Nezmačkat a vrátit. Blíží se zálohování PET lahví a plechovek

Post Image

Nezmačkat a vrátit. Blíží se zálohování PET lahví a plechovek

Play icon
21 minut

foto ČTK/Profimedia.cz

Zálohování PET lahví a plechovek a jejich vracení už zavedli na Slovensku – návrh chystající takovou v mnoha ohledech revoluční změnu připravuje i české ministerstvo životního prostředí. Systém snižuje emise i množství odpadu končícího v přírodě: má sice své kritiky, na jeho stranu se však postavili například výrobci nápojů a už ho zkoušejí také některé obchodní řetězce. Výše zálohy by měla být tři či pět korun.

V pražském obchodě Lidl zákazníci zvědavě okukují automat na petky a plechovky. Zatím z něj výměnou za vrácenou plastovou lahev nebo plechovku „nepadají“ peníze, ale slevy na vybrané zboží. Do budoucna však dostanou lidé za svou plastovou lahev či plechovku zpět peníze – podobně jako fungují zálohy u skleněných lahví od piva.

Německé řetězce Lidl a Kaufland patří k těm, které se v poslední době přidaly na stranu podporovatelů zálohování PET lahví a plechovek. A ministerstvo životního prostředí po letech opatrného našlapování chystá návrh zákona, který by povinné zálohování zavedl.

„Ministerstvo připraví návrh, jak v Česku zavést zálohy tak, aby všichni účastníci stávajícího systému našli svou roli,“ uvádí mluvčí ministerstva Lucie Ješátková: návrh zákona o zálohování vybraných nápojových obalů, jakými jsou PET lahve a plechovky, by měl být připraven v první půlce letošního roku. Odkdy by měl platit, úřad neuvádí, výrobci nealkoholických nápojů nicméně počítají s rokem 2025, aby se stihli připravit.

Důvodem změny je, že zálohování – jak ukazují zkušenosti například ze sousedního Slovenska, kde už systém funguje – výrazně zvyšuje míru recyklace. Plasty i kovy se pak více používají znovu, nekončí na skládkách, v přírodě či v moři, recyklace petek a plechovek zanechává menší uhlíkovou stopu než výroba nových.

Zálohování bude představovat velkou změnu jak pro zákazníky, tak pro obchodníky či výrobce nealko nápojů a piva a také pro firmy podnikající v odpadovém hospodářství.

Podpořte Reportér sdílením článku