Jedinečná pivní lahev, která pomůže

Post Image

Jedinečná pivní lahev, která pomůže

Play icon
7 minut

Řeklo by se lahev. Obyčejná lahev. Ale tahle není obyčejná. V rodinné sklárně Rückl ji vyrobili v pouhých deseti kusech – navrhl ji český umělecký sklář Lukáš Novák, který navázal na dřívější práci umělců jako třeba Bořek Šípek. Ručně broušené lahve Pilsner Urquell budou letos, tak jako každý rok, vydraženy a výtěžek z aukce pomůže lidem s poškozením míchy.

V protisvětle se třpytí jako křišťál s ostře broušenými vzory. Její autor, konceptuální sklář Lukáš Novák je na ni hrdý nejen proto, že patří mezi nemnoho umělců, jimž byla tato zakázka svěřena, ale především kvůli účelu, který má již brzy splnit. Edice jeho ručně broušených lahví bude vydražena pro dobročinné účely. Dražbu ručně vyráběných lahví s výtěžkem pro Centrum Paraple pořádá Pilsner Urquell již od roku 2012. Rok co rok jedna z předních českých skláren vyrobí limitovanou edici originálních lahví podle návrhu významného designéra. Výnos putuje lidem s poškozením míchy a jejich rodinám. Díky každoročním dražbám Centrum získalo již 8 883 548 korun.

„Když mi zavolali z Plzně a oslovili mě s projektem, který sleduji každý rok, v hlavě se mi rozehrála Óda na radost. Byl jsem nadšený, ale hned v druhém momentu jsem se začal bát, abych to nezvoral,“ směje se sklář z Nového Boru, hlavního města českého uměleckého skla.

Pochází z jedné z místních sklářských rodin, sklářem se vyučil hned po základní škole a sklo umí foukat dodnes. Významným okamžikem pro něj bylo, když měl možnost potkat se ve školní huti s Bořkem Šípkem, kterého při práci vnímal jako dirigenta symfonického orchestru. „Se všemi lidmi skvěle komunikoval, díval se jim pod ruce, měl k nim profesionální respekt, ale současně přesně věděl, co od koho chce a jaký má být výsledek,“ vzpomíná Lukáš, který se po huti pohyboval od dětství. Svou první baňku si vyfoukl u táty v práci v Crystalexu, když mu byly čtyři roky.

Od prvního okamžiku ho fascinovala skleněná hmota, která sálala, hřála a táhla se jak med. Obdivoval skláře, kteří stáli kolem pecí s píšťalami v rukou, vyprávěli si sprosté vtipy a u toho pili sedmistupňové pivo na žízeň. „Sklárna a pivo jdou dohromady, je to nejpřirozenější spojení,“ popisuje Lukáš. Ke studiu na UMPRUM ho namotivoval umělecký sklář Jan Zoričák, který v roce 1968 emigroval z Československa do Francie.

Třicet let svobody

Projekt originální lahve pro Pilsner Urquell Lukáš sledoval už v předchozích letech a věděl, že se ho autorsky chopily osobnosti jako Bořek Šípek nebo Maxim Velčovský. Jako vysoko nasazenou laťku vnímal i loňskou lahev od svých spolužáků z UMPRUM Václava Mlynáře a Jakuba Pollága, kteří vytvořili skleněnou nádobu se sto zářezy symbolizujícími sto let od vzniku Československa.

Podpořte Reportér sdílením článku