Do temnot polosvěta. Devadesátá léta a kořeny mafie

Post Image

Do temnot polosvěta. Devadesátá léta a kořeny mafie

Play icon
38 minut
Útvar rychlého nasazení (URNA) vznikl jako speciální část SNB počátkem osmdesátých let. Po roce 1990, ze kterého je tento snímek, přešli někteří členové URNA „na druhou stranu“, zapojili se do zločineckých struktur.

foto Profimedia.cz

Jeden vlivný mafián kdysi řekl, že mezi úplným podsvětím a světem bílých límečků je ještě polosvět. Polosvět lidí, kteří propojují vysokou politiku a byznys s úplným dnem společnosti, kde se to hemží násilím a nájemnými vrahy. I proto je Polosvět název seriálu České televize o světě zločinu z devadesátých let: spoluautorem námětu a scénáře je reportér Jaroslav Kmenta. Jak vidí tuto dobu právě on? „Vraždy byly jen zlomkem obrovské systémové, společenské a ekonomické transformace,“ píše mimo jiné.

Dva mafiáni, bratři Tuti a Papas Danišovi, jeli 6. července 1995 ve svém červeném voze značky Citroën. Jako obvykle se přesouvali ze schůzky na schůzku a nejspíš od jednoho vydírání ke druhému. Právě projížděli centrem města, když se ozval výbuch. Jejich auto vyletělo do povětří. Nájemní vrazi odpálili na dálku výbušninu, kterou předtím namontovali pod auto.

Jeden člověk, který právě odbočil svým vozem do stejné ulice jako mafiáni Danišovi, zabrzdil a byl v šoku. Na přední kapotě auta mu totiž přistála hlava. Výbuch ji oddělil od těla a vystřelil do vzduchu jako nějakou atrapu. Hlava patřila jednomu z ma­­fiánských bratrů. Další ostatky obou mužů visely ze stromů opodál.

Musela to být strašná podívaná. Ano, i to byla devadesátá léta. Ačkoli tahle scéna se neodehrála v Česku, ale v nedaleké Bratislavě.

•••

Na Slovensku totiž byla devadesátá léta o něco brutálnější. Podsvětí si tam vyřizovalo účty za bílého dne a klidně i na veřejnosti ve stylu chicagského Ala Capona.

O pár let později, v roce 1999, vystřílelo v Dunajské Stredě tříčlenné komando ozbrojenců v baru Fontána v centru města špičky místního podsvětí. Devět mafiánů bylo na místě mrtvých. I kriminalistům, kteří přijeli na místo činu, se dělalo zle. Všude byl cítit zápach lidských těl a střelného prachu. Policie napočítala, že v baru bylo vystřeleno 113 nábojů. Podle expertů to byla nejbrutálnější poprava v dějinách evropské kriminalistiky.

Podpořte Reportér sdílením článku