Pavel: Budu se rozhodovat s chladnou hlavou

Post Image

Pavel: Budu se rozhodovat s chladnou hlavou

Play icon
25 minut

foto Petr Kozlík

Prezident by měl vládě i opozici připomínat, že život nekončí volbami, a proto by bylo dobré najít na základních věcech shodu, říká bývalý generál Petr Pavel. Myslí si, že ekonomika na tom není tak zle, jak se zdá. Chtěl by vrátit lidem pocit bezpečí. Svou minulost se prý vždy snažil transparentně ukázat.

Ve společnosti jsou celkem zřetelné dělicí čáry. Volba prezidenta je obvykle ještě zostřila. Stane se to opět?

Pravděpodobně ano, volba je z principu rozdělující téma. Bude záležet i na tom, jak k tomu hlavní kandidáti přistoupí, jak konfrontačně svou kampaň povedou. To se bude promítat i do táborů jejich podporovatelů.

Proč je podle vás společnost tak rozdělená? Může za to rozdílná majetková situace? Kulturně–společenské otázky? Vztah k Rusku, k době socialismu?

Těch dělicích linií je hodně. Nejsme jedinou zemí, která je dnes takhle rozdělená. Můžeme vidět země, které jsme ještě donedávna považovali za naprosto stabilní kolébky demokracie, jako jsou Velká Británie a Spojené státy, jež se velice otřásly. Ať už to byla Británie po brexitu, nebo Spojené státy za dob kampaně a prezidentství Donalda Trumpa. Dnes jsou ta rozdělení všude, důvodů je celá řada. Nejen ty politické, ale i náboženské, sociální a řada dalších. U nás k tomu, bohužel, přispívají někteří politici, protože zjistili, že rozdělování společnosti je poměrně snadná cesta, jak se dostat k moci.

V reklamách o sobě říkáte, že chcete zemi vrátit řád a klid. Co tím přesně myslíte? A jak ten řád vrátíte?

Když jezdím po republice, slyším, jak jsou lidé nespokojení, že pravidla, která by měla platit pro všechny, neplatí. Nebo platí jen pro někoho, případně jsou vytvářena, aby vyhovovala nějaké skupině. Pokud lidé vidí, že musí poctivě platit daně, ale někdo jiný nemusí nebo si najde cestičku, jak to obejít – dnes se módně říká optimalizovat –, samozřejmě jim to vadí. Řád v tomto smyslu znamená: mějme pravidla a respektujme je všichni bez ohledu na to, na jakém stupni společenského žebříčku stojíme.

A co znamená ten klid?

Lidé dnes cítí chaos, nejistotu a obavy. Ty vyplývají nejen z objektivní situace, ale i z toho, že se jim nedostává odpovědí na otázky, které je trápí. Jak vlastně přistoupit k té situaci, která se děje na Ukrajině, jak vnímat energetickou krizi, jakým způsobem stát může pomáhat, jakým pomáhá… Prezident v posledních letech moc slyšet není, a pokud ano, většina jeho vystoupení byla spíš kontroverzní. Vláda není schopna lidem vysvětlit své kroky, i kdyby byly dobré. A z toho plyne takový dojem, že všechno jde od desíti k pěti. Myslím, že se dá udělat hodně pro to, abychom zvládli situaci lidem vysvětlit. Nastínit, jaké jsou možnosti řešení, jak to bude trvat dlouho, jak to bude bolet. A tím vrátit lidem trochu klidu. Ne prázdnými hesly o tom, že bude líp, ale na základě toho, že jim řekneme, jak a kdy bude líp.

Souboj o Hrad

Na billboardech máte také napsáno „společný prezident“. Můžete dát příklad toho, jak by prezident opravdu mohl společnost když ne rovnou spojovat, alespoň dál nerozeštvávat, jako to dělal prezident dosavadní?

Nejsem naivka, abych si myslel, že se dá spojit nespojitelné a zvlášť dnes, kdy je společnost opravdu hodně rozdělená. Ale dá se hledat to, co je společné, a na tom najít nejmenší společný jmenovatel. Prezident by to měl dělat jako první. Může se jednat o národní identitu či pocit bezpečí, protože z toho se pak odvíjí všechno ostatní. A na tom budovat alespoň ten základní konsenzus.

Politika: průřezové řemeslo

Už jste zmínil práci vlády. Jak hodnotíte dosavadní působení kabinetu Petra Fialy?

Podpořte Reportér sdílením článku