Divoký večer ve Varšavě

12. listopadu 2020

foto Petr zewlakk Vrabec

Původně byla kvůli virové epidemii v plánu jen automobilová jízda. Navzdory tomu, a i přes zákaz primátora, vyrazily tisíce lidí na Pochod nezávislosti pěšky. Shromáždění ke 102. výročí samostatnosti Polska pořádala krajní pravice. Nabízíme fotoreportáž přímo z místa.

11. listopadu, na výročí opětovného získání samostatnosti Polska v roce 1918 (též Den polské nezávislosti), vyšly i přes zákaz primátora Rafała Trzaskowskiho do ulic Varšavy tisíce lidí. V posledních letech si tuto událost oblíbili nejen národovci a hooligans z celého Polska, ale i jejich zahraniční souputníci.

foto Petr zewlakk Vrabec

Začátek protestu byl naplánován na druhou hodinu odpolední. Už hodinu před začátkem hořela v centru města (u hlavního nádraží na Rondo Dmowskiego) hojně pyrotechnika. Průvod s lesem polských vlajek nad hlavami se nejdříve vydal přes řeku směrem k Národnímu stadionu.

foto Petr zewlakk Vrabec

Zakuklení hooligans házeli světlice a petardy do oken a balkonů, kde byly vyvěšeny duhové vlajky či bannery podporující Strajk Kobiet (polské ženy, k nimž se přidávají i muži, protestují proti nedávnému rozhodnutí Ústavního soudu, které fakticky zakazuje potraty). Jeden byt zcela vyhořel.

foto Petr zewlakk Vrabec

Účastníci pochodu napadali i označené novináře, ti se stávali i terčem policejních útoků. Kromě mlácení obušky a stříkání pepřového spreje byl z pětimetrové vzdálenosti postřelen projektilem do obličeje fotoreportér Tomek Gutry z Týdeníku Solidarita. Hned večer podstoupil operaci.

foto Petr zewlakk Vrabec

Na planině u vlakové zastávky za Národním stadionem se poté za tmy rozpoutala bitva účastníků pochodu s policií. Zakuklenci na policisty házeli kameny, skleněné láhve a pyrotechniku. Policie odpovídala zábleskovými granáty a obušky. Zhruba po hodině se podařilo nejagresivnější dav zčásti zajistit a zčásti rozehnat.

Celou sérii osmnácti fotografií si můžete prohlédnout v galerii.

Podpořte Reportér sdílením článku