach, hra vrcholí

Post Image

Kopyta víří prach, hra vrcholí

Play icon
11 minut

foto Michal Novotný

Připomíná to trochu ragby na koních, místo šišatého míče se ale používá mrtvý kozel nebo tele. A když se při hře vydá chumel hřebců vaším směrem, jde z toho Evropanovi mráz po zádech. Kyrgyzská národní hra se obvykle pořádá jako oslava, soutěžící můžou vyhrát třeba ojeté auto, tunu rýže, velblouda, ovce a kozy. Zprávy o konání prastaré hry se někdy šíří zcela moderně – videoklipem na TikToku, WhatsAppu nebo Instagramu.

Z oblaků prachu se zjevil jezdec na koni s tankistickou helmou na hlavě. Tryskem uhání pustinou, v zubech svírá krátký bičík kamčy a vší silou drží bezhlavé tele. Muži sedící na okolních kopcích vstávají vzrušením. V dlouhých prošívaných černých kabátech nazývaných čapan připomínají havrany, zima jim není ani v prosinci. Okrový oblak se dává do pohybu a valí se za jezdcem jako nezadržitelná pouštní bouře. Prach zvedají kopyta stovek koní, jejichž jezdci chtějí ukořistit tele a dovézt ho do cíle před tribunu, kterou představují korby náklaďáků. Kdo uspěje, vyhraje ojetý mercedes vyzdobený barevnými balonky, který stojí na vrcholu kopce všem na očích.

„Naši předkové hráli tuhle hru s živým vlkem, proto jí říkali kok-boru, což znamená v překladu šedý vlk,“ říká mi čtyřicetiletý pekař Žanibek Musajev. Sledovat hru jsme se vypravili společně, cesta do vzdálené vesnice Kyrgyz-Kyštak v odlehlém batkenském okrese na jihu Kyrgyzstánu trvala autem čtyři hodiny. „V dnešní době se hrají dvě varianty – při kok-boru proti sobě nastupují dva týmy hráčů v různobarevných dresech, na střídačkách čekají náhradníci a hřiště má jasně vymezené hranice.“ Jezdci se snaží hodit bezhlavé tele do branek připomínajících obří ptačí hnízda uplácaná z bláta a starých pneumatik. Jako hokej se hraje třikrát po dvaceti minutách a hra má svoje rozhodčí. „Kok-boru se hraje hlavně v severním Kyrgyzstánu, ale tohle je alaman ulak,“ rozzáří se Žanibek. „Tady jsou stovky jezdců a každý bojuje sám za sebe, to je mnohem větší adrenalin.“

Kyrgyzský národní sport připomíná ragby na koních, jen místo šišatého míče se používá mrtvé zvíře. „Kozel nebo tele se den před hrou podřízne, usekne se mu hlava a část nohou. Vyvrhne se, do břišní dutiny se nasype sůl nebo kukuřice a pak se všechny otvory zašijí pevnou nití. Zvíře musí být vždycky mužského pohlaví kvůli úctě k ženám a taky se při hře dobře drží za šourek,“ vysvětluje mi Žanibek. Po zápase maso nepřijde nazmar – nařeže se na kostky a opeče na sádle s brambory a cibulí. „Říká se tomu kurdak a masíčko je dokonale měkké, když po něm celý den dupou koně.“

Alaman ulak obvykle pořádá sedlák nebo obchodník u příležitosti oslav obřízky syna. Snad u každé kyrgyzské vesnice je více či méně rovný plácek, kde se hraje už po generace. Pro opravdu velké hry nechá organizátor natočit videoklip, kde vyhlásí, jaké ceny má připraveny pro vítěze. Reklama se dnes šíří virálně po moderních aplikacích, jako je TikTok, WhatsApp nebo Instagram. „Středně velká hra přijde tak na pět tisíc dolarů,“ odhaduje Žanibek. Hlavní cenou může být třeba ojeté auto, tuna rýže nebo pouť do Mekky, jako menší ceny se pak rozdávají velbloudi, hříbata, ovce, kozy nebo peníze. Na významnější alaman ulak se sjedou stovky jezdců ze širokého okolí, na velké hry neváhají putovat s koňmi na korbách rozhrkaných korejských náklaďáčků i stovky kilometrů přes horské průsmyky. „Nedávno byla hra, kde byl hlavní cenou jednopokojový byt v hlavním městě Biškek v hodnotě osmadvaceti tisíc dolarů, zúčastnilo se jí přes tisíc koní,“ vzpomíná Žanibek, který sám plánuje uspořádat hru, až bude slavit obřízku svých synů.

Alkohol se pije málo

Mám určité obtíže sdílet nadšení Kyrgyzů pro sledování jejich nejoblíbenějšího sportu. Alaman ulak obvykle začíná kolem jedenácté dopoledne (k mému potěšení Kyrgyzové neradi brzy vstávají) a končí za soumraku, který v zimě přichází po páté hodině. Většinu dne ale nic pořádně nevidíte. Hra bez hranic se přelévá po krajině a boje se často odehrávají velmi daleko. Diváci posedávají po okolních kopcích a stráních. Jen občas se chumel koní přižene velkou rychlostí blíž a z toho pohledu jde hrůza. Tak nějak to muselo vypadat, když mongolské hordy drancovaly Evropu.

Podpořte Reportér sdílením článku