Nemocnice na kraji světa

Post Image

Nemocnice na kraji světa

Play icon
24 minut
Edna Adanová, zakladatelka nemocnice v Somalilandu.

foto Martin Weiser

Když její zahraniční kolegové odcházeli do důchodu, chystali se ho trávit u moře ve Španělsku nebo cestováním po světě. Edna Adanová měla v šedesáti jiné plány. Rozhodla se postavit nemocnici v zemi, která „neexistuje“. V Somalilandu. Ten mezinárodní společenství neuznává a považuje za součást Somálska, přestože už třicet let je de facto samostatný. Problémy pacientek a pacientů jsou tady ale zcela skutečné, i když při pohledu z Česka někdy jen stěží uvěřitelné.

Největším zabijákem je nevědomost – říká Edna Adanová a hněv v jejím hlase se nedá přeslechnout.

Je konec října a před pár dny do její nemocnice dovezli bezvládnou devětatřicetiletou ženu s mrtvými dvojčaty v břiše. Porodit se je snažila pět dní. Marně. Jedno z dvojčat totiž v děloze leželo napříč. Žena, která zprvu rodila tradičně obklopena jen ženskými příbuznými, nutně potřebovala císařský řez. O tom ale její rodina nechtěla ani slyšet. „Vždyť už má pět dětí a všechny porodila normálně. Vy doktoři tomu nerozumíte!“

Po třech zastávkách v různých zdravotnických zařízeních, která měla stejná doporučení, naložili příbuzní rodičku do auta naposledy a dopravili do Nemocnice Edny Adanové. Z bezvědomí se zcela vyčerpaná žena prožívající několikadenní utrpení už neprobrala. Zemřela za šest hodin na celkovou sepsi způsobenou infekcí.

„Teď je tu pět dětí bez matky a manžel bez ženy. Přitom mohla být ještě naživu. S lepším vzděláním a osvětou se tomu všemu dalo předejít,“ má jasno Adanová. „Kdyby šla před porodem kamkoli na kontrolu, i ten největší blbec by jí řekl: ‚To dítě se nikdy nemůže dostat ven. Nedá se porodit přirozenou cestou. Musíte na císařský řez.‘“

Sama by pak nemusela utěšovat matku rodičky, což je ta „nejbolestivější situace, ve které můžete být“.

Podpořte Reportér sdílením článku